• آدرس
  تهران، فرمانیه
  شماره تماس
  021-22833654

Warning: Illegal string offset 'title' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 22

Warning: Illegal string offset 'category' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 23

Warning: Illegal string offset 'number' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 24

Warning: Illegal string offset 'title' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 22

Warning: Illegal string offset 'category' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 23

Warning: Illegal string offset 'number' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 24
بستن

دکوراسیون داخلی منزل با معرفی 10 سبک متفاوت

کوئیک سازه در این صفحه بر روی دکوراسیون داخلی منزل تمرکز دارد و نکات مربوط به این حوزه جذاب را به شما معرفی خواهد کرد. دکوراسیون داخلی توانایی این را دارد که علاوه بر بهبود ظاهر خانه، برجسته تر و زیباتر کردن آن، موجب بهینه سازی فضاهای داخلی و کاربردی بودن آن شود.

در این بخش به معرفی نکاتی کوچک و گاهاً کم هزینه می‌پردازیم که بدون تاریخ مصرف هستند و همیشه سبب زیبایی منزل می‌شوند. با رعایت آنها می‌توانید شاهد تغییرات شگرف و چشمگیری در گرم و دلپذیر کردن فضای خانه خود شوید. در ادامه با ما همراه باشید.

دکوراسیون داخلی چیست؟

دکوراسیون (Decoration) در فارسی به معنی چیدن، آراستن و مرتب کردن است. تعریف دکوراسیون داخلی در واقع به طرز چیدن و انتخاب متناسب اسباب و وسایل داخلی خانه، اتاق‌ها، آشپزخانه، اتاق پذیرایی، حمام و دستشویی است. امروزه با پیشرفت در زمینه‌های مختلف، دکوراسیون داخلی تنها برای خانه‌های مسکونی مورد توجه نیست و برای زیباسازی و کاربردی شدن مغازه‌ها، دفاتر کاری، کارخانه‌ها، فروشگاه‌ها، هتل‌ها، بیمارستان‌ها، ایستگاه‌های مترو، اتوبوس و …نیز به کار گرفته می‌شود .

دکوراسیون داخلی امروزه یک علم محسوب می‌شود. از دکوراسیون داخلی برای جذب مشتری در فروشگاه‌ها و مغازه‌ها، برای راحت بودن کارمندان و ایجاد فضایی امن برای کار کردن، در بیمارستان‌ها برای ایجاد احساس همدلی و همراهی با بیماران و کاربردی بودن محیط، ایجاد فضای گرم و صمیمی پر از محبت در خانه‌ها و آپارتمان‌های مسکونی، برای کاربردی کردن فضاهای عمومی مانند ایستگاه‌های اتوبوس، مترو و حتی برای فضاهایی مانند کابین خودروها نیز استفاده می‌شود.

طراحی دکوراسیون داخلی را میتوان هماهنگ سازی اجزای داخلی منزل برای بهبود زیبایی و دلنشین شدن فضای خانه و همچنین بهینه سازی فضا به صورت هنرمندانه معنا نمود. البته در این فرایند، هماهنگی بین رنگها و اجزای داخلی و اثاثیه منزل، جلوه دهی این اجزا را هماهنگ‌تر به نمایش خواهد گذاشت.

فرایند طراحی دکوراسیون منزل مانند هر فرایند هنری دیگر دارای نکات و ریزه کاری‌های خاصی است که با رعایت اصول تزئین میتوان تغییراتی فوق العاده را به وسیله آن ایجاد نمود.

جهت دریافت مشاوره رایگان و تخمین هزینه برای طراحی دکوراسیون خانه خود میتوانید از طریق صفحه “مشاوره رایگان” با ما در ارتباط باشید، همچنین برای دیدن نمونه کارهای گروه ما کلیک کنید.

 

نمونه کارهای دکوراسیون داخلی تیم مهندسی کوئیک سازه

 

9 فاکتور مهم در طراحی دکوراسیون داخلی منزل و محیط های تجاری

در ادامه با 9 فاکتور مهم و تاثیر گذار در طراحی دکوراسیون داخلی منزل آشنا خواهید شد. با انتخاب مناسب این فاکتورها میتوان با کمترین هزینه و گاهاً کمترین دردسر تغییرات زیادی در منزل خود ایجاد کرد، تغییراتی که باعث زیبایی بیشتر خانه می‌شود و حتی فضای غیر قابل استفاده در منازل کوچک تا حد قابل قبولی بهینه می‌کند.

