• آدرس
  تهران، زعفرانیه
  شماره تماس
  021-26805099

Warning: Illegal string offset 'title' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 22

Warning: Illegal string offset 'category' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 23

Warning: Illegal string offset 'number' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 24

Warning: Illegal string offset 'title' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 22

Warning: Illegal string offset 'category' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 23

Warning: Illegal string offset 'number' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 24
بستن

نما رومی جلوه‌ای ماندگار برای زیبایی ظاهری ساختمان

نما رومی یا نمای کلاسیک یکی از نماهایی است که امروزه بیشتر از سابق برای دکور دادن به زیبایی ظاهری در قسمت خارجی ساختمان‌ها به کار برده می‌شود. در حدی که طراحان ساختمان‌های امروزی و مدرن اغلب نمای رومی را برای زینت بخشیدن به ظاهر بیرونی ساختمان پیشنهاد می‌کنند. زیرا علاوه بر شکیل بودن، عمر طولانی‌تری نسبت به سایر موارد دارد. اما معیارهای مختلفی برای اعمال این سبک وجود دارد که باید از آنها برای کسب نتیجه بهتر کمک گرفت؛ در ادامه آنها را برایتان بیان خواهیم کرد.

نما رومی گزینه‌ای مناسب برای زیبایی نمای ساختمان

برای طراحان ساختمان یکی از گزینه‌های مهمی که وجود دارد، چشمگیر بودن ظاهر بیرونی آن است. نمای خارجی ساختمان اولین قسمتی است که افراد مربوط به ساختمان به آن چشم می‌اندازند و جذب آن می‌شوند. در بسیاری از موارد به همین دلیل است که طراحان سعی بر انتخاب بهترین نمای بیرونی ساختمان‌ها و زیباسازی آنها دارند.

نمای رومی که به نمای کلاسیک نیز شناخته می‌شود، تقریبا سبکی مدرن به شمار می‌رود که از معماری رم و یونان الهام گرفته شده است. البته این سبک به عنوان سبکی نئو کلاسیک در نظر گرفته می‌شود. معماری نمای رومی کاملا با شکوه و تقریبا پیچیده است که مصالح مخصوص به خود را نیاز دارد. بسیاری از ساختمان‌ها در ابعاد مختلف، برج‌ها، ورودی‌ها و برخی از فروشگاه‌ها از این سبک برای داشتن نمایی جذاب و ماندگار استفاده می‌کنند. اما چه تفاوتی در این سبک با سایر سبک‌ها وجود دارد؟

نما رومی با سایر نماها چه تفاوتی دارد؟

در ساخت نمای ساختمان با سبک نما رومی ویژگی‌های خاصی از این سبک رعایت می‌شود. مثلا از قسمت‌های تزئینی مانند ستون، سرستون و پاستون به شکل‌هایی که در ساختمان‌های رومیان و یونانیان باستان وجود داشت به کار گرفته می‌شود. نکته مهمی که در انتخاب ستون باید رعایت شود، حفظ ساختار اصلی و تناسب مناسب بین تمامی اجزا است.

علاوه بر این موضوع از قاب پنجره‌هایی که با قوس و جذابیت با شکوهی همراه هستند برای این سبک بسیار زینت بخش است و از بارزترین مواردی است که به چشم می‌خورد. نما رومی با تمام پیچیدگی که دارد بسیار ساده‌تر از نمای ایرانی و اسلامی به شمار می‌رود که شاید به همین دلیل مورد علاقه بسیاری از طرفداران این سبک قرار گرفته است. این دو سبک کمی شبیه هم هستند اما تفاوت‌های بسیاری در ظاهر و مصالح به کار برده شده در آنها به چشم می‌خورد.

تفاوت نما رومی با سایر نماها

استفاده از طاق‌های زیبای عریض و گرد، انواع کتیبه و همینطور دیوارنماهای تزئینی و ستون‌ها با سبک‌های یونیک، دوریک و قرنتی (اولین شیوه‌های معماری در یونان و رم باستان) از دیگر ویژگی‌های منحصر به فرد این سبک به شمار می‌روند.

