• آدرس
  تهران، زعفرانیه
  شماره تماس
  021-26805099

Warning: Illegal string offset 'title' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 22

Warning: Illegal string offset 'category' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 23

Warning: Illegal string offset 'number' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 24

Warning: Illegal string offset 'title' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 22

Warning: Illegal string offset 'category' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 23

Warning: Illegal string offset 'number' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 24
بستن

سنگ آنتیک گزینه‌ای عالی برای تزیین و بازسازی ساختمان

سنگ آنتیک با قطعات سنگ های دیگر به دست می‌آید که زیبایی و در عین حال استحکام بالایی را برای ساختمان ایجاد می کند. سنگ یکی از مصالح پرکاربرد در فرایند ساخت و ساز ساختمان های مختلف است اما امروزه کاربرد آن در ساختمان سازی به شکل مدرن تری اعمال می شود. یکی از مصالح به روز، سنگ آنتیک است که قابلیت اجرای آن برای تمام بناها وجود دارد و تقریبا مقرون به صرفه اما بسیار شکیل و مقاوم است. بهتر است ادامه مقاله را مطالعه کنید تا نکات مهمتری را در رابطه با این مصالح ساختمانی برایتان بیان کنیم.

آشنایی با سنگ آنتیک

از دیرباز سنگ یک ماده اولیه ساختمان سازی و پرکاربرد بوده است. در گذشته سنگ در بدنه اصلی ساختمان ها و به عنوان ستون استفاده می شد. اما امروزه از سنگ بیشتر برای تزیین و نمای ساختمان ها استفاده می شود. که به نوعی از آنها سنگ های تزیینی می گویند.

اما سنگ های آنتیک امروزی به عنوان نوعی از سنگ های تزیینی، از سنگ های شکسته و خورده شده تهیه می شوند. از چسب های رزینی برای کنار هم داشتنن قطعات خرد شده سنگ استفاده می شود تا بتوانند شکل و شمایل بسیار زیبایی را خلق کنند. معمولا قطعات سنگ های مرمریت و تراورتن برای ساخت سنگ های آنتیک به کار می رود.

سنگ آنتیک یکی از انواع سنگ های تزیینی است که امروزه در بسیاری از مکان ها به جای دیوار پوش مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع از آن در تزیین دیوارهای اتاق ها، آشپزخانه، حمام و دستشویی یا حتی دکوراسیون خارجی و تجاری نیز استفاده می شود. اگر به دنبال استفاده از سنگ آنتیک در تزیین فضای داخلی ساختمان هستید، این مقاله می تواند کارگشای شما در انتخاب نوع سنگ و طرح آن باشد.

سنگ آنتیک برای استفاده در چه فضاهایی مناسب است؟

سنگ های آنتیک با اینکه از ترکیب چسب رزین و قطعات سنگ ساخته شده اند، کاملا مقاوم در برابر شرایط آب و هوایی مختلف هستند. از آنجایی که زیبایی چشمگیر و منحصر به فردی را ایجاد می کنند در بسیاری از فضاهای داخلی و خارجی به کار می روند که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • محوطه حیاط و آپارتمان
 • فضای داخلی و خارجی ویلاها
 • برای ورودی ساختمان ها جذابیت بالایی ایجاد می کند
 • مناسب برای مقاوم سازی و مدرن سازی پارکینگ
 • مناسب برای پوشش دهی به دیوار لابی ساختمان ها و هتل ها
 • زیبایی ستون و اُپن آشپزخانه
 • حمام و سرویس بهداشتی
 • دور شومینه
 • دیوار آشپزخانه و بین کابینت ها
 • زیبایی دکوراسیون قسمتی از پذیرایی، سالن نشیمن و اتاق ها

انواع مختلف سنگ های آنتیک

هر کدام از انواع سنگ های آنتیک ویژگی منحصر به فرد خود را دارند. اما امروزه اغلب در ساخت سنگ های آنتیک از گرانیتی و تراورتن به دلیل مقاومت بالایی که دارند بیشتر به کار برده می شود.

 • مرمریت
 • گرانیتی (مقاوم در برابر باران اسیدی)
 • تراورتن
 • ماسه سنگ (مقاوم در برابر باران اسیدی برای فضای خارجی)
 • سنگ های آذرین دیاباز و بازالت
 • سنگ لوح

استفاده از طرح های مختلف سنگ آنتیک در قسمت های مختلف

از سنگ آنتیک در دیوارها به صورت ساده یا با طرح آجر استفاده می شود که این طرح به سبک معماری آلمانی باز می گردد. می توان دیوارهای داخلی را با این سبک پوشش داد و دیوارهای خارجی ساختمان را به خوبی با این روش تزیین کرد. معمولا از سنگ آنتیک خام و جلا نیافته در پوشش دیوارها استفاده می شود. در ادامه تصاویری برای ایده گرفتن از استفاده سنگ در دیوارهای داخلی و خارجی را قرار داده ایم.

