• آدرس
  تهران، زعفرانیه
  شماره تماس
  021-26805099

Warning: Illegal string offset 'title' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 22

Warning: Illegal string offset 'category' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 23

Warning: Illegal string offset 'number' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 24

Warning: Illegal string offset 'title' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 22

Warning: Illegal string offset 'category' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 23

Warning: Illegal string offset 'number' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 24
بستن

کناف سقف ؛ کاربردها و مزایای آن نسبت به روش‌های سنتی

کناف سقف یکی از روش های متفاوت و جذاب برای تزیین سقف است؛ تزیین سقف با استفاده از گچ از دیرباز مرسوم بوده است ولی اجرای آن نیازمند مهارت و سلیقه بسیار زیادی از سوی فرد اجرا کننده آن است. استفاده از گچبری و آینه کاری در سقف ها در معماری سنتی ایرانی به وفور دیده می شود. پس از گذشت زمان، سبک معماری سنتی جای خود را به معماری مدرن داده است و استفاده از روش های نوین مانند کناف سقف مرسوم شده است. در ادامه به بیان توضیحاتی در رابطه با کناف سقف می پردازیم؛ با ما همراه باشید.

شرکت کناف در سال 1932 توسط برادران کناف در آلمان تاسیس شد. پس از گذشت چند سال این شرکت اقدام به ارائه نوع جدیدی از سقف کاذب پرداخت که نصبی آسان، انعطاف پذیری طرح و شکل و زیبایی ظاهری بسیاری داشت. این نوع سقف کاذب به سرعت راه خود را میان جوامع باز کرد و مورد پسند همگان واقع شد. پس از آن در بسیاری از مناطق مانند ایران از طریق نمایندگی های این شرکت، این نوع سقف عرضه شد. کناف در بیشتر شهرها نمایندگی دارد و به خدمات رسانی مشغول است. در ادامه به انواع کناف و طریقه اجرای آن خواهیم پرداخت. به خواندن ادامه دهید.

کناف سقف چیست؟

کناف سقف سازه ای است که از آن برای تزیین سقف اماکن استفاده می شود و نصب آن جزء ساخت و ساز خشک به حساب می آید، به این معنی که برای نصب آن احتیاجی به استفاده از ملات نیست. 

برای اجرای آن دو بخش زیرساخت و روساخت لازم است. زیر ساخت کناف از جنس فولاد با آبکاری روی است که با پیچ به سقف وصل می شود. سپس بخش روساخت هم به آن پیچ می شود. بخش روساخت از گچ یا سازه معدنی ساخته شده است و قابلیت رنگ آمیزی دارد که پانل یا تایل از انواع آن است.

انواع پانل و تایل کناف سقف کدامند؟

 • پانل ها برای اجرای کناف یکپارچه به کار برده می شوند
 • تایل ها برای اجرای کناف متحرک یا مشبک به کار برده می شوند

اجرای پانل ها برای کناف سقف

پانل ها پس از اجرای زیرساخت به آن پیچ می شوند سپس با پودر کناف یا بتونه بین پانل ها درزگیری می شود سپس ماستیک روی آن اجرا می شود تا یکپارچگی آن حفظ شود. پانل ها انواع مختلفی مانند ضد رطوبت، ضد حریق و عایق صدا دارند که البته نوع مقاوم در برابر آب هم وجود دارد که از جنس سیمان است و برای محل هایی که رطوبت و آب وجود دارد استفاده می شود.

اجرای تایل ها برای کناف سقف

تایل ها هم مانند پنل ها روی زیرساخت نصب می شوند ولی شیوه نصب آن ها وزنی است و پیچ نمی شوند. تایل ها هم انواع ضد رطوبت، ضد حریق، عایق صدا و مقاوم در برابر آب دارند. کناف سقف بسته به نوع آن، کاربری خاص خود را دارد و در اماکن مختلف قابل اجرا است.

کناف سقف

کاربردهای کناف سقف

در بیشتر موارد وقتی از المان های مختلف در ساخت استفاده می شود، جنبه اصلی زیبایی است. اما کناف سقف علاوه بر اینکه زیبایی را به همراه دارد، می تواند کاربردهای موثری نیز داشته باشد. از جمله آنها می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • گزینه ای بسیار عالی و مناسب برای پوشش دهی تاسیساتی که از سقف عبور کرده است.
 • گزینه ای برای مقاومت در مقابل حریق و آتش سوزی که به جلوگیری از انتقال آتش به طبقات بالا منجر می شود.
 • می توان به عنوان عایقی مناسب برای تجهیزات برق و کابل ها آنرا به کار برد.
 • نوع ضد آب آن برای مکان هایی مانند استخر و سرویس های بهداشتی بسیار مناسب است.

