• آدرس
  تهران، زعفرانیه
  شماره تماس
  021-26805099

Warning: Illegal string offset 'title' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 22

Warning: Illegal string offset 'category' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 23

Warning: Illegal string offset 'number' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 24

Warning: Illegal string offset 'title' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 22

Warning: Illegal string offset 'category' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 23

Warning: Illegal string offset 'number' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 24
بستن

وان حمام ؛ راهنمای انتخاب نوع مناسب + معرفی انواع

وان حمام به عنوان یکی از تجهیزات حمام، علاوه بر اینکه موجب شکیل شدن دکوراسیون حمام می‌شود، به از بین رفتن خستگی بعد از یک روز کاری پرمشغله نیز منجر خواهد شد. اما در نظر گرفتن فضای کافی برای قرار دادن مدل مورد نظر نیز مهم است. علاوه بر تجهیزات به کار برده شده در حمام نیاز به تجهیزات خاصی برای نصب آن وجود دارد که باید آنها را نیز در نظر داشت. پیشنهاد می‌کنیم متن را دنبال کنید تا مدل‌های مختلفی از وان و نکاتی برای انتخاب بهتر را برایتان بیان کنیم.

انتخاب بهترین و مناسب‌ترین وان حمام

بها و ارزش قائل شدن برای آسایش خانواده و خود امری بسیار مهم است که بر حسب توانایی تامین می‌شود. معمولا حمام به عنوان بخشی خصوصی از منزل است که هر خانواده می‌تواند آنرا طبق نیازهای خودِ خانواده دیزاین دهد. برخی از دوش برای حمام کردن استفاده می‌کنند و برخی علاوه بر شست و شوی بدن نیاز به کسب آرامش در آب گرم داخل وان را دارند.

این موضوع بسیار قابل توجه برای افرادی است که ساعات زیادی را خارج از منزل هستند و نیاز بیشتری به استراحت و ریکاوری مجدد دارند. در هر صورت دکوراسیون حمام نیز نیازمند طراحی خاص خود است اما بهتر است سلیقه کاربر آن نیز کاملا در نظر گرفته شود.

البته وان حمام به ویژه در روزهای سرد سال کاربردی‌تر از پیش برای اعضای خانواده می‌شود. زیرا گرمای آن برای رفع خستگی و بهبود بسیاری از حالات ناشی از سرمای فصل، کاملا مطلوب و موثر است.

محیط حمام وان حمام

اغلب در ساختمان‌های مدرن امروزی وان حمام، اولین نکته برای طراحی حمام است. ولی در گذشته نیز به دلیل اینکه ابعاد بزرگتری برای ساختمان‌ها در نظر گرفته می‌شد، اعمال آن ساده‌تر بود. با تمام این اوصاف، بعد از اینکه ابعاد حمام مشخص شود، قسمتی که وان روی آن تعبیه می‌شود در نظر گرفته خواهد شد. اندازه و قسمت قرار گرفتن وان که مشخص شد، تاسیسات مورد نیاز اعمال خواهد شد. بعد از آن نیز سعی بر انتخاب بهترین و مناسب‌ترین مدل وان طبق سلیقه‌های مختلف می‌شود.

ویژگی‌ها و نکات انتخاب برای مدل‌های مختلف وان

طراحان بسیاری طبق نیاز کاربران وان حمام را در شکل‌های مختلف طراحی کرده‌اند. طبق فضای موجود، نیاز و سلیقه، از بین تنوع بسیاری می‌توان گزینه مناسب را انتخاب کرد. البته مهم‌ترین نکته قبل از هر مساله‌ای در نظر گرفتن فضای موجود به شمار می‌رود. بسته به بزرگ یا کوچک بودن حمام می‌توان سایزهای مختلفی از وان را انتخاب کرد.

انتخاب وان مناسب حمام

نصب وان معمولا به راحتی انجام می‌شود و حتی برای بازسازی حمام‌های قدیمی نیز گزینه‌ای بسیار عالی است تا تغییرات چشمگیری جهت بروزرسانی دکوراسیون حمام اعمال شود. به راحتی می‌توان وان با ابعاد و رنگ یا مدل مناسب برای تهیه کرد. در ادامه به نکات مهمی در رابطه با وان حمام اشاره خواهیم کرد تا برای اعمال آن بتوان در نظر گرفت. اما با توجه به شرایط حمام نیز می‌توان از متخصصین مشاوره دریافت کرد.