افزون بر تمام این ویژگی‌ها، مصالح و ابزارهای به کار گرفته شده در این سبک از نماهای ساختمانی، گران قیمت و بسیار لوکس هستند. اغلب برای ساختمان‌هایی که نیاز به استحکام و دوام بیشتری دارند از این سبک نما و مصالح گران قیمت به کار گرفته می‌شود.

جنس به کار برده شده در ساخت نما رومی ساختمان

برای خلق نمای هر ساختمان، طراحان نیازمند به مصالح مخصوص طراحی انجام شده هستند. همانند هر سبک و ایده‌ای که خلق می‌شود، ویژگی‌های منحصر به فردی نیز برایش ارائه می‌شود. یعنی از رنگ مصالح گرفته تا جنس و مرغوبیت مصالح را طراح می‌تواند متفاوت انتخاب کند.

جنس نما رومی

برای نما رومی اغلب از رنگ‌های متمایل به کرمی، بژ، نسکافه‌ای، استخوانی و تقریبا روشن استفاده می‌شود. البته این نکته را باید در نظر داشت که سنگ‌ها نیز دارای جنس‌های مختلفی هستند. گزینه‌هایی مانند شرایط آب و هوایی، شرایط اقلیمی، فرهنگ منطقه، میزان بودجه، ابعاد ساختمان و سلیقه شخصی در انتخاب سنگ کاملا تاثیر گذار است.

جنس‌هایی که طراحان و سازندگان برای نمای رومی می‌توانند استفاده کنند شامل سنگ‌های تراورتن، سنگ‌های چرمی برای مناطق بسیار سرد و یا دارای باران اسیدی، انواع سنگ‌های صیقلی شده و همینطور سیمان نیز به کار برده می‌شود.

مدل‌های مختلف برای سبک نما رومی

تنوع زیادی برای نما رومی وجود دارد. زیرا هر طراحی طبق سلیقه و ایده‌هایی که دارد طرحی متنوع برای نمای ساختمان خلق می‌کند. با اینکه این سبک از ویژگی‌های خاص خود برخوردار است اما می‌تواند طبق سلیقه‌های مختلف طراحی شود. در ادامه مدل‌های متنوعی از این سبک را برایتان نشان خواهیم داد.

ستون‌های بلند در نما رومی

مدل های متنوع نما رومی

رنگی که برای نمای ساختمان بالا در نظر گرفته شده است، دقیقا همان رنگی است که در اکثر نما رومی‌ها به کار می‌برند. در واقع ستون‌های کشیده به صورت متقارن، شیوه‌ و طرحی جدا نشدنی از این سبک به شمار می‌رود. از طرفی طرح‌های متنوعی که روی دیوارها کار می‌شوند از نوع خاص خود برخوردار هستند.

طاق و گنبد گزینه‌ای عالی برای نما رومی

طاق در نما رومی

طاق‌ و گنبد به عنوان یکی دیگر از ویژگی‌های نما رومی محسوب می‌شود که اغلب طرفداران و طراحان این سبک به تعداد متقارن آنها را در نظر می‌گیرند و از یک منفرد نیز برای جلوه بیشتر، در بین آنها استفاده می‌کنند. گاهی با استفاده از یک کتیبه و یا یک ساعت تزئینی و همینطور مجسمه‌های مختلف، طرحی زیبا و نمادین برای نمای ساختمان در این طاق و گنبدها ایجاد می‌کنند که سبب ایجاد جلوه‌ای ویژه و منحصر به فرد برای ساختمان می‌شود.

ویژگی‌هایی برای پنجره‌ها در نمای رومی

پنجره‌ها در نما رومی

نکته مهم دیگری که نما رومی یا همان نمای کلاسیک را از سایر سبک‌ها متمایز می‌کند وجود پنجره‌های کشیده و منحصر به این سبک است. اغلب پنجره‌هایی که در این سبک به کار برده می‌شوند کشیده و دارای طرح‌هایی زیبا برای قاب آنها است. با این روش علاوه بر اینکه نور مورد نیاز برای داخل ساختمان تامین می‌شود، زیبایی خاص و چشمگیری برای نمای داخلی و بیرونی آن خلق می‌شود.