برخی افراد بدون در نظر گرفتن هیچ اصولی شروع به تغییر دکوراسیون داخلی می‌کنند اما در این متن به طور کامل نکاتی که بسیار تاثیر گذار هستند را ارائه کرده‌ایم که از اهمیت بالایی برای زیباسازی و بهینه‌سازی منزل برخوردار هستند و می‌توانند به راحتی آنها را به کار گیرند.

فاکتور اول : نقش مبلمان در دکوراسیون داخلی

مبلمان و فرینچر در دکوراسیون داخلی

مبلمان برای زیباسازی دکوراسیون داخلی نقش پررنگی را ایفا می‌کند. مبلمان به تمام اجزای مناسب برای نشستن گفته می‌شود؛ به این معنی که میز ناهارخوری، مبل پاف، چهارپایه‌ها، صندلی بار و صندلی‌های میزبان هم جزئی از مبلمان به حساب می‌آیند و نقش آن‌ها در زیبایی دکوراسیون داخلی غیر قابل انکار به شمار می‌رود.

رنگ مبلمان، رنگ 30 درصد از فضای داخلی را تشکیل می‌دهد که باید با دقت بیشتری انتخاب شود تا همخوانی آن با رنگ دیوارها و اکسسوری‌ها رعایت شود. سبک مبلمان هم باید با سبک سایر اجزای دکوراسیون داخلی مانند اکسسوری، طرح دیوارها، کف و … هماهنگ باشد.

فاکتور دوم : از قاب عکس و تابلو استفاده کنید

قاب عکس در دکوراسیون منزل

قاب عکس و تابلو روح زنده هر خانه است. استفاده از آن‌ها با رعایت تناسب به روح و سبک کلی خانه زیبایی و صمیمیتی چند برابر را به ارمغان خواهد آورد. تابلوهای نقاشی، عکس‌های معروف، تابلوهای خوش‌نویسی، تابلو فرش‌ها و بسیاری از موارد دیگر که بسته به سلیقه و هماهنگی با دکور منزل می‌توان برای تزیین دیوارها از آنها استفاده کرد، گزینه‌های پیشنهادی خوبی برای زیبایی منزل به شمار می‌روند.

فاکتور سوم : نور و روشنایی جادو خواهد کرد

نقش نور پردازی در دکوراسیون داخلی منزل

اغلب اوقات نور و روشنایی از جمله فاکتورهای مهم در دکوراسیون داخلی به شمار می‌روند. محل قرارگیری لوسترها، آباژورها و دیگر المان‌های نوری، همچنین تناسب سبک آنها با سبک کلی دکوراسیون داخلی خانه، شدت و رنگ نوری که به کار برده می‌شود، همگی در ایجاد یک فضای زیبا، دلفریب و منحصر به فرد نقش به سزایی دارند.

به یاد داشته باشید نقطه‌های متمرکز روشنایی در کنار تاریکی، زیبایی چشم نوازی را ایجاد می‌کند. اما نکته دیگری که بهتر است رعایت شود این است که در استفاده از المان‌های نوری اعتدال را رعایت کنیم و اجازه دهیم تا نورهای نقطه‌ای که به کار می‌بریم از میان تاریکی به چشم آیند و در عین حال چشم را نزنند. در واقع باید در به کارگیری این فاکتور زیاده روی نکرد.

فاکتور چهارم : پارتیشن بندی فضا در دکوراسیون

پارتیشن بندی در طراحی دکوراسیون داخلی

تقسیم کردن فضاهای بزرگ به فضاهای کوچکتر، برای پرداختن به کار مربوط به اینگونه فضاها را راحت‌تر می‌کند. پارتیشن یکی از راه‌های تقسیم‌بندی فضا به شمار می‌رود که ثابت و متحرک آن وجود دارد.

