• آدرس

  تهران،فرمانیه

  پاسخگویی

  24 ساعته

 • شماره تماس

بستن

دکوراسیون داخلی منزل شامل چه سبک هایی است؟

کوئیک سازه در این صفحه بر روی دکوراسیون داخلی منزل تمرکز دارد و نکات مربوط به این حوزه جذاب را به شما معرفی میکند. دکوراسیون داخلی توانایی این را دارد که به بهبود ظاهر خانه را برجسته تر و زیباتر کند؛ همچنین قادر است در بهینه سازی فضای های داخلی تاثیر بسزایی بگذارد. در این بخش به معرفی نکاتی کوچک و گاهاً کم هزینه می پردازیم که با رعایت آنها می توانید شاهد تغییرات شگرف و چشمگیری در گرم و دلپذیر کردن فضای خانه خود باشید، در ادامه با ما همراه باشید.

دکوراسیون داخلی چیست؟

دکوراسیون (Decoration) در فارسی به معنی چیدن، آراستن و مرتب کردن است. تعریف دکوراسیون داخلی در واقع به طرز چیدن و انتخاب متناسب اسباب و وسایل داخلی خانه، اتاق ها، آشپزخانه، اتاق پذیرایی، حمام و دستشویی است. دکوراسیون داخلی تنها برای خانه های مسکونی مورد توجه نیست و به مغازه ها، دفاتر کاری، کارخانه ها، فروشگاه ها، هتل ها، بیمارستان ها، ایستگاه های مترو، اتوبوس و … هم رسیده است.

دکوراسیون داخلی امروزه یک علم محسوب می شود. از این علم در زمینه های مختلف و برای مقاصد مختلف استفاده می شود. از دکوراسیون داخلی برای جذب مشتری در فروشگاه ها و مغزها، برای راحت بودن کارمندان و ایجاد فضایی امن برای کار کردن، در بیمارستان ها برای ایجاد احساس همدلی و همراهی با بیماران، ایجاد یک فضای گرم و صمیمی پر از محبت در خانه ها و آپارتمان ها، برای کاربردی کردن فضاهای عمومی مانند ایستگاه های اتوبوس و مترو و حتی برای فضاهایی مانند کابین خودرو ها هم استفاده می شود.

طراحی دکوراسیون داخلی را میتوان هماهنگ سازی اجزای داخلی منزل برای بهبود زیبایی و دلنشین شدن فضای خانه و همچنین بهینه سازی فضا به صورت هنرمندانه معنا نمود، که در این فرایند با هماهنگی بین رنگها و اجزای داخلی و اثاثیه منزل جلوه دهی این اجزا را هماهنگ تر به نمایش میگذاریم. فرایند طراحی دکوراسیون منزل زیر مانند هر فرایند هنری دیگر دارای نکات و ریزه کاری های خاص میباشد که با رعایت اصول تزئین میتوان تغییراتی فوق العاده را ایجاد نمود.

جهت دریافت مشاوره رایگان و تخمین هزینه برای طراحی دکوراسیون خانه خود میتوانید از طریق صفحه “مشاوره رایگان” با ما در ارتباط باشید، همچنین برای دیدن نمونه کارهای گروه ما کلیک کنید.

 

نمونه کارهای دکوراسیون داخلی تیم مهندسی کوئیک سازه

 

9 فاکتور مهم در طراحی دکوراسیون داخلی منزل و محیط های تجاری

در ادامه با 9 فاکتور مهم و تاثیر گذار در طراحی دکوراسیون داخلی منزل آشنا خواهید شد. با انتخاب مناسب این فاکتورها میتوان با کمترین هزینه و گاهاً کمترین دردسر تغییرات زیادی در منزل خود ایجاد کنید، تغییراتی که باعث زیبایی بیشتر خانه شما می شود و فضای مورد غیر قابل استفاده را در منازل کوچک تا حد قابل قبولی بهینه می کند.

البته فاکتورهای مهم دیگری نیز در دکوراسیون داخلی تاثیر دارند که در مقاله هاییدیگر آن را با شما در میان خواهیم گذاشت. در صورتی که تجربه ای در دکوراسیون داخلی منزل خود دارید با ما به اشتراک بگذارید تا از تجربه های شما برای کمک به دیگران استفاده شود.

