• آدرس
    تهران، زعفرانیه
    شماره تماس
    021-26805099

Warning: Illegal string offset 'title' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 22

Warning: Illegal string offset 'category' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 23

Warning: Illegal string offset 'number' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 24

Warning: Illegal string offset 'title' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 22

Warning: Illegal string offset 'category' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 23

Warning: Illegal string offset 'number' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 24
بستن

دکوراسیون اتاق کودک و نکاتی که به شما در چیدمان آن کمک می کند

دکوراسیون اتاق کودک یکی از مسائلی است که امروزه بیشتر از گذشته مورد توجه قرار گرفته است. تخت و کمد، مبلمان اتاق کودک، قفسه، اکسسوری، اسباب بازی، فرش و کفپوش همگی از المان های دکوراسیون اتاق کودک هستند که در چیدمان آن باید به آن ها توجه کنید. اگر در انتظار به دنیا آمدن فرزند خود هستید و یا به دنبال تغییر دکوراسیون اتاق کودکانتان هستید، این مقاله می تواند برای شما مفید باشد.

انتخاب سرویس خواب برای دکوراسیون اتاق کودک

تخت خواب یکی از مهمترین اجزای دکوراسیون اتاق کودک است. با توجه به سن کودک تخت خواب های متفاوتی وجود دارد. تخت هایی که حفاظ دارند برای نوزادان و کودکان با سن زیر دو سال مناسب است تا از بروز حوادث جلوگیری کند. تخت های حفاظ دار با ارتفاع بالا برای نوزادان مناسب است ولی با بزرگ شدن کودکان ارتفاع تخت ها باید کم شود تا بتواند به تنهایی از تخت خواب استفاده کند. اگر از تخت هایی که ارتفاع آنها تنظیم می شود استفاده کنید، می توانید در هزینه ها صرفه جویی کنید.

برخی تخت خواب ها با شمایل مختلف هم برای کودکان وجود دارد که می تواند برای بچه هایی که مشکلات خواب دارند کمک کننده باشد و اشتیاق آنها را برای استفاده از تخت خواب خودشان را بیشتر کند. در ادامه چند نمونه از تخت خواب کودک را به نمایش می گذاریم.

کمد و اکسسوری اتاق کودک

کمد در دکوراسیون اتاق کودک بیشتر جنبه تزیینی دارد. علاوه بر این موضوع استفاده از کمد و اکسسوری برای نگهداری وسایل، اسباب بازی و لوازم تزیینی نیز کاربرد بسیار مهمی در اتاق کودک دارد. در واقع برخی از کمدها علاوه بر جنبه زیبایی کاربردی هم هستند. برخی از کمد ها تخت مخصوص تعویض پوشک را هم دارند. از سوی دیگر برخی کمد ها با ظاهری اسباب بازی گونه هم برای نگهداری لباس و وسایل کاربرد دارند و هم برای بازی مناسب هستند.

کاغذ دیواری در دکوراسیون اتاق کودک

پوشش دیوار برای نوزادان که هنوز به ادراک کامل نرسیده اند بهتر است از طرح های ساده مانند گل و عروسک یا شکل های فانتزی باشد. ولی برای بچه هایی که کمی بزرگ شده اند و متوجه اطراف خود هستند دیوارپوش های خلاقانه مثل نقشه جهان، طرح مارپله، شطرنج و… می تواند برای دیوارپوش مناسب باشد و به سرگرمی کودک هم کمک کند.

گاهی خالی گذاشتن بخشی از دیوار برای نقاشی کشیدن هم می تواند به بالا بردن خلاقیت آنها کمک کننده باشد و هم می تواند جلوی نقاشی های دیواری در دیوارهای خانه را بگیرد. پوشش دیوار و استفاده از رنگ آن در بخش اکسسوری ها می تواند به بهتر شدن دکوراسیون اتاق کودک کمک کند.

توجه داشته باشید که زیبایی دیوار، در حد به سزایی می تواند به چشمگیری دکوراسیون اتاق کودک کمک کند. بهتر است برای مواردی که پرده ها و ملحفه ها، طرح های شلوغ و عروسکی دارند از دیوارپوش هایی استفاده کنید که ساده تر هستند. از این طریق اتاق شلوغ و خیلی رنگارنگ دیده نخواهد شد. بهتر است این دو مورد، طرح و رنگ دیوارها و ملحفه ها، بر خلاف یکدیگر باشند.

وسایل آموزشی

برای تزیین دکوراسیون اتاق کودک از وسایل آموزشی در کنار وسایل سرگرمی استفاده کنید. کتاب ها و بازی های ذهنی می توانند از بهترین این گزینه ها باشند. بهره بردن از تخته برای نوشتن و نقاشی کشیدن نیز می تواند گزینه خوبی باشد. اگر کودک به ورزش علاقه دارد می توانید چیدمان ورزشی و برخی از وسایل کمک ورزشی مانند نردبان و بارفیکس بهره ببرید.

البته پیشنهاد می کنیم حتما قسمتی از اتاق را برای این منظور با قرار دادن چادر بازی کودک، خانه‌ی بازی، استخر بادی و مواردی از این قبیل مجزا کنید. از این طریق برای اینکه به مرتب شدن اتاق کودک منجر شده باشید گام موثری را برداشته‌اید.

کفپوش در دکوراسیون اتاق کودک

یکی از المان های مهم در دکوراسیون اتاق کودک کفپوش است. پارکت، سرامیک و سنگ همگی مناسب هستند ولی می توانند در فصل زمستان باعث نفوذ سرما به بدن شوند. به ویژه در زمانی که کودک در حال بازی بر روی زمین است و توجه داشته باشید که کودکان بیشتر زمان خود را روی زمین می گذرانند.