موارد کاربرد آن بسیار است و مثلا برای جدا کردن فضای ورودی از پذیرایی، آشپزخانه از ناهارخوری، راهرو و اتاق‌ها از پذیرایی به کار برد که می‌توان از انواع پارتیشن‌هایی که وجود دارد برای این منظور استفاده کرد.

با تقسیم کردن فضاها می‌توان از سبک‌های مختلف دکوراسیون داخلی برای قسمت‌های مختلف استفاده کرد که زیبایی و تنوع را به همراه خواهد داشت.

فاکتور پنجم : رنگ آمیزی یک اصل است!

نقش رنگ آمیزی

30 درصد از فضای داخلی را جلوه دیوارها شامل می‌شود، به همین دلیل وقتی وارد فضای داخلی منزل می‌شویم رنگ و طرح به کار گرفته شده برای آن اولین موردی است که معمولا به چشم خواهد خورد. انتخاب رنگ و طرح مناسب برای دیوار امر بسیار مهمی به شمار می‌رود که بهتر است در نهایت سلیقه و دقت انتخاب شود.

رنگی که برای خانه‌های کوچک انتخاب می‌شود، در بزرگ‌تر نشان دادن ابعاد آنها بسیار موثر خواهد بود. نکته مهم برای بزرگ جلوه کردن فضا اینکه رنگ روشن دیوارها و همرنگ بودن سقف و دیوارها با هم، فضا را بسیار بزرگتر از آنچه هست می‌تواند نشان دهد.

فاکتور ششم : با کفپوش مناسب دکوراسیون داخلی منزل خود را متحول کنید

کفپوش در دکوراسیون داخلی منزل

کف فضای داخلی یا بهتر است بگویم قسمت مهم خانه، بخشی است که ما در هر لحظه با آن در تماس و ارتباط هستیم. انتخاب متناسب آن با سبک دکوراسیون داخلی بسیار مهم است.

استفاده از کفپوش مناسب این قدرت را دارد که ارتباطی که ما به دنبال آن هستیم را ایجاد کند. اگر مهمان نواز و گرم هستید از چوب پارکت و اگر برخورد سرد و خشک را می پسندید از سنگ و سرامیک روشن استفاده کنید. رنگ‌های متنوعی برای کفپوش وجود دارد که بسته به هماهنگی آن با سایر لوازم منزل بهتر است انتخاب شود.

فاکتور هفتم : شومینه متحول کننده دکوراسیون داخلی

شومینه

قلب دوم هر خانه، شومینه است. شومینه منزل را به مکانی پرمحبت تبدیل می‌کند. در بسیاری از موارد دیده شده که منازلی که شومینه دارند همیشه پر محبت‌تر از منازلی که از وسایل گرمایشی دیگر در چیدمان و سیستم گرمایشی استفاده کرده‌اند، هستند.

شومینه نقش یک عنصر طبیعی را در خانه ایفا می‌کند. دیدن شعله‌های آتش قلب هر بیننده‌ای را گرم خواهد کرد و چشم‌ها را مجذوب می‌کند. از این عنصر طبیعی بسیار زیبا برای گرمی و صمیمیت بیشتر در منازل بهتر است استفاده شود.

فاکتور هشتم : کتابخانه یک فاکتور لاکچری

کتابخانه

کتابخانه و شلف می‌تواند مکانی برای به نمایش گذاشت فرهنگ و نگرش خود به شمار رود. استفاده از کتابخانه و پر کردن آن با کتاب‌ها، اشیاء، تابلوها و جام‌های افتخاری که دارید نه تنها برای پر کردن فضاهای خالی و بدون استفاده مفید واقع می‌شود؛ بلکه سبب می‌شود محلی برای نمایش اخلاق و روحیات فردی را ایجاد کرده باشد. علاوه بر این استفاده از اکسسوری‌های متناسب با سبک کلی منزل می‌تواند روحی تازه را برای فضا به همراه آورد.