فاکتور اول : نقش مبلمان در دکوراسیون داخلی

مبلمان و فرینچر در دکوراسیون داخلی

مبلمان در دکوراسیون داخلی نقش پر رنگی را ایف می کند. مبلمان به تمامی اجزایی که برای نشستن مناسب هستند گفته می شود؛ به این معنی که میز ناهار خوری، مبل پاف، چهارپایه ها، صندلی بار و صندلی های میزبان هم جزئی از مبلمان به حساب می آیند و نقش آن ها در دکوراسیون داخلی غیر قابل انکار است. رنگ مبلمان، رنگ 30 درصد از فضای داخلی را شامل می شود که باید با دقت انتخاب شود تا همخوانی آن با رنگ دیوار ها و اکسسوری ها رعایت شود. سبک مبلمان هم باید با سبک سایر اجزائ دکوراسیون داخلی مانند اکسسوری، طرح دیوارها، کف و … هماهنگ باشد.

فاکتور دوم : از قاب عکس و تابلو استفاده کنید

قاب عکس در دکوراسیون منزل

قاب عکس و تابلو روح زنده هر خانه است. استفاده از آن با رعایت تناسب آنها با روح و سبک کلی خانه می تواند زیبایی و صمیمیت فضای خانه را چند برابر کند. تابلو های نقاشی، عکس های معروف، تابلوی خطاطی و تابلو فرش ها از مواردی هستند که می توانید برای تزیین دیوار ها در دکوراسیون داخلی از آنها استفاده کنید.

فاکتور سوم : نور و روشنایی جادو خواهد کرد

نقش نور پردازی در دکوراسیون داخلی منزل

نور و روشنایی همیشه یکی از فاکتورهای مهم در دکوراسیون داخلی است. محل قرارگیری لوستر ها، آباژو ها و دیگر المان های نوری؛ همچنین تناسب سبک آنها با سبک کلی دکوراسیون داخلی خانه، شدت و رنگ نوری که استفاده می شود همگی در ایجاد یک فضای زیبا و دلفریب نقش دارد. به یاد داشته باشید روشنایی در کنار تاریکی زیباییش چشم نواز است پس در استفاده از المان های نوری زیاده روی نکنید.

فاکتور چهارم : پارتیشن بندی فضا در دکوراسیون

پارتیشن بندی در طراحی دکوراسیون داخلی

تقسیم کردن فضاهای بزرگ به فضاهای کوچکتر کار را برای پرداختن به اینگونه فضاها را راحت تر می کند. پارتیشن یکی از راه های تقسیم بندی فضا است که انواع ثابت و متحرک آن وجود دارد. برای جدا کردن فضای ورودی از پذیرایی، آشپزخانه از ناهار خوری، راه رو و اتاق ها از پذیرایی می توان از انواع پارتیشن ها استفاده کرد. با تقسیم کردن فضا ها می توان از سبک های مختلف دکوراسیون داخلی برای جاهای مختلف استفاده کرد که زیبایی و تنوع را به همراه دارد.

 

فاکتور پنجم : رنگ آمیزی یک اصل است!

نقش رنگ آمیزی

رنگ و طرح قسمت های بزرگ فضای داخلی مانند دیوار ها که 30 درصد فضا را شامل می شود، امری مهم است و باید در انتخاب آن نهایت دقت و سلیقه را به کار برد. رنگ دیوار ها و سقف در خانه های کوچک در بزرگ تر نشان دادن ابعاد آنها بسیار تاثیر گذار است. رنگ روشن دیوار ها و همرنگ بودن سقف و دیوار ها با هم می تواند فضا را بسیار بزرگتر از آنچه هست نشان دهد.

فاکتور ششم : با کفپوش مناسب دکوراسیون داخلی منزل خود را متحول کنید

کفپوش در دکوراسیون داخلی منزل

کف فضای داخلی یا بهتر است بگویم خانه، بخشی است که ما در هر لحظه با آن در تماس و ارتباط هستیم. انتخاب آن متناسب با سبک دکوراسیون داخلی بسیار مهم است. استفاده از کفپوش مناسب می تواند ارتباطی را که ما به دنبال آن هستیم ایجاد کند. اگر مهمان نواز و گرم هستید از چوب پارکت و اگر برخورد سرد و خشک را می پسندید از سنگ و سرامیک روشن استفاده کنید.