انتخاب شیرآلات مناسب برای وان

تنظیم دما برای وان حمام

اغلب افرادی که به وجود وان در حمام اهمیت می‌دهند و برای حمام خود وان تهیه می‌کنند، گزینه‌های دیگری را نیز برای دکور در کنار آن در نظر می‌گیرند. اما در این بین انتخاب و بکارگیری شیرآلات بعد از انتخاب وان، حرف اول را می‌زند. شیرآلات مدرن و به روز با اجناس عالی و طول عمر بالا از جمله گزینه‌هایی هستند که برای وان در حمام ضروری قلمداد می‌شود.

تعبیه گرمکن مناسب برای وان

ابزارهای وان حمام

البته نکته مهم دیگری که امروزه به عنوان یک آپشن بسیار خوب برای وان حمام در نظر گرفته می‌شود، وجود گرمکن آب است که دمای آب داخل وان را معتدل نگه می‌دارد و هر فرد طبق خواسته خود می‌تواند درجه آنرا تنظیم کند. این ابزار در ساخت جکوزی‌ها نیز به کار برده می‌شود.

تنوعی از انواع وان

وان حمام در کف

انواع مختلفی از وان وجود دارد که ممکن است شامل گزینه‌هایی همچون موارد زیر شود:

 • فرو رفته در کف
 • نوع سقف‌دار
 • وان مستقل در فضا
 • وان پلتفرمی
 • سکو دار
 • وان سه گوش مخصوص گوشه
 • و…

به هر حال تنوع بالایی از انواع وان وجود دارد که تحت نام‌های مختلف ممکن است معرفی شود. این تنوع می‌تواند برای هر سلیقه و البته طبق بودجه در نظر گرفته شده، مناسب باشد. اما بهتر است نکاتی را در رابطه با مدل‌های مختلف در نظر داشت.

اغلب برای راحت‌تر بودن استفاده از وان‌هایی که در کف هستند و بدون سکو تعبیه می‌شوند، شیب نسبتا ملایمی ایجاد می‌شود. اکثر وان‌هایی که به شکل پلتفرم طراحی می‌شوند با زمین فاصله دارند و از یک یا چند سکو برای آنها استفاده می‌شود. از این طریق قسمتی برای قرار دادن حوله و لوازم حمام، مایع شوینده و شامپو و… نیز وجود خواهد داشت. این وان‌ها نصب ساده‌تری نسبت به وان‌هایی که کف زمین تعبیه می‌شوند دارند.

وان‌های مخصوص گوشه نیز گزینه‌های بسیار مناسبی برای فضاهای کوچک محسوب می‌شوند اما برای آنها ممکن است امکان نصب دوش وجود نداشته باشد. البته این موضوع به فرم و ابعاد فضا نیز بستگی دارد.

توجه به ابعاد برای خرید وان

وان حمام پلت فرم

البته نکته مشترکی که برای تهیه هر نوع وانی باید رعایت شود در نظر گرفتن قد افراد یا فردی است که از وان حمام استفاده می‌کند، محسوب می‌شود. یعنی نباید به نحوی باشد که فرد خم شود و باید از نظر طول، عرض و ارتفاع از سایزی استاندارد برخوردار باشد. در صورتی که ابعاد آن کوچکتر از حد معمول باشد فرد بدتر دچار خستگی خواهد شد تا اینکه آرامش مطلوب کسب کند. از طرفی هم باید سایز آنرا طوری انتخاب کرد که پر کردن آب، هدر رفت آب گرم و همینطور کاربرد آن نیز مناسب باشد.

انتخاب کیفیت مناسب

دکور مناسب برای وان حمام

نکته قابل توجه دیگری که باید برای انتخاب مناسب‌ترین وان حمام در نظر گرفته شود توجه به زاویه تکیه گاه و توجه به کیفیت مطلوب وان است. تمام این عوامل ممکن است کمی سطحی به نظر برسند اما رعایت نکردن آنها سبب کاربردی نبودن وان در حمام خواهد شد. علاوه بر این موضوع نیز ممکن است آرامشی را فراهم نیاورد. در این صورت تعویض و یا برداشتن وان کار بسیار دشواری خواهد بود. اما تمام این نکات ریز کاربردی هنگامی که رعایت شوند و کیفیتی درست از وان حمام انتخاب شود آرامشی ایده‌آل بعد از یک روز کاری با استراحت در وان ایجاد خواهد شد.

