• آدرس
    تهران، زعفرانیه
    شماره تماس
    021-26805099

Warning: Illegal string offset 'title' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 22

Warning: Illegal string offset 'category' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 23

Warning: Illegal string offset 'number' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 24

Warning: Illegal string offset 'title' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 22

Warning: Illegal string offset 'category' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 23

Warning: Illegal string offset 'number' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 24
بستن

انتخاب کابینت مناسب منزل با توجه به 13 نکته طلایی

انتخاب کابینت مناسب منزل می‌تواند به عوامل مختلفی بستگی داشته باشد. با اینکه آشپزخانه قلب خانه است اما انتخاب گزینه مناسب برای کابینت‌های آن می‌تواند از سایر قسمت‌ها به ویژه سالن پذیرایی، تاثیر بپذیرد. اما برای انتخاب گزینه بهتر، چه راهکارهایی مناسب‌تر است؟
با ادامه این مقاله همراه باشید تا نکات کاربردی متعددی را در این رابطه برایتان مطرح کنیم.

مهمترین نکات برای انتخاب کابینت مناسب منزل

سلیقه‌های مختلفی برای طراحی کابینت، گزینه‌های مختلف را خلق می‌کنند. اما در کنار آن، برای منحصر به فردسازی دکوراسیون آشپزخانه، نکات و ایده‌هایی هستند که جنبه عمومی‌تری دارند. با استفاده از چنین نکاتی می‌توان از فضای موجود، بهینه استفاده کرد و به دکوراسیون منحصر به فردی دست یافت.
در ادامه مهمترین و موثرترین نکات برای انتخاب کابینت مناسب منزل را مطرح خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

1. توجه با متراژ آشپزخانه

باید برای آشپزخانه‌هایی که ابعاد کوچکتری دارند، کابینت را طوری انتخاب کرد که از حداکثر فضا بتوان استفاده کرد. در نتیجه کابینت‌هایی که از جنس “ام دی اف” و “های گلاس” هستند بهتر است به کار برده شوند.
کابینت‌های چوبی و طرح و نقش دار، برای فضاهای بزرگ کاملا مناسب هستند.

2. رنگ مناسب برای انتخاب کابینت مناسب منزل

رنگ مناسب

وقتی قرار است زمینه یا تم اصلی دکوراسیون کل منزل را به یک رنگ پیش ببرید، بهتر است از رنگ‌هایی که با آن همخوانی دارند برای کابینت‌ها استفاده کنید.
دو درجه روشن‌تر یا تیره‌تر را می‌توانید برای کابینت‌ها انتخاب کنید. البته برای ترکیب دو رنگ متفاوت برای کابینت‌ها باید توجه داشته باشید که هارمونی مناسبی را ایجاد کنید.

3. استفاده از کانتر یا پیشخوان مناسب

نکته مهم دیگری که حتما باید در نظر داشت، طراحی مناسب برای کانتر، اپن یا پیشخوان آشپزخانه است. امروزه یکی از گزینه‌های بسیار پرکاربرد برای آشپزخانه‌ها، میز ناهارخوری در قسمت اپن آشپزخانه است.
پیشنهاد می‌کنیم به ویژه برای منازلی که ابعاد کوچکتری دارند، حتما از این گزینه استفاده شود. از این طریق از تمام فضا استفاده بهینه خواهد شد.

4. سبکی مناسب برای مدل کابینت‌ها

برای اینکه به سبکی واحد برای دکوراسیون آشپزخانه و منزل دست یابید، لازم است حتما تناسب بین آنها را در نظر داشته باشید. انتخاب کابینت مناسب منزل به سبک‌های مختلفی که طراحی می‌شود بستگی دارد.
معمولا سبک‌های سنتی برای منازل نیاز به کابینت‌های چوبی دارد. برای سبک‌های امروزی و سبک‌های تلفیقی می‌توانید از کابینت‌های ام دی اف و یا های گلاس استفاده کنید.

5. بدنه کابینت‌ها را با دقت انتخاب کنید

بدنه کابینت پایه اصلی آن محسوب می‌شود. برای همین بهتر است در انتخاب آن دقت کنید. کابینت‌های ام دی اف و های گلاس روکشی ملامینه دارند که از متریال داخلی محافظت می‌کند. به همین دلیل گزینه‌های مناسبی هستند.
اما باید در نظر داشته باشید که برای حفظ آنها حتما نوارکاری انجام شود. این راهکار زیبایی مطلوبی را نیز برای نمای کابینت‌ها ایجاد می‌کند. معمولا این نوارها از جنس pvc هستند.
البته کابینت‌های فلزی نیز هستند که امروزه کمتر به کار برده می‌شوند. ولی برای بدنه به منظور کاهش هزینه‌ها، می‌توانند گزینه‌های مناسبی باشند.