یک پوشش نرم مانند فرش و موکت پرز بلند که دارای طرح های بچه گانه مثل طرح زمین فوتبال، طرح مارپله، شخصیت های کارتونی و… باشد، می تواند گزینه خوبی برای کفپوش اتاق کودک باشد. در نظر داشته باشید زمینه آن را طوری انتخاب کنید که با سایر وسایل و لوازم اتاق کودک همخوانی مطلوبی را داشته باشد.

پرده و ملحفه ها در دکوراسیون اتاق کودک

استفاده از پرده و ملحفه های با رنگ روشن و جنس پنبه ای برای پوست لطیف و نازک کودک گزینه های مناسبی هستند. سعی کنید از رنگ های شاد و پر انرژی برای روتختی و ملحفه استفاده کنید از آنجایی که معمولا تخت و کمدها چوبی هستند و بیشتر به رنگ قهوه ای هستند بهتر است برای روتختی و ملحفه از رنگ های شادتری استفاده کنید تا اتاق کسل کننده به نظر نیاید.

البته برای این موضوع همانطور که در طول متن نیز اشاره شد، بهتر است طیف رنگی را انتخاب کنید که با یکدیگر همخوانی داشته باشند. علاوه بر این موضوع اگر دیوارها را با نقوش طرح دار دیزاین دادید، بهتر است به ملحفه و پرده ساده بسنده کنید و یا طرح ساده تری را انتخاب کنید.

نور در دکوراسیون اتاق کودک

نور و چگونگی استفاده از آن می تواند تاثیر زیادی در روحیات کودک داشته باشد. استفاده از چراغ خواب و آباژورهای عروسکی و فانتزی می تواند ترس کودکان از تاریکی را کم کند. اکثر کودکان از تاریکی می ترسند که اینکار به آنها در غلبه بر ترسشان کمک می کند. 

نور طبیعی از بهترین گزینه های نور در دکوراسیون اتاق کودک است که از طریق پنجره ها تامین می شود. از آنجایی که بیشترین زمان سپری شده در اتاق، زمان بازی است پس بهتر است محل بازی و نگهداری اسباب بازی ها را در کنار پنجره ها بگذارید.

استفاده از نور مصنوعی با شدت کافی و ترکیب رنگی مناسب، برای تامین نور شب اتاق کاملا ضروری است. ناگفته نماند که نور شب باید بسیار کمتر از نور روز باشد تا کودک بتواند هرچه سریع تر برای خواب آماده شود.

انتخاب رنگ برای دکوراسیون اتاق کودک

یکی از مهمترین نکاتی که باید برای دکوراسیون هر قسمت از فضا و همینطور اتاق کودک در نظر داشت، انتخاب رنگ مناسب است. امروزه رنگ هایی که برای اتاق کودکان انتخاب می شوند کمتر تناژهای تیره در آنها به کار برده شده است و اغلب از رنگ های روشن و خنثی به کار برده می شود. در پی آن اکسسوری ها و سایر لوازم با رنگ های شاد و زنده اما ملایم انتخاب می شوند.

برای مثال بهتر است زمانی که قصد دارید دیوارها را با کاغذ دیواری طرح دار و رنگی پوشش دهید، از کمدهایی که رنگ آنها سفید یا طرح چوب هستند استفاده کنید. در مقابل اگر رنگ دیوار را یکنواخت در نظر داشتید از کمدهای فانتزی با طرح ماشین و خانه عروسک ها و… یا حتی ساده می توانید تهیه کنید.

استفاده از شخصیت های کارتونی مورد علاقه کودکان

یکی از راهکارهایی که برای دکوراسیون کودک می توان به کار برد، انتخاب شخصیت های کارتونی مورد علاقه آن رنج سنی، برای دیزاین دادن به اتاق است. وسایل و المان های متعددی برای این منظور وجود دارند که می توان از آنها استفاده کرد. البته باید توجه داشته باشید گزینه‌هایی را انتخاب کنید که همخوانی با سایر وسایل نیز داشته باشند.

به زیبایی سقف توجه کنید

یکی از گزینه های بسیار جذاب در دکوراسیون اتاق خواب کودک توجه به آویزهای سقف اتاق است. این مورد تنوع بسیار بالایی دارد که می توانید با توجه به سن و علائق کودک آنها را تهیه کنید. البته در کنار آنها بهتر است از مواردی که نورپردازی می کنند نیز تهیه کنید. آنها جلوه و زیبایی جذابی برای اتاق ایجاد می کنند. به ویژه برای زمان شب جلوه بیشتری را به همراه خواهند داشت.

استفاده از ایده های خلاقانه

برای اینکه بتوانید اتاق خواب کودک را به بهترین شکل و منحصر به فرد، چیدمان دهید بهتر است از ایده های مختلف استفاده کنید. اما در این بین باید توجه داشته باشید که خلاقیت نقش به سزایی در این موضوع دارد. برای مثال می توانید قسمتی را برای عکس های کودک از بدو تولد تا زمان حال در نظر داشته باشید یا قسمت دیگر را برای اینکه به شکل پوستر از عکس او برای یک دیوار استفاده کنید در نظر بگیرید.

سخن آخر

بهترین کار برای دکوراسیون اتاق کودک این است که آن را به گونه ای تنظیم کنیم که فرزندمان از بودن در آن لذت ببرد و سپری کردن زمان در اتاقش برایش لذت بخش و آرام‌بخش باشد. اتاق خواب کودک همچنین باید جای مناسبی برای خواب باشد و فضایی داشته باشد تا بتواند با همبازی هایش در آن به بازی بپردازد. نور کافی داشته باشد و دمای آن هم آزار دهنده نباشد. بیاید با حذف وسایل اضافی فضای کافی را در اختیار فرزندانمان قرار دهیم.

پست های مرتبط