فاکتور آخر :  با گلهای آپارتمانی خانه خود را زنده تر کنید

گلهای آپارتمانی در دکوراسیون داخلی منزل

گل و گیاه یک از بهترین عناصر طبیعت است که می توانید آن را برای خانه به کار ببرید. رنگ سبز گیاهان به طراوت و جریان زندگی در فضا می‌افزاید و رشد آنان به طور مستقیم در روحیه افراد تاثیرگذار است. استفاده از گل و گیاه در سبک‌های ساحلی بیشتر به چشم می‌خورد ولی در دیگر سبک ها نیز می‌توان از زیبایی آن بهره‌مند شد.

لازم به ذکر است که هر گیاهی برای نوع خاصی از سبک دکوراسیون داخلی مناسب خواهد بود پس بهتر است در انتخاب آنها دقت لازم انجام شود. از طرفی هم لازم است به نگهداری گل‌ها و میزان نوری که در فضا نیاز دارند، توجه کرد. علاوه بر زیبا شدن فضا با گیاهان، می‌توان به بهبود کیفیت هوایی که موجود است نیز منجر شد.

سبک‌های دکوراسیون داخلی منزل

دکوراسیون داخلی سبک‌های متفاوتی را شامل می‌شود و با هدف زیبایی و استفاده بهینه از فضای داخلی سبک‌ها طراحی و انتخاب می‌شوند. در ادامه به بررسی 10 مورد از سبک دکوراسیون داخلی که مورد پسند بسیاری از افراد هستند و اغلب جلوه بهتری برای منزل به همراه خواهند داشت، پرداخته‌ایم.

1. سبک مدرن

سبک مدرن معمولا ما را به یاد منازل خشک، بی روح و تمیزی می‌اندازد که در ساخت آن از فلز، شیشه و سنگ استفاده شده است و کاربرد لوازم ضروری و غیر ضروری کمی در آن به چشم می‌خورد.

سبک مدرن در زمان‌های مختلفی وجود داشته است فقط با گذشت زمان و قدیمی شدن استایلی مدرن در بازه‌ای از زمان، نام آن تغییر کرده است. به این معنی که سبک دکوراسیون داخلی سنتی فرانسوی هم زمانی مدرن به شمار می‌رفته ولی در حال حاضر جزء دکوراسیون سنتی و کلاسیک به شمار می‌رود.

 

سبک مدرن در دکوراسیون داخلی

2. سبک صنعتی

این سبک دکوراسیون داخلی پس از انقلاب‌های صنعتی در کشورهای پیشرفته امروزی ایجاد شده است. این سبک امروزه برای دکوراسیون منازل نیز به کار برده می‌شود ولی در گذشته این سبک در دفاتر کاری، کارخانه‌ها و مراکز صنعتی مورد استفاده قرار می‌گرفت.

این سبک به کمک رنگ‌های گرم و تیره به فضا جلوه می‌دهد. فلز، شیشه و چوب موادی هستند که در این سبک بیشتر به کار برده می‌شوند. اکسسوری کم و ساده در سبک صنعتی دکوراسیون داخلی به کار گرفته می‌شود.

 

سبک صنعتی در دکوراسیون داخلی

 

3. سبک مینیمال

سبک مینیمالیست حدود 10 سال می‌شود که رواج یافته است؛ سبک مینیمالیست همانطور که از نامش پیداست به کمترین چیز از هر المان برای دکوراسیون داخلی بسنده می‌کند.

دکوراسیون داخلی مینیمالیست در واقع فنگ شویی قناعت پیشگی را در معرض دید قرار می‌دهد. به بیان دیگر این سبک در مقابل سبک‌های ماکسیمالیست مانند سنتی ایستاده است و تجمل را نمی پسندد.

 

سبک مینیمال در دکوراسیون داخلی

 

4. سبک  سنتی

سبک دکوراسیون داخلی سنتی در هر کشور متفاوت چیده می‌شود. مثلا سبک سنتی فرانسوی، ایتالیایی، بریتانیایی در یک گروه از سبک دکوراسیون داخلی به نام سنتی اروپایی قرار می‌گیرند.

نکته جالب اینکه در ایران دو سبک سنتی وجود دارد که به پیش از ورود و پس از ورود اسلام به ایران تقسیم می‌شود. سبک دکوراسیون داخلی بوهمیان نیز از جمله سبک های سنتی است که به منطقه شمال آفریقا و جنوب غربی آسیا تعلق دارد.