وان مناسب برای فضاهای کوچک

وان برای کنج حمام

در فضاهای کوچک نیز می‌توان از وان بهره برد. برخی از طرح‌های ارائه شده مناسب برای گوشه هستند که ایده بسیار کاربردی و عالی برای متراژهای کم به شمار می‌روند. البته می‌توان از نور مناسب و همینطور قرار دادن آیینه در حمام که با ترفند ایجاد خطای دید سبب بزرگتر دیده شدن حمام می‌شوند نیز استفاده کرد. این کار بسیار مناسب برای فضاهای کوچک و متراژ کم ساختمان‌ها قلمداد می‌شود که علاوه بر ایجاد دکور زیبا سبب تنوع در طراحی حمام نیز خواهد شود.

به استاندارد بودن وان توجه کنید

وان زیبا برای حمام

بهتر است اگر از وان برای افراد سن و سال دار و یا حتی کودکان استفاده می‌شود فرمی مناسب و استاندارد برای آنها را داشته باشد. وجود تاج برای وان، تکیه‌گاه با زاویه مناسب، استفاده از نور مناسب، تهویه اصولی و درست، شیب مناسب برای تخلیه آب، فضای شیشه‌ای برای دوش از جمله نکاتی است که با چیدمان‌های مختلف می‌تواند برای هر سلیقه‌ای ایجاد شود. گاهی وجود گل در کنار وان می‌تواند بر آرامش بخش شدن فضای حمام بعد از روزهای کاری، گزینه‌ای بسیار مطلوب قلمداد شود. البته این نکته نیز بنا به سلیقه هر فرد متفاوت است.

جنس‌ مواد به کار برده شده در انواع وان حمام

جنس وان حمام
 • به عنوان جدیدترین نوع وان، می‌توان به وان‌های کامپوزیتی اشاره کرد که امروزه طرفداران بسیاری دارد.
 • وان‌هایی از جنس فایبرگلاس و پلاستیک جزء یک دسته قرار می‌گیرند و با اینکه کمی شستن آنها سخت‌تر است اما گرما را در خود حفظ می‌کنند.
 • وان‌های فولادیِ ضد زنگ از نوعی هستند که اغلب وزن زیادی دارند و در آنها آب سریعتر سرد می‌شود.
 • استفاده از وان‌های چوبی و سنگی برای افراد با سلیقه خاص است که طراحان اغلب به صورت سفارشی آن‌ها را طراحی و تولید می‌کنند و هزینه بالاتری نیز دارد.
 • وان‌هایی که از جنس چدن ساخته می‌شوند، به دلیل وزن بالا استحکام زیادی دارند و آب را به مدت بیشتری در خود گرم نگه می‌دارند.
 •  وان‌های پلیمری، سنگ مرمری و گرانیتی نیز هزینه بالاتری دارند و از رنگبندی متنوعی برخوردارند.

قیمت وان

وان حمام طبق به سلائق مختلف وجود دارد و جنس و مدل آن در حد به سزایی در قیمت آن موثر است. گاهی ممکن است قیمت تمام شده برای نصب وان به علت داشتن مواردی مانند گرمکن آب، شیرآلات لوکس و مواردی از این قبیل هزینه‌ای چند برابر از خود وان را نیاز داشته باشد.

به همین دلیل در اکثر موارد خرید وان قیمت مناسبی را به نسبت متریال انتخاب شده نیاز دارد ولی موارد مورد نیاز برای آن ممکن است هزینه بیشتری را در برگیرد. حتی در برخی از موارد اگر عایق‌بندی کف و دیوارها، ضرورت داشته باشد، علاوه بر اینکه زمان نصب طولانی‌تر می‌شود، هزینه نیز افزایش خواهد یافت.

سخن پایانی

وان حمام گزینه‌ای مناسب برای استراحت و یا حمامی با آرامش به شمار می‌رود. در این مطلب نکات بسیار مهمی برای داشتن انتخاب مناسب برای وان حمام ارائه شد. اغلب طراحان بسیاری وجود دارند که در این زمینه بهترین طرح و ایده خلاقانه را برای داشتن سازه‌ و ساختمانی مناسب ارائه می‌دهند.

پست های مرتبط