سنگ آنتیک
سنگ آنتیک
سنگ آنتیک
سنگ آنتیک

همانطور که در بالاتر گفته شد از سنگ آنتیک در فضاهای داخلی مانند آشپزخانه و حمام که از آب استفاده می شود و مرطوب است، به دلیل خاصیت ضد آب بودن ترکیبات به کار برده شده در آن و زیبایی چشمگیر، استفاده فراوانی می شود. از این دیوارپوش در آشپزخانه در فضای بین کابینت ها، روی کابینت ها  و حتی خود سینک ظرفشویی به کار برده می شود. از سنگ در پوشش کف آشپزخانه هم استفاده های زیادی می شود.

سنگ آنتیک
سنگ آنتیک
سنگ آنتیک
سنگ آنتیک

همانطور که در بالا ذکر شد، از سنگ آنتیک در پوشش کف هم استفاده می شود که هم به صورت جلا داده شده و هم به صورت خام کاربرد دارد. از نوع جلا داده شده معمولا در کفپوش فضاهای بسته و از نوع خام معمولا برای پوشش کف فضاهای باز استفاده می شود.

سنگ آنتیک
سنگ آنتیک
سنگ آنتیک
سنگ آنتیک

مزایای استفاده از سنگ های آنتیک

برای اینکه بهتر در مورد کاربرد سنگ های آنتیک در ساختمان و بنا تصمیم بگیرید لازم است مزایا و معایب آنرا نیز در نظر داشته باشید. مزایایی که کاربرد این مصالح ساختمانی به همراه دارد:

 • پاکسازی و نگهداری از آنها ساده است
 • تنوع طرح، رنگ و مدل در آنها بالا است
 • در مقابل سرما و گرما مقاوم هستند
 • در مقابل فرسایش و آتش سوزی مقاومت بالایی دارند
 • برای سبک های مختلف معماری می توان آنها را مناسب انتخاب کرد و به کار برد
 • عمر مفید و بادوامی دارند
 • مقرون به صرفه هستند
 • می توان آنها را با سایر المان ها برای دکوراسیون به صورت ترکیبی به کار برد
 • نسبت به سنگ های صیقل داده شده دیگر وزن کم تری دارند
 • برای ابعاد مختلف می توان آنها را سفارش داد
 • نصب و سرعت نصب بالایی دارند
 • قابل اجرا روی سطوح مختلف مانند گچ، سیمان و… هستند
 • به عنوان عایق خوبی برای صدا، دما و آتش هستند

معایب به کار بردن سنگ آنتیک در دکوراسیون

مزایایی که برای به کار بردن سنگ آنتیک بیان شد، بسیار مطلوب هستند. اما همانطور که اشاره شد باید معایب آنها را نیز در نظر داشت که شامل مواردی از قبیل گزینه های زیر می شود:

 • به دلیل زبر بودن سطح آنها، رنگ پذیر نیستند
 • برای تعویض باید به طور کامل از روی دیوار کنده شوند که روند بازسازی را کُند می کند
 • برای اجرا روی سقف مناسب نیستند
 • برخی از انواع آنها به دلیل ساختار و بافتی که دارند به راحتی قابل پاکسازی نیستند
 • انواع سنگ وزن بیشتری نسبت به گچ یا کاغذ دیواری دارند به همین دلیل در مواقع زلزله ممکن است خسارت و آسیب بیشتری را وارد کنند
 • امکان جمع شدن حشرات در بافت های آن وجود دارد
 • در فضاهای گنبدی و قوسی شکل قابل اجرا نیستند

سنگ آنتیک گزینه ای مقرون به صرف

از آنجایی که قیمت تمام شده نصب سنگ آنتیک در بسیاری موارد که حجم کار بالاست، گران می شود، از طرح سنگ آنتیک یا سنگ آنتیک مصنوعی استفاده می شود. از این نوع مصنوعات در فضاهای داخلی برای پوشش دیوارها و همچنین در طراحی فضای شهری برای پوشاندن دیوارهای بتنی در پل ها و تونل ها از سنگ آنتیک مصنوعی استفاده می شود که قیمت بسیار مناسب تری دارد و هم نصب آن آسانتر و سریع تر است.

نحوه نصب سنگ آنتیک

برای نصب سنگ آنتیک سه روش وجود دارد که بسته به مکان و سطح محل نصب از یکی از روش ها استفاده میشود:

 • دوغ‌آب کاری با سیمان
 • چسب های ساختمانی (چسب کاشی)
 • به روش خشک (پیچ رول پلاک)

تزیین سرویس بهداشتی

سنگ آنتیک برای استفاده در سرویس بهداشتی بسیار مناسب است. زیرا هم نمای زیبایی دارد و هم قابل شستشو است. معمولا در سرویس های بهداشتی از سنگ آنتیک در پشت روشویی و جایی که آینه نصب می شود، استفاده می کنند.

البته برای پوشش دیوارها هم می توان از سنگ آنتیک استفاده کرد که با نور مخفی که در دیوارها یا سقف کار گذاشته شده، بسیار فضای منحصر به فردی را به وجود می آورد.

