کابینت آشپزخانه، مدل کابینت ام دی اف و کابینت های گلاس

Delimiter Image
گروه مهندسی کوئیک سازه

همانطور که قبلا هم گفته بودیم و احتمالا شنیده باشید قلب هر خانه ای “آشپزخانه” آن خانه است. آشپزخانه فضای است که معمولا خانم ها بیشتر وقت خود را در آن می گذارند و به طور معمول برخی از وعده های روزانه را در این محل صرف می‌کنند. زیبایی قلب خانه یکی از مهم ترین و تاثیر گذار‌ترین قسمت های خانه است و کابینت آشپزخانه نیز یکی از مهمترین عوامل در زیبایی این محل خواهد بود، استفاده از مدل کابینت های مختلف نظیر کابینت ام دی اف و کابینت های گلاس و دیگر مدل می توان قلب خانه را متحول کرد که در این پیج با آن بیشتر آشنا خواهید شد.

تقریبا در همه پروژه های طراحی دکوراسیون داخلی و یا بازسازی منزل یکی از مهمترین بخش های که افراد به آن توجه دارند “آشپزخانه” است. طراحی داخلی آشپزخانه هرچقدر مدرن تر و زیباتر باشد بر روی کل خانه شما تاثیر گذار خواهد بود. کابینت آشپزخانه مهمترین عنصر و بازیگر اصلی در متحول کردن فضای داخلی آشپزخانه است و طیف تنوعی که این عنصر اساسی به شما می دهد بی نهایت است و می توانید انواع مدل ها و رنگ ها را برای زیباسازی خانه خود انتخاب کنید.

اجرای طراحی و بازسازی آشپزخانه یکی از اصلی ترین خدمات کوئیک سازه می باشد، برای دیدن نمونه کارهای ما کلیک کنید و همچنین میتوانید از صفحه مشاوره به صورت رایگان مشاوره ای کامل از ما جهت طراحی و بازسازی آشپزخانه خود دریافت کنید

در انتخاب کابینت آشپزخانه به چه نکاتی دقت کنیم؟

رقابتی بودن صنعت کابینت سازی و اهمیت این عنصر در زیبایی خانه باعث شده است که حق انتخاب مشتریان در این زمینه مانند انتخاب فرنیچر بسیار گسترده باشد و تنوع بسیار زیادی در این صنعت شاهد هستیم. انتخاب کابینت تصمیم مهمی است و باید در انتخاب آن توجه زیادی کنیم، از این رو در ادامه با انواع عواملی که در انتخاب کابینت  آشپزخانه باید به آن توجه کنید آشنا خواهیم شد

1 – طراحی کابینت آشپزخانه

کابینت آشپزخانه به سبک کلاسیک یا مدرن

اولین چیزی که برای انتخاب کابینت آشپزخانه هنگام سفارش از شما پرسیده می شود طراحی کابینت است. به طور کلی دو دسته طراحی برای این امر معمول است:

الف – طراحی کلاسیک                                             ب – طراحی مدرن

طراحی کابینت به این دو سبک تفاوت چشم گیری در طیف انتخاب رنگ ها، نورپردازی و گاها جنس بدنه است. به طور معمول انتخاب رنگ در سبک کلاسیک محدود تر است و به طور معمول استفاده از رنگ های سفید و رنگهای طرح چوب در این طراحی بیشتر معمول است. در طرف مقابل در طراحی مدرن استفاده از رنگ ها آزادانه تر است و می توان رنگ های مختلف را انتخاب کرد. این حق انتخاب در بحث جنس بدنه نیز صادق است و حق انتخاب ها در طراحی مدرن بیشتر از طرح کلاسیک است.

