• آدرس
  تهران، زعفرانیه
  شماره تماس
  021-26805099

Warning: Illegal string offset 'title' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 22

Warning: Illegal string offset 'category' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 23

Warning: Illegal string offset 'number' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 24

Warning: Illegal string offset 'title' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 22

Warning: Illegal string offset 'category' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 23

Warning: Illegal string offset 'number' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 24
بستن

استخر فایبرگلاس چه معایب و مزایایی دارد؟ روش نصب

استخر فایبرگلاس در ابعاد مختلف وجود دارد و به دلیل مزیت‌های متعددی که شامل می‌شود، گزینه‌های مناسبی برای بسیاری از فضاهای خارجی و حتی داخلی محسوب می‌شوند. این استخرهای پیش ساخته شد، کیفیت مطلوبی دارند و نیازی برای کاشی‌کاری و صرف زمان طولانی برای نصب ندارند. بهتر است با ادامه متن همراه باشید تا نکات جالبتری در رابطه با این استخرها برایتان بیان کنیم.

استخر فایبرگلاس چیست؟

وجود استخر فقط برای زیبایی نیست و در بسیاری از مواقع کاربردی بودن آن مهم است. به همین دلیل در بسیاری از مواقع نیاز به داشتن استخر در فضای موجود احساس می‌شود. استفاده از استخرهایی که نیاز به پی ریزی، عایق‌کاری و کاشی‌کاری و بسیاری از موارد دیگر دارند، کمی زمان‌بر، هزینه‌بر و سخت است.

استخر فایبرگلاس

با این وجود نیاز به استفاده از استخرهای پیش ساخت یا استخر فایبرگلاس کاملا احساس می‌شود. امروزه این استخرها جایگزین بسیار مناسبی برای استخرهای بتنی که نیاز به کاشی‌کاری دارند محسوب می‌شوند و مزیت‌های متعددی را نسبت به آنها دارند.

جنس به کار برده شده در این استخرها طوری است که به عنوان عایقی برای رطوبت و دما عمل می‌کند. جالب است بدانید این استخرها اولین بار در آمریکا در صنعت هواپیماسازی به کار گرفته شدند و بعد از آن جنبه کاربردی بیشتری را شامل شدند.

استخر فایبرگلاس چیست

این استخرها که تقریبا شبیه وان حمام اما با ابعاد بزرگتر هستند، به شکل یک تکه و از جنس فایبرگلاس ساخته می‌شوند. اغلب 6 لایه یا حتی بیشتر از فایبرگلاس برای ساخت به کار برده می‌شود. ضخامت این استخرها حدود 12 سانت است که نوع بتنی تا 20 سانت ضخامت و فضا را اشغال خواهد کرد.

مزایای استفاده از استخرهای پیش ساخته فایبرگلاس

مزیت استفاده از استخر آماده فایبرگلاس
 • نصب آسان و سریع یکی از برجسته‌ترین مزایای این استخرها است. (استخرهای بتنی حدود 3 ماه یا بیشتر زمان لازم دارند اما استخر فایبرگلاس در کمتر از 3 هفته نصب می‌شوند)
 • نیازی به بتن کاری، عایق‌بندی و آب‌بندی ندارد.
 • جنس این استخرها با کلر و نمک کاملا سازگار است و فرسودگی ندارد.
 • بر خلاف گذشته، امروزه استخرهای فایبرگلاس در طرح‌ها و مدل‌های متنوع ساخته می‌شوند که می‌تواند برای سلیقه‌های مختلف مناسب باشد.
مدل‌های مختلف استخر فایبرگلاس
 • هزینه نصب و راه اندازی بسیار کمتری نسبت به استخرهای بتنی دارد.
 • نگهداری ساده‌ای دارد و پوشش ژله‌ای روی آن برای پیشگیری از ایجاد جلبک بسیار موثر است.
 • کثیف شدن استخر سوای اینکه به آلودگی و املاح موجود در آب بستگی دارد، به جنس استخر نیز مربوط می‌شود که این استخرها نیازی به پاکسازی مکرر ندارند.
 • استخر فایبرگلاس اغلب مقاوم در برابر ضربه، گرما و سرما است.

چگونه استخرهای فایبرگلاس را نصب می‌کنند؟

برای نصب مراحل چندان سختی طی نمی‌شود. پس از آماده شدن تجهیزات لازم، فقط باید مرحله نصب را آغاز کرد. این تجهیزات شامل کف شوی، چراغ یا LED، پمپ کف، پمپ مجهز به موگیر، سیستم‌های گرمایشی، کُلُرزن، نصب تایمرها برای پمپ و سیستم گرمایشی، لوله‌های ورودی و خروجی آب، ترموستات کنترل دما و باکس‌های ضد رطوبت و… می‌شود.

تجهیزات استخر فایبرگلاس

بعد از آماده شدن تجهیزات نکته مهم دیگری که لازم است برای نصب در نظر گرفته شود، گود برداری است. حفاری خاک به اندازه‌ای که استخر در آن قرار بگیرد، نکته بسیار مهمی است. بعد از آن لازم است تا سطح استخر با سطح زمین مشخص و تنظیم شوند.

نصب کردن استخر فایبرگلاس

بعد از قرار دادن استخر پیش ساخته شده، فقط باید مجدد پوسته استخر پر شود. اطراف استخر فایبر گلاس بعد از اینکه کاملا پوشیده شد، نیاز به تزئین و به کار بردن المان‌های کاربردی مانند حصار دارد.

معایب استخر فایبرگلاس چیست؟

این روش علاوه بر مزیت‌هایی که نسبت به سایر روش‌ها دارد، معایبی را نیز شامل می‌شود. بهتر است با در نظر گرفتن معایب و مزایای هر روش، نوع مناسب‌تر را برای فضا انتخاب کرد. تا جای ممکن بهتر است از متخصصین و طراحان در این زمینه کمک گرفت.

 • طرح‌های ثابتی برای انواع استخر فایبرگلاس وجود دارد و از تنوع بالایی برای هر ابعادی برخوردار نیست.
 • سخت بودن و وجود محدودیت حمل و نقل برای نصب کردن.
 • با وجود دوام بالا، در صورت نیاز به تعمیر، کمی مشکل ایجاد خواهد شد.
 • سایز و ابعاد محدودی را می‌توان انتخاب کرد.

نکات پایانی

در این متن به نکات مهمی در رابطه با استخر فایبرگلاس اشاره کردیم. با توجه به مزایا و معایبی که این نوع از استخرها دارند، می‌توان بسته به شرایط نوع مناسب‌تر را انتخاب کرد. به هر حال اگر به دنبال روشی سریع برای نصب استخر در محیط دلخواه خود هستید می‌توانید به این روش اعتماد کنید و با گزینه‌های مناسب تزئینی آنرا به نوعی منحصر به فرد برای خود تبدیل کنید.

پست های مرتبط