کناف سقف برای اجرا در چه مکان هایی مناسب است؟

به طور کلی همه اماکن قابلیت استفاده از کناف سقف را دارند و بنا به سلیقه مشتری از انواع کناف می توان استفاده کرد. حتی این نوع از سقف های مجازی برای مواقعی که هدف بازسازی باشد گزینه های بسیار خوبی هستند. آنرا برای منازل، اتاق خواب، سالن نشیمن، ادارات، مطب، شرکت های خصوصی و دولتی، دفاتر کار، ویلاها و ورودی مجتمع ها و… می توان اجرا کرد.

انواع کناف سقف شامل چه مواردی است؟

نکته مهمی که برای اجرای این نوع از سقف ها وجود دارد این است که به انواع آن برای اجرا در قسمت مورد نظر باید توجه کرد. در ادامه هر یک را با توضیحی مختصر معرفی خواهیم کرد.

1. کناف سقف یکپارچه (ساده)

برای کناف یکپارچه اغلب زیرسازی با متریال گالوانیزه، وزن سبک، حالت معلق و قسمت هایی ناودانی شکل، اجرا می شود. بعد از آن پنل های گچی به وسیله پیچ به یکدیگر متصل می شوند. اغلب درزهایی که به وجود می آید، به وسیله بتونه پر می شوند و شکل ظاهری و نتیجه پایانی کاملا مسطح و بدون هیچ درزی به چشم می خورد.

نوع یکپارچه اغلب برای خانه ها، هتل ها، مغازه های کوچک، مجتمع ها که زیبایی ظاهری در کنار کاربردی بودن اهمیت دارد از کناف سقف یکپارچه استفاده می شود.

2. کناف سقف دکوراتیو یا مشبک (طرح‌دار)

این وع از کناف سقف طرح ها و مدل های بسیار متنوعی را شامل می شود. به همین دلیل اغلب برای فضاهای مختلف می توان آنرا اجرا کرد. تقریبا هزینه نوع طرح دار از انواع ساده بیشتر است. از جمله طرح های این نوع می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • انواع حاشیه دار
 • سقف های ساخته شده با کناف به شکل گنبد
 • اجرای کناف برای طرح های منحنی و قوس دار
 • اجرای انواع حاشیه دار برای داشتن نورپردازی مخفی
 • طرح های تونلی
 • کناف سقف به شکل کمانی

در چه قسمت هایی از خانه می توان از کناف سقف را اجرا کرد؟

کناف سقف را در اتاق نشیمن، پذیرایی، اتاق خواب ها، حمام و سرویس بهداشتی می توان بکار برد. به دلیل اهمیت زیبایی بر کاربری از کناف سقف یکپارچه استفاده می شود که نصب سریع و راحتی هم دارد. در حمام و سرویس بهداشتی استفاده از پانل های مقاوم در برابر آب و در دیگر اتاق ها از پانل های مقاوم در برابر رطوبت و حریق استفاده می شود. اگر مشتری درخواست عایق صدا هم داشته باشد زیر پانل ها از عایق صدا هم استفاده می شود.

آیا در مناطقی که رطوبت زیاد است می توان از کناف سقف استفاده کرد؟

بله همانطور که در بالا گفته شد پانل ها و تایل هایی از کناف سقف وجود دارند که در برابر رطوبت مقاوم هستند و همچنین انواعی وجود دارد که در برابر آب مقاوم هستند که می توان از آنها در مناطقی که رطوبت بالایی دارند مانند بخش شمال و جنوب کشور و یا اماکنی مانند استخرها، پارک های آبی، سونا و جکوزی استفاده کرد.

کناف سقف چگونه نصب می شود؟

نحوه نصب و اجرای کناف سقف کاملا به نوع آن بستگی دارد. اینکه ابعاد و فضای مورد نظر چگونه باشد نیز روی نحوه اجرا تاثیر خواهد داشت. حتی مدت زمانی که نیاز است تا اجرا به پایان برسد نیز به این موارد وابسته است.

 • نصب کناف سقف یکپارچه

اگر نگران کثیف کاری هستید باید بگویم که کناف کاری یکی از تمیزترین روش های تزیین سقف است و تمام مراحل نصب و اجرای آن با پیچ صورت می گیرد. در ابتدا پایه های نگهدارنده به سقف و بالای دیوار  پیچ می شوند سپس پروفیل های فولادی (پروفیل گالوانیزه) با گیره به پایه های نگه دارند متصل می شوند.