2 – جنس بدنه کابینت

جنس کابینت از عوامل مهم در بحث مالی و همچنین کیفیت و عمر کابینت آشپزخانه هم است، انتخاب جنس کابینت بیشتر به بودجه مشتریان و همچنین انتظاری که از استحکام کابینت دارند مشخص می شود، از جمله جنس های که در طراحی کابینت استفاده می شود:

  • کابینت فلزی :

این دسته از کابینت ها کاربردشان رو به افول است ولی به علت هزینه پایین هنوز نیز مورد استفاده قرار میگرند، در مواردی افراد در جهت کاهش هزینه ساخت کابینت از ترکیب کابینت فلز و کابینت ام دی اف استفاده می کنند. زنگ زدن در هوای مرطوب، رنگ پریدگی در مدت کوتاه، سر و صدای زیاد هنگام باز و بسته کردن درب ها باعث شده استفاده از این جنس کابینت کاربرد خود را از دست بدهد.

کابینت فلزی آشپزخانه

 

  • کابینت چوبی :

این مدل از کابینت ها که هزینه و زمان آماده سازی نسبتا بالایی دارند بیشتر مناسب خانه های کلاسیک هستند. استفاده از کابینت های تمام چوب زیبایی خاص و از نوع کلاسیک جذابی به خانه شما خواهند داد اما معایب آن کم نیست. از جمله معایب اصلی این جنس از کابینت ها بحث ناسازگار بودن با طبیعت است و استفاده از چوب خام در این جنس بسیار زیاد است و از دیگر معایب میتوان به استهلاک سریع آن در شرایط آب و هوای خاص نام برد.

کابینت چوبی

 

  • کابینت ام دی اف :

به جرعت میتوان گفت یکی از بهترین انتخاب ها برای طراحی کابینت آشپزخانه استفاده از کابینت ام دی اف است. دلیل این بهتر بودن البته به صورت کلی در نظر گرفته می شود، اگر شما میخواهید کابینتی به نسبت ارزان قیمت، زیبا، متنوع و با استهکام بالا استفاده کنید و همچنین با طبیعت کمترین تداخل را داشته باشید، بهتر است از این گزینه استفاده کنید. کابینت ام دی اف که از ضایعات چوبی استفاده می کند دارای استحکام بهتری در شرایط آب هوایی مختلف از جمله مرطوب دارد (البته بستگی به تولید کننده ام دی اف نیز دارد که در استفاده از مواد و روند درست ام دی اف را ایجاد نماید)

کابینت ام دی اف یا mdf

 

  • کابینت های گلاس :

این نوع از کابینت نوع خاص و بهتری از کابینت ام دی اف می باشد که از کیفیت بهتری بر خوردار است. همچنین به دلیل استفاده از سطح براق و تنوع رنگی بالا این نوع از کابینت طرفداران زیادی را برای خود به ارمغان آورده است. کابینت های گلاس در طراحی های مدرن انتخاب عالی است که علاوه بر زیبایی چشم نواز دارای کیفیت مثال زدنیست.

کابینت های گلاس آشپزخانه

3 – رنگ کابینت

رنگ اصلی ترین عامل در ظاهر کابینت آشپزخانه می‌باشد، همچنین انتخاب رنگ در روحیه و جو فضا تاثیر بسیار زیادی می گذارد. از این رو بعد از دو مرحله بالا باید رنگ را انتخاب کنید.

انتخاب رنگ کابینت اول از همه به اجزای آشپزخانه ارتباط دارد. شما باید رنگ کابینت را متناسب با مواردی از جمله یخچال، میز ناهار خوری، گاز و فر و… انتخاب کنید. البته همانطور که گفته شد اهمیت کابینت در دکوراسیون آشپزخانه از هر عنصر دیگری بالاتر است، به همین دلیل بهتر است اثاثیه آشپزخانه را هماهنگ با کابینت انتخاب کنید و نه برعکس.

از جمله رنگ های معمول در کابینت تم رنگ سفید (شامل رنگ سفید – رنگ خاکستری روشن – رنگ کرم – رنگ استخانی و یخچالی) و تم رنگ قهوه ای (شامل رنگ قهوه روشن و تیره، و طرح های چوب) می باشد. در طرح های مدرن استفاده از رنگ های غیر معمول نیز بیشتر کاربرد دارد.

