• آدرس
    تهران، زعفرانیه
    شماره تماس
    021-26805099

Warning: Illegal string offset 'title' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 22

Warning: Illegal string offset 'category' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 23

Warning: Illegal string offset 'number' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 24

Warning: Illegal string offset 'title' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 22

Warning: Illegal string offset 'category' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 23

Warning: Illegal string offset 'number' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 24
بستن

نما رومی یکی از نماهایی است که امروزه بیش از پیش طرفداران و علاقمندان خاص خود را پیدا کرده است. طراحان ساختمان‌های امروزی و مدرن اغلب از نمای رومی برای زینت بخشیدن به ظاهر بیرونی ساختمان استفاده می‌کنند.

 

 

نما رومی گزینه‌ای مناسب برای زیبایی نمای ساختمان

برای طراحان ساختمان یکی از گزینه‌های مهمی که وجود دارد چشمگیر بودن ظاهر بیرونی آن است. نمای خارجی ساختمان اولین قسمتی است که افراد مربوط به ساختمان در معرض آن قرار می‌گیرند. از این جهت است که طراحان سعی بر انتخاب هر چه بهتر نمای بیرونی ساختمان‌ها دارند.

نمای رومی که به نمای کلاسیک نیز شناخته می‌شود، سبکی مدرن به شمار می‌رود که از معماری رم و یونان الهام گرفته و به عنوان سبکی نئو کلاسیک در نظر گرفته می‌شود. معماری این سبک با شکوه کمی پیچیده است و مصالح مخصوص به خود را نیاز دارد. بسیاری از ساختمان‌ها با ابعاد مختلف، برج‌ها، ورودی‌ها و برخی از فروشگاه‌ها از این سبک برای داشتن نمایی جذاب و ماندگار استفاده می‌کنند.

 

 

تفاوت نما رومی با بقیه نماهای ساختمان در چیست؟

در ساخت نمای ساختمان با سبک نما رومی ویژگی‌های خاص این سبک رعایت می‌شود. مثلا از قسمت‌های تزئینی مانند ستون، سرستون و پاستون به شکل‌هایی که در ساختمان‌های رومیان و یونانیان باستان وجود داشت به کار گرفته می‌شود. نکته مهمی که در انتخاب ستون رعایت می‌شود حفظ ساختار اصلی و تناسب مناسب بین تمامی اجزا است.

علاوه بر این موضوع از قاب پنجره‌هایی که با قوس و جذابیت با شکوهی همراه هستند برای این سبک استفاده می‌شود. نما رومی با تمام پیچیدگی که دارد بسیار ساده‌تر از نمای ایرانی و اسلامی به شمار می‌رود که شاید به همین دلیل مورد علاقه بسیاری از طرفداران این سبک قرار گرفته است. این دو سبک کمی شبیه هم هستند اما تفاوت‌هایی در آنها وجود دارد.

تفاوت نما رومی با سایر نماها

 

استفاده از طاق‌های زیبای عریض و گرد، انواع کتیبه و همینطور دیوارنماهای تزئینی و ستون‌ها با سبک‌های یونیک، دوریک و قرنتی دیگر ویژگی‌های منحصر به فرد این سبک به شمار می‌روند.

افزون بر تمام این ویژگی‌ها مصالح و ابزارهای به کار گرفته شده در این سبک از نماها گران قیمت و بسیار لوکس هستند. اغلب برای ساختمان‌هایی که نیاز به استحکام و دوام بیشتری دارند از این سبک نما و مصالح گران قیمت به کار رفته در آن استفاده می‌کنند.

 

جنس به کار برده شده در ساخت نما رومی ساختمان

برای خلق نمای هر ساختمان طراحان نیازمند به مصالح مخصوص به خود هستند. همانند هر سبک و ایده‌ای که خلق می‌شود، ویژگی‌های منحصر به فردی نیز برایش ارائه می‌شود. یعنی از رنگ مصالح گرفته تا جنس و مرغوبیت مصالح را طراح می‌تواند تغییر دهد.

 

جنس نما رومی

 

برای نما رومی اغلب از رنگ‌های متمایل به کرمی، بژ، نسکافه‌ای، استخوانی و تقریبا روشن استفاده می‌شود. سنگ ها دارای جنس های مختلفی هستند. گزینه‌هایی مانند شرایط آب و هوایی، شرایط اقلیمی، فرهنگ منطقه، میزان بودجه، ابعاد ساختمان و سلیقه شخصی در انتخاب سنگ تاثیر گذار است.