تزیین حمام

برای حمام هم معمولا از این سنگ در پوشش دیوار اطراف وان و کابین دوش استفاده می شود. با گذاشتن طاقچه هایی در دیوار ترکیب این سنگ زیبا و گیاهانی که بر روی طاقچه ها هستند، حس بودن در فضای طبیعت را تداعی می کند. حتی با استفاده از دوش مخفی در سنگ ها می توان حس آبشار در حمام هایی که از دیوار پوش هایی از جنس سنگ آنتیک آجری استفاده کرده اند را به وجود آورد.

تزیین آشپزخانه با سنگ آنتیک

آشپزخانه هم مانند حمام و سرویس بهداشتی محلی است که استفاده از سنگ آنتیک پرکاربرد است. در فاصله بین کابینت های بالا و پایین، فضای پشت پنجره، روی کابینت ها و کفپوش از مکان هایی در آشپزخانه است که در آن از سنگ آنتیک می توان استفاده کرد.

استفاده از سنگ آنتیک و ترکیب آن با کابینت های چوبی حس معماری روستیک را برای اهالی خانه ایجاد می کند. حتی طرح های متنوع دیگر آن را نیز می توان متناسب با سبک کابینت ها انتخاب کرد. مزیت استفاده از سنگ آنتیک در آشپزخانه به پاکسازی راحت آن مربوط می شود که اکثر افراد آنرا می پسندند.

گاهی سینک ظرفشویی را هم می توان با سنگ آنتیک ترکیب کرد و یا از آن برای ساخت سینک استفاده کرد که زیبایی خاصی دارد. به دلیل ضد آب بودن نیز از خیس شدن و آب خوردن به کابینت جلوگیری می شود که طول عمر کابینت ها را هم افزایش می دهد.

تزیین و تنوع فضای داخلی با استفاده از سنگ آنتیک

در اتاق ها در فضاهای مختلفی می توان از سنگ آنتیک استفاده کرد. در اطراف شومینه، اطراف پنجره ها، اطراف چهارچوب درها، فضای ورودی خانه و بسیاری از قسمت های دیگر را می توان نام برد که استفاده از سنگ آنتیک در آنها می تواند زیبایی خاصی را برای فضا به همراه داشته باشد.

استفاده از سنگ آنتیک در ساخت شومینه بسیار پر کاربرد است؛ در ایران این استفاده بیشتر جنبه تزیینی دارد و در اصل خود شومینه از آجر و گچ ساخته شده است ولی در بسیاری از سبک های معماری، ساخت شومینه چه بدنه و چه شکل ظاهر و تزیین آن، توسط سنگ صورت می گیرد.

استفاده از سنگ در ورودی خانه بسیار پر کاربرد و زیباست. ورودی خانه را می توان با این سنگ ها و گیاهانی که به نور کم احتیاج دارند، تزیین کرد که تاثیر زیادی در مهمان نوازی اهالی خانه دارد و حس  خوش آمدگویی را در میهمانان ایجاد می کند.

استفاده از سنگ در اطراف پنجره ها و چهارچوب درها از المان های سبک معماری روستیک است که در آن نوع خاصی از در و پنجره نیز استفاده می شود. اگر سبک ساختمان روستیک است، می توان از سنگ آنتیک در تزیین اطراف در و پنجره ها استفاده کرد.

ستون ها هم در سبک معماری روستیک از سنگ ساخته شده اند ولی امروزه تنها از تزیین ستون ها به وسیله سنگ آنتیک بسنده می شود. استفاده از گلدان های گلی که پیچنده است در کنار ستون ها هم به زیبایی آن ها می افزاید.

استفاده از سنگ های آنتیک در فضاهای باز

از این مصالح ساختمانی زیبا و سخت، می توان برای کفپوش و دیوارهای حیاط، آلاچیق و بالکن استفاده کرد. امروزه برای کفپوش حیاط، معمولا از موزاییک استفاده می شود که یک ابزاری مصنوعی به حساب می آید ولی در گذشته برای پوشش کف فضاهای باز مانند حیاط و ایوان از سنگ استفاده می شد. البته کمی هزینه بر است اما سنگ های آنتیک این امکان را فراهم کرده اند که با هزینه کم به کیفیت مطلوبی از سنگ دست یافت.

علاوه بر این در گذشته که از آسفالت برای پوشاندن کف خیابان ها خبری نبود؛ بیشتر کف خیابان ها و جاده ها یا از خاک و شن پوشیده بود یا از سنگ استفاده می شد. سنگفرش ها پس از شیوع وبا در خیابان های شهرهای اروپایی رواج پیدا کرد، زیرا آنان می پنداشتند این بیماری از طریق خاک برخاسته از خیابان ها، ناشی می شود. ولی قدمت سنگ فرش در ایران به زمان هخامنشیان برمی گردد که از سنگ های بزرگ برای پوشش کف کاخ ها استفاده می کردند. به هر حال به عنوان کفپوش نیز از برخی از انواع سنگ آنتیک می توانید استفاده کنید تا به کیفیت مطلوبی دست یابید.

در آخر

سنگ آنتیک یکی از روش های امروزی برای دکوراسیون داخلی و خارجی است. کیفیت آنها در حد سنگ های تراش خورده و صیقل داده شده نیست اما تا حد بالایی مقاومت کافی را برای ساختمان دارند.

پست های مرتبط