• آدرس
  تهران، زعفرانیه
  شماره تماس
  021-26805099

Warning: Illegal string offset 'title' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 22

Warning: Illegal string offset 'category' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 23

Warning: Illegal string offset 'number' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 24

Warning: Illegal string offset 'title' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 22

Warning: Illegal string offset 'category' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 23

Warning: Illegal string offset 'number' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 24
بستن

استخر فایبرگلاس چه معایب و مزایایی دارد؟ روش نصب

استخر فایبرگلاس در ابعاد مختلف وجود دارد. این استخرهای از پیش ساخته شده به دلیل مزیت‌های متعددی که شامل می‌شوند، گزینه‌های مناسبی برای بسیاری از فضاهای خارجی و حتی داخلی به شمار می‌روند.
استخرهای فایبرگلاسی، کیفیت مطلوبی دارند و نیازی برای کاشی‌کاری و صرف زمان طولانی برای نصب ندارند.
این استخرهای پیش ساخته مزایای متعدد دیگری را نیز شامل می‌شوند اما باید بررسی کرد آیا مزایای آن به معایبی که دارد می‌ارزد یا خیر؟ بهتر است با ادامه متن همراه باشید تا نکات جالبتری در رابطه با این استخرها برایتان بیان کنیم.

استخر فایبرگلاس چیست؟

وجود استخر فقط برای زیبایی نیست و در بسیاری از مواقع کاربردی بودن آن مهم است.
به همین دلیل در بسیاری از مواقع نیاز به داشتن استخر در فضای موجود احساس می‌شود. استفاده از استخرهایی که نیاز به پی ریزی، عایق‌کاری و کاشی‌کاری و بسیاری از موارد دیگر دارند، کمی زمان‌بر، هزینه‌بر و تقریبا سخت است.

استخر فایبرگلاس

با این وجود نیاز به استفاده از استخرهای پیش ساخت یا استخر فایبرگلاس کاملا احساس می‌شود. امروزه این استخرها جایگزین بسیار مناسبی برای استخرهای بتنی که نیاز به کاشی‌کاری دارند محسوب می‌شوند و مزیت‌های متعددی را نسبت به آنها دارند.

جنس به کار برده شده در این استخرها طوری است که به عنوان عایقی برای رطوبت و دما عمل می‌کند. جالب است بدانید این استخرها اولین بار در آمریکا در صنعت هواپیماسازی به کار گرفته شدند و بعد از آن جنبه کاربردی بیشتری را شامل شدند.

استخر فایبرگلاس چیست

استخرهای پیش ساخته که تقریبا شبیه وان حمام اما با ابعاد بزرگتر هستند، به شکل یک تکه و از جنس فایبرگلاس ساخته می‌شوند.
اغلب 6 لایه یا حتی بیشتر از فایبرگلاس برای ساخت آنها به کار برده می‌شود. ضخامت این استخرها حدود 12 سانت است.
جالب است بدانید نوع بتنی تا 20 سانت ضخامت و فضا را اشغال می‌کند.

مزایای استفاده از استخرهای پیش ساخته فایبرگلاس

همانطور که بیان شد، استخرهای از پیش ساخته شده با جنس فایبرگلاس، به علت مزایایی که دارند، طرفداران خاصی را به سمت خود جذب کرده‌اند.
البته امروزه طراحی این استخرها بسیار شکیل‌تر و مقاوم‌تر از سابق انجام می‌شود. با این حال بهتر است با مزایای آنها آشنا شوید.

1. نصب آسان و سریع

مزیت استفاده از استخر آماده فایبرگلاس

نصب آسان و سریع یکی از برجسته‌ترین مزایای این استخرها است. بسیاری از کارفرمایان تمایل به تسریع در روند کاری پروژه‌های خود دارند. از این رو اغلب سعی بر انتخاب گزینه‌های پیش ساخته دارند.
در نظر داشته باشید که برای ساخت استخرهای بتنی حدود 3 ماه یا بیشتر زمان لازم است. اما استخر فایبرگلاس در کمتر از 3 هفته نصب می‌شود.

2. زیرسازی آسان و ساده

یکی از زمانبرترین مواردی که برای ساخت استخر باید در نظر داشت زیرسازی است.
اغلب زیرسازی برای استخر فرایندی کاملا زمانبر است. اما یکی از مزایای نصب استخر فایبر گلاس این است که نیازی به بتن کاری، عایق‌بندی و آب‌بندی ندارد. از این رو در زمان و حتی هزینه صرفه جویی می‌شود.

3. مقاومت بالا

از دیگر مزایایی که این استخرها دارند، جنس مقاوم آنها است. اغلب طوری ساخته می‌شوند که حداکثر مقاومت را داشته باشند. در برخی از موارد کلر و نمک افزوده به آب موجب فرسایش لایه رویی استخرها می‌شود.
اما جنس این استخرها با کلر و نمک کاملا سازگار است و فرسودگی ندارد.

4. تنوع در طرح و مدل

بر خلاف گذشته، امروزه استخرهای فایبرگلاس در طرح‌ها و مدل‌های متنوع ساخته می‌شوند که می‌تواند برای سلیقه‌های مختلف مناسب باشد.