6. انتخاب در کابینت‌ها

نکته بعدی که باید در مورد انتخاب آن دقت کنید، درهای کابینت‌ها هستند. درها یکی از گزینه‌هایی هستند که بیشتر از سایر قسمت‌ها به چشم می‌خورند. علاوه بر اینکه متریال و رنگ مناسب برای آنها انتخاب می‌کنید، لازم است به طرح آنها نیز توجه کنید. زیرا امروزه از طرح‌های کلاسیک استفاده می‌شود که ممکن است برای برخی از دکوراسیون‌ها مناسب نباشد.
بهتر است در انتخاب کابینت مناسب منزل به انتخاب درها و دستگیره‌های آنها توجه داشته باشید تا همخوانی مناسبی ایجاد کنید.

7. انتخاب صفحه رویی کابینت

انتخاب صفحه رویی کابینت

برای این مورد می‌توانید کمی متناقض عمل کنید. متریال مختلفی برای روی کابینت‌ها وجود دارد. از سنگ و چوب گرفته تا ام دی اف، های گلاس، فلزی و سنگ‌های مصنوعی و… را برای روی کابینت می‌توان انتخاب کرد.
اما درجه رنگی متفاوتی بهتر است برای صفحه رویی کابینت انتخاب کرد. معمولا درجه‌ای تیره‌تر از کابینت‌ها برای کابینت‌های روشن، می‌تواند گزینه مناسبی باشد.

8. خطوط عمودی بهتر است یا افقی؟

برای انتخاب کابینت مناسب منزل یکی از سوالاتی که هموار وجود دارد، به کابینت‌های طرح چوب مربوط می‌شود. اینکه خطوط عمودی مناسب‌تر هستند یا خطوط افقی به موارد مختلفی بستگی دارد.
در صورتی که سقف آشپزخانه کوتاه باشد یا اینکه برای سقف طراحی وجود داشته باشد، بهتر است از کابینت‌هایی که طرح عمودی دارند استفاده کرد.

9. استفاده از ترکیب رنگی متعادل

وقتی انتخاب رنگ‌های مناسب برای کابینت را محدود کردید و بعد از اینکه طرح مناسب را نیز انتخاب کردید، می‌توانید به ترکیب رنگی فکر کنید. البته توصیه می‌کنیم برای انتخاب ترکیب رنگی از دو رنگ بیشتر استفاده نکنید. استفاده از چند رنگ باعث شلوغ دیده شدن فضا می‌شود. به خصوص اگر ابعاد فضا کوچک باشد.

10. ایجاد تنوع برای انتخاب کابینت مناسب منزل

تنوع برای انتخاب کابینت مناسب منزل

می‌توانید برای طراحی کابینت تنوع ایجاد کنید. مثلا برای گوشه‌ها، از کابینت سه گوش استفاده کنید تا علاوه بر استفاده بهینه از فضا، زیبایی منحصر به فردی را ایجاد کرده باشید.
همچنین برای باز و بسته کردن درب‌های کابینت، از درهایی که به شکل افقی باز و بسته می‌شوند نیز می‌توانید استفاده کنید.

11. انتخاب یراق آلات مناسب

یراق آلات مناسب

امروزه در سبک‌های مدرن از دستگیره‌ها کمتر استفاده می‌شود. ما در سبک‌های کلاسیک برای کابینت‌ها، همواره دستگیره‌ها جایگاه ویژه خود را دارند.
سعی کنید در صورتی که برای کابینت‌های مسطح، به نصب دستگیره علاقه دارید، گزینه‌های ساده‌تری را انتخاب کنید تا با سبک کابینت‌ها همخوانی داشته باشد.

12. از تعبیه نور غافل نشوید

در صورتی که کابینت‌ها را از نو قرار است نصب کنید، لازم است نور مناسب برای آنها تعبیه کنید. تعبیه منبع نور با سنسور مناسب داخل کابینت‌ها، راهکاری کاربردی است. برای زیبایی بیشتر نیز می‌توانید از نورهای خطی برای زیر کابینت‌ها استفاده کنید.

13. در نظر گرفتن ویترین یا شلف

در بیشتر سبک‌های کلاسیک از ویترین برای کابینت استفاده می‌شود. اما برای سبک‌های مدرن بیشتر شلف کاربرد دارد. هر دو مورد می‌توانند علاوه بر ایجاد زیبایی، سبب استفاده بهینه از فضا شوند.

جمع‌بندی

در این مقاله به ارائه نکات مهمی در رابطه با انتخاب کابینت مناسب منزل پرداختیم. گزینه‌های دیگری همچون در نظر داشتن بودجه، سلیقه شخصی و بسیاری از موارد دیگر نیز باید در ابتدا در نظر گرفته شوند. از این طریق می‌توان دکوراسیونی ماندگار و منحصر به فرد ایجاد کرد.

پست های مرتبط