معمولا متناسب با فضا از لحاظ گرمی و یا سردی و نور طبیعی رنگ های مختلف استفاده می شود.

انتخاب رنگ در کابینت آشپزخانه

4 – صفحه کابینت

یکی دیگر از بخش های مهم در انتخاب کابینت آشپز خانه صفحه آن می باشد که روی کابینت، جزیره و گاهی روی میز ناهار خوری نزدیک آشپزخانه قرار خواهد گرفت.

انتخاب صفحه کابینت علاوه بر بحث زیبایی محیط به بحث کاربردی کابینت نیز مرتبط است. صفحه کابینت آشپزخانه باید علاوه بر جلوه ای که به آشپزخانه و خود کابینت می دهد از استحکام خوبی بر خوردار باشد، زیرا روی این  صفحات برخی اجزای آشپزخانه قرار میگیرد و یا در داخل آن نصب می شود.

صفحات کابینت انواع مختلفی دارند که از نظر استحکام، زیبایی،قیمت و دیگر عوامل دسته بندی می شوند.

برخی از مدل ها را در این مقاله بررسی میکنید، با ما همراه باشید…

صفحه کابینت سنگ کوارتز :

صفحه کوارتز یا سنگ مهندسی نوعی صفحه با سختی و نفوذ پذیری بالاست که به طور معمول به صورت سفارشی طراحی می شود. این سنگ از کوارتز طبیعی،رزین و… تشکیل شده است. از مهمترین نکات در انتخاب این صفحه تناسب با محیط زیست می باشد.

صفحه کابینت گرانیت : 

یکی از معمول ترین انتخاب ها در بحث صفحه کابینت،گرانیت می باشد. گرانیت سنگی طبیعی است که به علت وجود رگه های طبیعی روی آن تنوع زیادی در مدل های سنگ گرانیت در بازار را شاهد هستیم. مقاومت این صفحات منوط به درزگیری درست گرانیت می باشد.

صفحه کابینت مرمر :

 اگر در مرحله اول به طراحی کلاسیک بیشتر از مدرن علاقه نشان دادید یکی از انتخاب های متناسب برای طرح کابینت کلاسیک، سنگ مرمر است. این سنگ طبیعی با تم رنگ سفید کابینت ها بیشتر هماهنگ است ولی نسبت به صفحات گرانیتی بیشتر مستعد خط و خش خواهد بود.

صفحه کابینت کورین : 

سنگ کورین یکی از پرطرفدارترین صفحات کابینت می باشد که با نام های دیگری نظیر سنگ مهندسی و سنگ پلی گرانیت شناخته می شود. این سنگ مصنوعی دارای استهکام خوب و نگهداری آسان می باشد.

صفحه کابینت استیل ضد زنگ :

 یکی از بهترین انتخاب ها برای کسانی که بیشتر از بحث دکوراسیون به آشپزی علاقه دارند، صفحه کابینت استیل می باشد. این صفحات به علت ویژگیهایی نظیر ضد زنگ بودن، تمیز شدن سریع، مقاوم بودن و… یکی از بهترین انتخاب ها برای آشپزان می باشد. البته این صفحات از نظر زیبایی چیزی از دیگر صفحات کم ندارند.

صفحه کابینت سنگ صابون : 

این دسته از صفحات نیز جز صفحات مصنوعی می باشد که عمر طولانی دارند ولی در طرف مقابل هزینه آنها بسیار بالا است. این سنگ ها در مقابل باکتری و لکه ها مقاوم تر از دیگر صفحات کابینت می باشد.

صفحه کابینت سرامیک :

 استفاده از سرامیک و یا کاشی در طراحی صفحه کابینت جز موارد کم هزینه می باشد که در ازای قیمت پایین مشکل نگه داری سخت تر را در این صفحات شاهد هستیم.

گروه مهندسی کوئیک سازه نمونه کارهای طراحی و دکوراسیون آشپزخانه خود را از صفر تا 100 در اینستاگرام خود آپلود میکند، ما را .در اینستاگرام دنبال کنید