پس از آن با توجه به طرح و نقشه مورد نظر، شبکه ای تهیه می شوند. پانل ها هم با پیچ به پروفیل های فولادی متصل می شوند و درز بین آنها با پودر کناف یا بتونه پر می شود و در آخر هم ماستیک روی کار اجرا می شود تا زیبایی آن از دست نرود.

 • نصب کناف سقف متحرک یا مشبک

برای نصب کناف سقف متحرک یا مشبک معمولا از تایل ها 60 در 60 سانتی متری استفاده می کنند. برای این کار ابتدا مانند اجرای پانل ها، پایه های نگهدارنده به سقف پیچ می شوند و پروفیل ها با گیره به این پایه های نگهدارنده متصل می شوند.

در ادامه یک شبکه از پروفیل ها در ابعاد 60 سانتی متری در 60 سانتی متری ایجاد می شود که تایل ها درون آن قرار می گیرند. تایل ها با استفاده از یک گیره تی (T) شکل در جای خود محکم می شوند. البته برخی از تایل ها برای دسترسی به فضای پشت کناف، انجام تعمیرات زیرساخت و تاسیساتی که پشت تایل ها پنهان است، فیکس نمی شوند.

کناف سقف

کناف سقف چه مزایایی نسبت به دیگر روش های تزیین سقف دارد؟

 • نصب کناف سقف آسان، سریع و تمیز تر از سایر روش های تزیین سقف است.
 • مدل ها و طرح های متنوع در آن قابل اجرا است همچنین می توان شکل های منحنی در آن اجرا کرد که این قابلیت در دیگر روش ها نیست.
 • دسترسی به فضای پشت کناف برای انجام تعمیرات میسر است و می توان برای عبور تاسیسات از آن استفاده کرد.
 • تعمیر و بازسازی بی دردسر و راحتی دارد.
 • اجرای نورپردازی های متنوع از نوع مخفی و هالوژنی در آن قابل اجرا است و دردسر کمتری نسبت به روش های سنتی دارد.
 • قابلیت اجرا در مکان هایی مانند حمام و سرویس بهداشتی که رطوبت بالا است را دارد که سایر روش ها این قابلیت را  ندارند.
 • قابلیت اجرای عایق صدا را دارد در صورتی که تزیینات سقف سنتی ندارد.
 • قابلیت رنگ آمیزی و استفاده به صورت تلفیقی به همراه چوب، ام دی اف یا فلز را دارد.
 • بزرگترین مزیت کناف سقف نسبت به تزیینات سنتی، ساخت و ساز خشک آن و عدم نیاز به ملات است.

کناف سقف چه معایبی دارد؟

مزایای این روش برای زیبایی و کاربردی بودن را بیان کردیم و با آنها آشنا شدید. اما باید برای به اجرا درآوردن آن به معایب و نواقص احتمالی که ممکن است به همراه داشته باشد نیز توجه کرد تا بنایی ماندگارتر داشت.

 • در مواردی که کناف سقف به صورت غیر اصولی اجرا شود، ممکن است سبب سقوط و افتادن قسمت هایی از آن فراهم شود.
 • باید دقت کرد که این نوع در مقابل ضربه مقاوم نیست و برای اجرا کردن آن باید به این نکته دقت کرد.
 • نکته مهمی که باید برای نصب آن در نظر داست به انتخاب متریال مربوط می شود که اگر از نوع مرغوب و با کیفیت نباشند پس از مدتی ترک خوردگی و در نتیجه از بین رفتن زیبایی را به همراه خواهند داشت.
 • استفاده از پنل های بی کیفیت نیز سبب افت کیفیت آن می شوند.
 • برای کاهش هزینه ها گاهی برخی از استانداردهای لازم در نظر گرفته نمی شود که به طور مستقیم سبب تغییر شکل ظاهری و افت کیفیت می شود.
 • در صورتی که روی آن لایه ای گچ اعمال نشود، در معرض آسیب دیدگی قرار دارد که بهتر است لایه ای گچ با متریال مناسب روی آن کشیده شود.

سخن پایانی

این روش با توجه به راحت بودن نصب و اجرا، تمیز و سریع بودن، دسترسی آسان به زیرساخت، تعمیر راحت، قابلیت نصب در مکان های مرطوب مانند حمام و استخر، جنبه های زیبایی و کاربری فوق العاده، بسیاری از طراحان را به سمت خود جلب کرده است. علاوه بر موارد ذکر شده مقاومت در برابر زلزله و سبک بودن، از دیگر مزایای آن است که در ایران طرفداران زیادی دارد. لذا توصیه می شود از این سازه های آماده استفاده کنید و در این امر کار را به بهترین افراد و گروه ساخت و ساز بسپارید.

از نمونه های کناف سقف دیدن فرمایید:

پست های مرتبط