فاکتور هفتم : شومینه متحول کننده دکوراسیون داخلی

شومینه

قلب دوم هر خانه، شومینه است. خانه هایی که شومینه دارند همیشه پر محبت تر از خانه هایی که از وسایل گرمایشی دیگر در دکوراسیون آنها استفاده شده، هستند. شومینه نقش یک عنصر طبیعی را در خانه بازی می کند. دیدن شعله های آتش قلب هر بیننده ای را گرم می کند و چشم ها را مجذوب می کند. از این عنصر طبیعی برای گرمی و صمیمیت بیشتر استفاده کنید.

فاکتور هشتم : کتابخانه یک فاکتور لاکچری

کتابخانه

کتابخانه و شلف محلی در خانه است که شما در آن فرهنگ و نگرش خود را به نمایش می گذارید. استفاده از کتابخانه و پر کردن آن با کتاب ها، اشیاء، تابلو ها و جام های افتخاری که دارید نه تنها برای پر کردن فضاهای خالی و بی استفاده مفید است؛ بلکه این می تواند محلی برای نمایش شما، اخلاق و روحیاتتان باشد. علاوه بر این استفاده از اکسسوری های متناسب با سبک کلی خانه می تواند روحی تازه به فضا بدهد.

فاکتور آخر :  با گلهای آپارتمانی خانه خود را زنده تر کنید

گلهای آپارتمانی در دکوراسیون داخلی منزل

گل و گیاه یکی دیگر از عناصر طبیعت است که می توانید آن را به خانه ببرید. رنگ سبز گیاهان به گرمی فضا می افزاید و رشد آنان می تواند در روحیه افراد تاثیرگذار باشد. استفاده از گل و گیاه در سبک های ساحلی زیاد است ولی در دیگر سبک ها هم به چشم می خورد. لازم به ذکر است که هر گیاهی برای نوع خاصی از سبک دکوراسیون داخلی مناسب است پس در انتخاب آنها دقت کنید. علاوه بر زیبایی گیاهان می توانند به بهبود کیفیت هوایی که تنفس می کنیم، کمک کنند.

سبک های دکوراسیون داخلی منزل

دکوراسیون داخلی سبک های زیادی دارد و با هدف استفاده از فضای داخلی سبک ها انتخاب می شوند. در ادامه به بررسی چند سبک دکوراسیون داخلی که مورد پسند اکثریت هستند، می پردازیم. در ادامه با ما همراه باشید.

1. سبک مدرن

سبک مدرن معمولا ما را به یاد خانه های خشک، بی روح و تمیزی می اندازد که در ساخت آن از فلز، شیشه و سنگ استفاده شده است و اکسسوری کمی در آن به چشم می خورد. سبک مدرن در همه زمان ها وجود داشته است فقط با گذشت زمان و پیر شدن استایل مدرن یک زمان نام آن تغییر کرده است. به این معنی که سبک دکوراسیون داخلی سنتی فرانسوی هم زمانی مدرن محسوب می شده است ولی در حال حاضر جزء دکوراسیون سنتی است.

 

سبک مدرن در دکوراسیون داخلی

2. سبک صنعتی

این سبک دکوراسیون داخلی پس از انقلاب های صنعتی در کشور های پیشرفته به وجود آمد. این سبک امروزه برای دکوراسیون خانه ها هم استفاده می شود ولی در گذشته این سبک در دفاتر کاری، کارخانه ها و مراکز صنعتی مورد استفاده قرار می گرفت. این سبک با رنگ های گرم و تیره نمود پیدا می کند. فلز، شیشه و چوب در این سبک کاربری زیادی دارد و اکسسوری کم و ساده در این سبک از دکوراسیون داخلی استفاده می شود.

 

سبک صنعتی در دکوراسیون داخلی

 

3. سبک مینیمال

سبک مینیمالیست ده سالی است که رواج پیدا کرده؛ سبک مینیمالیست همانطور که از نامش پیداست به کمترین چیز از هر المان دکوراسیون داخلی بسنده می کند. دکوراسیون داخلی مینیمالیست در واقع فنگ شویی قناعت پیشگی را به نمایش می گذارد. به بیان دیگر سبک  مینیمالیست در مقابل سبک های ماکسیمالیست مانند سنتی ایستاده است و تجمل را نمی پسندد.

 

سبک مینیمال در دکوراسیون داخلی

 

4. سبک  سنتی

سبک دکوراسیون داخلی سنتی در هر کشور متفاوت است. مثلا سبک سنتی فرانسوی، ایتالیایی، بریتانیایی در یک گروه از سبک دکوراسیون داخلی به نام سنتی اروپایی قرار می گیرند. در ایران دو سبک سنتی وجود دارد که به پیش از ورود و پس از ورود اسلام به ایران تقسیم می شود. سبک دکوراسیون داخلی بوهمیان هم جز سبک های سنتی به شمار می آید که به منطقه شمال آفریقا و جنوب غربی آسیا تعلق دارد.