جنس‌هایی که طراحان و سازندگان برای نمای رومی می‌توانند استفاده کنند شامل سنگ‌های تراورتن، سنگ‌های چرمی برای مناطق بسیار سرد و یا دارای باران اسیدی، انواع سنگ‌های صیقلی شده و همینطور سیمان نیز به کار برده می‌شود.

 

 

مدل‎های مختلف برای سبک نما رومی

تنوع زیادی برای نما رومی وجود دارد. زیرا هر طراحی طبق سلیقه و ایده‌هایی که دارد طرحی متنوع برای نمای ساختمان خلق می‌کند. با اینکه این سبک از ویژگی‌های خاص خود برخوردار است اما می‌تواند طبق سلیقه‌های مختلف طراحی شود. در ادامه مدل‌های متنوعی از این سبک برایتان نشان خواهیم داد.

 

مدل های متنوع نما رومی

 

رنگی که برای نمای ساختمان بالا در نظر گرفته شده است، دقیقا همان رنگی است که در اکثر نما رومی‌ها به کار می‌برند. در واقع ستون‌های کشیده به صورت متقارن شیوه‌ و طرحی جدا نشدنی از این سبک به شمار می‌رود. طرح‌های متنوعی که روی دیوارها کا می‌شوند از نوع خاص خود برخوردار است.

 

طاق در نما رومی

 

طاق‌ و گنبد به عنوان یکی دیگر از ویژگی‌های نما رومی هستند که اغلب طرفداران و طراحان این سبک به تعداد متقارن و یک منفرد بین آنها استفاده می‌کنند. گاهی با استفاده از یک کتیبه و یا یک ساعت تزئینی و همینطور مجسمه‌های مختلف طرحی زیبا و نمادین برای نمای ساختمان در این طاق و گنبدها ایجاد می‌کنند که سبب ایجاد جلوه‌ای ویژه و منحصر به فرد شدن ساختمان می‌شود.

 

پنجره‌ها در نما رومی

 

نکته مهم دیگری که نما رومی یا همان نمای کلاسیک را از سایر سبک‌ها متمایز می‌کند وجود پنجره‌های کشیده و منحصر به این سبک است. اغلب پنجره‌هایی که در این سبک به کار برده می‌شوند کشیده و دارای طرح‌هایی زیبا برای قاب آنها است. با این روش علاوه بر اینکه نور مورد نیاز برای داخل ساختمان تامین می‌شود، زیبایی خاص و چشمگیری برای نمای داخلی و بیرونی آن خلق می‌شود.

 

نورپردازی نمای رومی

 

طراحان مدرن امروزی با استفاده از نورپردازی بر جذابیت ساختمان در اوقات تاریکی می افزایند. تابش نور از زیر طاق‌ها به سمت پایین علاوه بر جذابیت و زیباتر شدن ساختمان سبب تامین نور مورد نیاز در محیط اطراف ساختمان نیز خواهد شد. این نکته مهمی است که بسیاری از طراحان باهوش آنرا رعایت می‌کنند.

 

درها و پنجره ها در نما رومی

 

استفاده از یک لوستر و منبع تکی برای نور در بالاترین قسمت یا بالکن نما رومی در این سبک بسیار پسندیده به شمار می‌رود. اغلب خانه‌های ویلایی و یا ساختمان‌ها بلند مرتبه‌ای که از این سبک استفاده می‌کنند از موارد بسیار مهم و پر کننده برای نمای خارجی استفاده می‌کنند. استفاده از میله‌ها با رنگ متناقض از زمینه ایده جالبی برای برخی طراحان به شمار می‌رود.

 

سخن پایانی

علاوه بر کاربردی بودن ابزارهای به کار برده شده در ساختمان، زیبایی ظاهری و شکیل بودن نیاز بسیار مهمی قلمداد می‌شود. برای این منظور طراحان زیادی وجود دارند که ایده‌های منحصر به فردی را طبق سلیقه صاحبان مجتمع در حال ساخت ایجاد می‌کنند. جنس به کار برده شده، رنگ و بسیاری از عوامل می‌تواند بر اثر خواسته مشتری تعیین شود اما کمک گرفتن از طراحان خبره بسیار موثر برای داشتن ساختمانی اصولی به شمار می‌رود.

 

پست های مرتبط