 

 

5. سبک ترانزیشنال

ترانزیشنال به حد متعادلی بین سبک دکوراسیون داخلی سنتی و مدرن بر می‌گردد. مبلمانی ساده در کنار فرش‌هایی با طرح شلوغ و رنگ های پر تحرک، دیوارهای با رنگ ساده با تابلوهای پر طرح و شلوغ، استفاده از چوب، فلز، شیشه و سنگ در کنار هم حس انتقال و گذر را در این سبک تداعی خواهد کرد.

 

سبک ترانزیشنال در دکوراسیون داخلی

 

7. سبک  فرانسوی

سبک فرانسوی از جمله سبک‌های دکوراسیون داخلی به شمار می‌رود که در بسیاری از کشورها از جمله ایران طرفداران بسیاری را سمت خود جلب کرده است.

این سبک از هنگام اولین سفرهای پادشاهان قاجار به اروپا در ایران رواج پیدا کرد و هنوز هم نمونه‌های آن در خانه های ایرانی به چشم می خورد. مبلمان خراطی شده، دیوارهای شلوغ، تابلوهای زرق و برق دار، اکسسوری‌های گران قیمت، رنگ های پرتحرک در کنار خنثی از ویژگی های این سبک به شمار می‌رود.

 

سبک فرانسوی در دکوراسیون داخلی

 

8. سبک روستیک

این سبک تلفیقی از سبک صنعتی و روستایی است و طرفداران خاص خود را دارد. سبک روستیک الهامات زیادی از طبیعت گرفته است.

در دکوراسیون داخلی روستیک فضای داخل را مانند فضایی باز دکور می‌دهند. از رنگ سفید در دیوارها زیاد استفاده می‌کنند. استفاده از چوب، فلز، چرم و پوست در این سبک زیاد بیشتر به چشم می‌خورد. اکسسوری این سبک معمولا صنایع دستی محلی را به نمایش می‌گذارد.

 

سبک روستیک در دکوراسیون داخلی

 

9. سبک ساحلی

سبک ساحلی همانطور که نامش پیداست، از خانه‌ها و فضاهای داخلی شهرهای ساحلی الهام گرفته است. این سبک در شهرهای ساحلی طرفداران زیادی دارد.

در این سبک از رنگ‌های آبی، سبز و سفید بیشتر به کار برده می‌شود. استفاده از متریال ساحلی مانند حصیر در کفپوش، ظروف چوبی و … بسیار به چشم می‌خورد. گل و گیاه نیز در این سبک جایگاه ویژه‌ای دارند.

 

سبک ساحلی در دکوراسیون داخلی

 

10. سبک آرت دکو

سبکی تجمل‌گرایانه به شمار می‌رود که از وسایل هنری در دکور آن استفاده می‌شود. تابلوها در این سبک از دکوراسیون داخلی، اصل و گران قیمت هستند، هر اکسسوری و وسیله‌ای که در این سبک برای تزیین در به کار برده می‌‌شود اثر هنری باید باشد. استفاده از رنگ‌های تیره برای اکسسوری‌ها و دیوارهای شلوغ، تزیینات گسترده و وسایل آنتیک در این سبک به کار گرفته می‌شود.

 

سبک آرت دکو در دکوراسیون داخلی

 

دکوراسیون داخلی  2 بخش مهم خانه : آشپزخانه، اتاق خواب

9 فاکتوری که به آنها اشاره شد، جزء عوامل عمومی دکوراسیون داخلی است، اما قسمت‌های دیگر منزل مانند اتاق خواب، آشپزخانه، توالت و حمام دارای ابزارهای فرعی خاص خود هستند که باید هر کدام مجزا بررسی شوند.

در ادامه توضیح مختصری از نقش عوامل مختلف در طراحی دکوراسیون داخلی خانه در قسمت‌های آشپزخانه، اتاق خواب، توالت و حمام خواهیم داشت. با ما همراه باشید و در صورت نیاز به دیدن نمونه کارهای تیم ما در این نمونه در این قسمت کلیک کنید.