 

 

5. سبک ترانزیشنال

ترانزیشنال به گذار سبک دکوراسیون داخلی سنتی و مدرن بر می گردد. این سبک برای زمانی که ازدواج می کنید و یا به خانه ای بزرگتر می روید می تواند کاربردی باشد. مبل های ساده در کنار فرش های با طرح شلوغ و رنگ های پر تحرک، دیوار های با رنگ ساده با تابلوهای پر طرح و شلوغ، استفاده از چوب، فلز، شیشه و سنگ در کنار هم حس انتقال و گذر را در این سبک تداعی می کند.

 

سبک ترانزیشنال در دکوراسیون داخلی

 

7. سبک  فرانسوی

سبک فرانسوی جزء سبک های دکوراسیون داخلی است که در بسیاری از کشور از جمله ایران طرفداران بسیاری دارد. این سبک از هنگام اولین سفر های پادشاهان قاجار به اروپا در ایران رواج پیدا کرد و هنوز هم نمونه های آن در خانه های ایرانی به چشم می خورد. مبل های خراطی شده، دیوار های شلوغ، تابلوهای زرق و برق دار، اکسسوری گران قیمت، رنگ های پرتحرک در کنار خنثی از ویژگی های این سبک است.

 

سبک فرانسوی در دکوراسیون داخلی

 

8. سبک روستیک

این سبک تلفیقی از سبک صنعتی و روستایی است  و طرفداران زیادی دارد. سبک روستیک الهامات زیادی از طبیعت گرفته است. در دکوراسیون داخلی روستیک فضای داخل را مانند یک فضای باز تزیین می کنند. از رنگ سفید در دیوارها زیاد استفاده می شود. استفاده از چوب، فلز، چرم و پوست در این سبک زیاد استفاده می شود. اکسسوری این سبک معمولا صنایع دستی محلی را شامل می شود.

 

سبک روستیک در دکوراسیون داخلی

 

9. سبک ساحلی

سبک ساحلی همانطور که نامش پیداست، از خانه ها و فضاهای داخلی شهر های ساحلی الهام گرفته است. هنوز هم این سبک در شهر های ساحلی طرفداران زیادی دارد. در این سبک از رنگ های آبی، سبز و سفید زیاد استفاده می شود. استفاده از متریال ساحلی مانند حصیر در کفپوش، ظروف و … بسیار دیده می شود. گل و گیاه هم در این سبک جایگاه ویژه ای دارد.

 

سبک ساحلی در دکوراسیون داخلی

 

10. سبک آرت دکو

این سبک جز سبک های تجملی به حساب می آید و از وسایل هنری در تزیین آن استفاده می شود. تابلو ها در این سبک از دکوراسیون داخلی اصل و گران قیمت هستند، هر اکسسوری و وسیله ای که در این سبک برای تزیین در نظر گرفته می شود اثر هنری محسوب می شود. استفاده از رنگ های تیره برای اکسسوری ها و دیوار های شلوغ، تزیینات گسترده و وسایل آنتیک در این سبک مرسوم است.

 

سبک آرت دکو در دکوراسیون داخلی

 

دکوراسیون داخلی  2 بخش مهم خانه : آشپزخانه، اتاق خواب

9 فاکتوری که در بالا خواندیم جز عوامل عمومی در دکوراسیون داخلی بود، اما بخش های دیگر منزل از قبیل اتاق خواب، آشپزخانه، توالت و حمام دارای عوامل فرعی خاص خود هستند که باید هرکدام بررسی شوند و تاثیر بسزایی در دکوراسیون بخش مذکور دارند، در ادامه توضیح مختصری از نقش عوامل مختلف در طراحی دکوراسیون داخلی خانه در بخش های آشپزخانه، اتاق خواب، توالت و حمام خواهیم داشت. با ما همراه باشید و در صورت نیاز به دیدن نمونه کارهای تیم ما در این نمونه بخش ها کلیک کنید

نقش آشپزخانه در دکوراسیون داخلی منزل

نقش نور در چیدمان خانه

آشپزخانه قلب تپنده خانه و یکی از مهمترین بخش های آن است و معمولا اهالی خانه وقت قابل ملاحضه ای را در آن سپری میکنند و معمولا از تراکم بالایی از اثایه را در خود جایی می دهد.