مدل‌های مختلف استخر فایبرگلاس

بسته به ابعاد فضای موجود، می‌توان مدل مناسب‌تری را انتخاب کرد. در بیشتر موارد سلیقه شخصی طراح و صاحبین ملک، در انتخاب گزینه مناسب حرف اول را می‌زند. شیب و عمق مورد نظر، کاملا به کاربری و سلیقه مربوط می‌شود که تنوع در طرح و اندازه، این امکان را برای انتخاب فراهم کرده است.

5. هزینه کم و گزینه‌ای مقرون به صرفه

یکی از مزیت‌هایی که استخر فایبر گلاس دارد، این است که هزینه نصب و راه اندازی بسیار کمتری نسبت به استخرهای بتنی دارد. این موضوع به دلیل پیش ساخت بودن این سبک از استخرها است و فقط باید لوله کشی آب و همینطور گود برداری را برای آن انجام داد.

6. نگهداری آسان استخر فایبرگلاس

این استخرها نگهداری ساده‌ای دارند. حتی باید در نظر داشت که پوشش ژله‌ای روی آن برای پیشگیری از ایجاد جلبک بسیار موثر است.

7. پاکسازی ساده

کثیف شدن استخر سوای اینکه به آلودگی و املاح موجود در آب بستگی دارد، به جنس استخر نیز مربوط می‌شود. این استخرها نیازی به پاکسازی مکرر ندارند. زیرا اغلب جاذب کثیفی نیستند.

8. مقاومت در برابر آسیب‌های احتمالی

یکی از دغدغه‌هایی که در رابطه با استخرهای پیش ساخت وجود دارد، در رابطه با مقاومت آنها در مقابل آسیب‌های احتمالی است. اگر متریال خوبی برای ساخت آنها به کار برده شود، مقاوم در برابر ضربه، گرما و سرما خواهند بود.

چگونه استخرهای فایبرگلاس را نصب می‌کنند؟

برای نصب مراحل چندان سختی طی نمی‌شود.
پس از آماده شدن تجهیزات لازم، فقط باید مرحله نصب را آغاز کرد. این تجهیزات شامل کف شوی، چراغ یا LED، پمپ کف، پمپ مجهز به موگیر، سیستم‌های گرمایشی، کُلُرزن، نصب تایمرها برای پمپ و سیستم گرمایشی، لوله‌های ورودی و خروجی آب، ترموستات کنترل دما و باکس‌های ضد رطوبت و… می‌شود.

تجهیزات استخر فایبرگلاس

بعد از آماده شدن تجهیزات نکته مهم دیگری که لازم است برای نصب در نظر گرفته شود، گود برداری است. حفاری خاک به اندازه‌ای که استخر در آن قرار بگیرد، نکته بسیار مهمی است. بعد از آن لازم است تا سطح استخر با سطح زمین مشخص و تنظیم شوند.

نصب کردن استخر فایبرگلاس

بعد از قرار دادن استخر پیش ساخته شده، فقط باید مجدد پوسته استخر پر شود. اطراف استخر فایبر گلاس بعد از اینکه کاملا پوشیده شد، نیاز به تزئین و به کار بردن المان‌های کاربردی مانند حصار دارد.

معایب استخر فایبرگلاس چیست؟

این روش علاوه بر مزیت‌هایی که نسبت به سایر روش‌ها دارد، معایبی را نیز شامل می‌شود. بهتر است با در نظر گرفتن معایب و مزایای هر روش، نوع مناسب‌تر را برای فضا انتخاب کرد. تا جای ممکن بهتر است از متخصصین و طراحان در این زمینه کمک گرفت.

 • طرح‌های ثابتی برای انواع استخر فایبرگلاس وجود دارد و از تنوع بالایی برای هر ابعادی برخوردار نیست.
 • سخت بودن و وجود محدودیت حمل و نقل برای نصب کردن.
 • با وجود دوام بالا، در صورت نیاز به تعمیر، مشکلات متعددی ایجاد خواهد شد.
 • سایز و ابعاد محدودی را می‌توان انتخاب کرد که برای برخی از موارد پسندیده نیست.
 • استخرهایی که با بتن و کاشی کاری ساخته می‌شوند ماندگاری و مقاومت بسیار بالاتری دارند.
 • اغلب رنگ ثابتی برای آنها در نظر گرفته می‌شود اما برای کاشی کاری می‌توان تنوع بالایی ایجاد کرد.
 • در صورت نیاز به ساخت ابعاد خیلی بزرگ، این نوع از استخرها قابل اجرا نیستند.

نکات پایانی

در این متن به نکات مهمی در رابطه با استخر فایبرگلاس اشاره کردیم. با توجه به مزایا و معایبی که این نوع از استخرها دارند، می‌توان بسته به شرایط نوع مناسب‌تر را انتخاب کرد. به هر حال اگر به دنبال روشی سریع برای نصب استخر در محیط دلخواه خود هستید می‌توانید به این روش اعتماد کنید و با گزینه‌های مناسب تزئینی آنرا به نوعی منحصر به فرد برای خود تبدیل کنید.

پست های مرتبط