نقش آشپزخانه در دکوراسیون داخلی منزل

نقش نور در چیدمان خانه

آشپزخانه قلب تپنده و مهمترین بخش خانه به شمار می‌رود. معمولا اهالی خانه وقت بیشتری را در آن سپری می‌کنند و معمولا تراکم بالایی از اثاثیه را در آن جای می‌دهیم.

دکوراسیون داخلی آشپزخانه طیف وسیعی از انتخاب‌ها را پیش روی ما قرار می‌دهد. به همین دلیل جزء قسمت‌های هیجان انگیز و جذاب دکوراسیون داخلی به شمار می‌رود. در اینجا نمونه‌هایی از اجزایی که در آشپزخانه می‌توان به آن پرداخت را عنوان کرده‌ایم.

 1. کابینت آشپزخانه
 2. سینک و شیرآلات ظرفشویی
 3. جزیره یا آیلند آشپزخانه
 4. گاز، هود و فر
 5. مبلمان آشپزخانه
 6. و…

در طراحی دکوراسیون داخلی منزل 9 فاکتور جامع را بیان کردیم که برخی از آن‌ها در آشپزخانه نیز کاربرد دارند، به عنوان مثال انتخاب رنگ مناسب و یا کاغذ دیواری هماهنگ با دیگر اجزای آشپزخانه نقشی مهم در زیبایی آشپزخانه دارد.

شدت و رنگ نور استفاده شده در بخش آشپزخانه با دیگر بخش‌ها می‌تواند متفاوت باشد زیرا هر بخشی طبق کاربرد متفاوتش نور مخصوص خود را نیاز دارد. استفاده از کفپوشی متفاوت و در ارتفاع غیر همسطح با سطح پذیرایی یا نشیمن باید ویژگی‌های مهمی را شامل شود.

از جمله این ویژگی‌های مهم برای کفپوش آشپزخانه می‌توان به مقاوم بودن در برابر آب و افتادن تجهیزات فلزی اشاره کرد. انتخاب مبلمان مناسب در آشپزخانه نیز از عوامل مهم است که می‌تواند تغییر زیادی در زیباتر جلوه کردن آشپزخانه‌های بزرگ و کوچک به شمار رود.

نقش اتاق خواب در دکوراسیون داخلی

اتاق خواب منزل باید مکانی باشد که راحت‌تر از سایر بخش‌های منزل است. دکوراسیون مناسب برای اتاق خواب می‌تواند فضایی راحت و آرام‌بخش برای استراحت و خواب را ایجاد کند. موارد مهمی که بهتر است در دکوراسیون اتاق خواب در نظر گرفته شود شامل موراد زیر می‌شود.

 • استفاده از نورپردازی آرام بخش و ملایم به کمک شدت کم نور
 • سرویس خواب با اندازه و رنگ متناسب با سبک انتخابی
 • رنگ آمیزی یا استفاده از کاغذ دیواری با رنگ‌های ملایم و غیر هیجانی
 • استفاده از کفپوشی متفاوت با سایر قسمت‌های خانه
 • پرده مناسب که برای نوردهی در طول روز مناسب انتخاب شده باشد

از جمله اشتباهاتی که در دکوراسیون اتاق خواب  و یا بازسازی آن اتفاق می‌افتد، استفاده از سرویس خواب نامناسب است. سرویس خواب خیلی بزرگ در اتاق خواب‌های کوچک علاوه بر اشغال فضای اتاق، زیبایی اتاق را نیز از بین می‌برند.

برخی از نکات گفته شده در بخش “9 فاکتور مهم در طراحی دکوراسیون داخلی منزل” برای دکوراسیون اتاق خواب نیز مناسب است که از جمله آنها استفاده از گل‌های طبیعی و همچنین یک کتابخانه کوچک است که بسیار موثر در متحول ساختن جلوه اتاق خواب خواهد بود.

جهت دریافت مشاوره رایگان و تخمین هزینه برای طراحی دکوراسیون خانه خود میتوانید از طریق صفحه “مشاوره رایگان” با ما در ارتباط باشید، همچنین برای دیدن نمونه کارهای گروه ما کلیک کنید.

 

پست های مرتبط