دکوراسیون داخلی آشپزخانه به دلیل اینکه طیف وسیعی از انتخاب ها را پیش رو ما می گذارد جز قسمت های هیجان انگیز دکوراسیون داخلی است، این مطلب با قدم زدن در مراکزی که متریال و ابزار های مرتبط با حوزه منزل و دکور را به فروش می رسانند کاملا قابل اثبات است. در زیر مثال هایی از اجزایی که در آشپزخانه می توان به آن پرداخت اشاره شده است.

 1. کابینت آشپزخانه
 2. سینک و شیرآلات ظرفشویی
 3. جزیره یا آیلند آشپزخانه
 4. گاز و هود و فر
 5. مبلمان آشپزخانه
 6. و…

در طراحی دکوراسیون داخلی منزل 9 فاکتور جامع را بیان کردیم که برخی از آن ها در آشپزخانه نیز کاربرد دارد، به عنوان مثال انتخاب رنگ مناسب و یا کاغذ دیواری هماهنگ با دیگر اجزای آشپزخانه نقشی مهم در زیبایی آشپزخانه دارد. موارد دیگری که می توان به صورت مختصر به آن اشاره کرد نور پردازیست که بهتر است شدت و رنگ نور استفاده شده در بخش آشپزخانه با دیگر بخش ها متفاوت باشد و یا استفاده از کفپوشی متفاوت و در ارتفاع غیر همسطح با سطح پذیرایی یا نشیمن باشد، کفپوشی که در آشپزخانه استفاده میشود باید ویژگی های مهمی داشته باشد. از جمله این ویژگی های که کفپوش آشپزخانه نیاز دارند، مقاوم بودن در برابر آب و افتادن تجهیزات فلزیست. انتخاب مبلمان مناسب در آشپزخانه نیز از عوامل مهم است که می تواند تغییر زیادی در جلوه آشپزخانه های بزرگ ایجاد کند.

نقش اتاق خواب در دکوراسیون داخلی

اتاق خواب منزل فضایی است که باید از دیگر محیط های منزل راحت باشد. دکوراسیون اتاق خواب باید ویژگی های خاص خود را داشته باشد که بتواند به فضایی راحت و آرام بخش برای استراحت و خواب تبدیل شود. مواردی که باید در طراحی دکوراسیون داخلی به آن توجه کنید استفاده از رنگ های آرام بخش و غیر هیجانی است، دیگر مورد نور پردازی است که باید با شدت کم و رنگ ملایم باشد. سرویس خواب که یکی برجسته ترین و مهمترین مبلمان اتاق خواب است و باید به دقت انتخاب شود. در پایین به مواردی که باید به آن توجه کرد بهطور خلاصه اشاره شده است.

 • استفاده از نورپردازی آرام بخش و ملایم
 • سرویس خواب با اندازه و رنگ مناسب
 • رنگ آمیزی یا استفاده از کاغذ دیواری با رنگ های ملایم و غیر هیجانی
 • استفاده از کفپوشی متفاوت  با دیگر بخش های منزل
 • پرده هایی که برای نور دهی در روز مناسب هستند

از جمله اشتباهاتی که در دکوراسیون اتاق خواب  و یا بازسازی آن شاهد آن هستیم استفاده از سرویس خواب نامناسب است، سرویس خواب خیلی بزرگ در اتاق خواب های کوچک علاوه بر اشغال فضای اتاق، زیبایی اتاق را نیز کم می کند، همچنین استفاده از بالشت های زیاد بر روی سرویس خواب علاوه بر مشکل در هنگام خواب باعث بهم ریختنه دیده شدن فضای اتاق خواهد شد.

برخی از نکات گفته شده در بخش “9 فاکتور مهم در طراحی دکوراسیون داخلی منزل” برای دکوراسیون اتاق خواب نیز مناسب است که از جمله آنها استفاده از گل های طبیعی و همچنین یک کتابخانه کوچک است که می تواند دکوراسیون اتاق خواب شما را متحول کند.

جهت دریافت مشاوره رایگان و تخمین هزینه برای طراحی دکوراسیون خانه خود میتوانید از طریق صفحه “مشاوره رایگان” با ما در ارتباط باشید، همچنین برای دیدن نمونه کارهای گروه ما کلیک کنید.

 

پست های مرتبط