نورپردازی برای نما رومی

نورپردازی نمای رومی

طراحان مدرن امروزی با استفاده از نورپردازی، بر جذابیت ساختمان برای اوقات تاریکی می‌افزایند. تابش نور از زیر طاق‌ها به سمت پایین علاوه بر جذابیت و زیباتر شدن ساختمان، سبب تامین نور مورد نیاز در محیط اطراف ساختمان نیز خواهد شد. این نکته مهمی است که بسیاری از طراحان باهوش آنرا رعایت می‌کنند.

استفاده از المان‌های مختلف

درها و پنجره ها در نما رومی

استفاده از یک لوستر و منبع تکی برای نور در بالاترین قسمت یا بالکن نما رومی بسیار پسندیده به شمار می‌رود. اغلب خانه‌های ویلایی و یا ساختمان‌های بلند مرتبه‌ای که با این سبک ساخته می‌شوند از موارد بسیار مهم و پر کننده برای نمای خارجی استفاده می‌کنند. استفاده از میله‌ها با رنگ متناقض از زمینه (اغلب مشکی یا قهوه‌ای تیره) ایده جالبی برای برخی طراحان است که برای جلوه بیشتر در قسمت مورد نظر می‌توانند به کار ببرند. المان‌های دیگری مانند چراغ نیز می‌تواند زیبایی منحصر به فردی را ایجاد کند.

سنگ نما رومی چیست؟

یکی از رایج‌ترین انواع سنگ‌هایی که برای نما رومی به کار برده می‌شود، سنگ تراورتن است. این جنس از سنگ‌ها، مقاومت بالایی دارند و زیبایی همیشگی را برای بیشتر نماها ایجاد می‌کنند. معمولا سنگ‌های تراورتن ماندگاری و دوام بالایی را به ساختمان می‌بخشند. اما از لحاظ هزینه کمی گران قیمت هستند.

گزینه‌ی دیگری که برای برخی از ساختمان‌ها به کار برده می‌شود و مقرون به صرفه است، سیمان است. از لحاظ شکل ظاهری، سیمان نیز زیبایی خاص خود را دارد اما برای لوکس و لاکچری شدن ساختمان معمولا بیشتر از سنگ استفاده می‌کنند. اما در مواردی که مقاومت بالا برای ساختمان هدف قرار می‌گیرد بهتر است از سنگ استفاده کرد. امروزه کاربرد فوم‌های نسوز برای این منظور نیز مطرح شده است که در برخی از موارد به کار برده می‌شود.

در این بین نکته مهمی که باید برای انتخاب مصالح یا سنگ نما رومی در نظر داشت، شرایط آب و هوایی یا اقلیم منطقه است. زیرا از این طریق می‌توان متریال مورد نیاز را طوری انتخاب کرد که با شرایط جوی آن منطقه مطابقت داشته باشد که ماندگاری نما را نیز افزایش خواهد داد. البته شاید به همین دلیل است که سبک نما رومی در هر منطقه با منطقه‌ای دیگر متفاوت است.

ویژگی‌های نما رومی نسبت به سایر نماهای ساختمانی

دلایل متعددی وجود دارد که باعث می‌شود طراحان از نما رومی برای زیبایی ساختمان و پوشش خارجی آن استفاده کنند. بهتر است حتما برای انتخاب این نما، آنها را در نظر گرفت تا به نمایی که مد نظر است دست یافت. موارد زیر از جمله نقاط قوت یا ویژگی‌هایی هستند که نما رومی نسبت به سایر نماهای ساختمانی دارد:

 • نمایی بسیار لاکچری محسوب می‌شود که همیشه زیبایی، جذابیت و جلوه خاص خود را دارد
 • نما رومی هیچوقت از مُد نمی‌افتد و همیشه ظاهری جذاب و شیک دارد
 • یکی از ویژگی‌های نما رومی توجه به تجمل گرایی است؛ هر قدر زرق و برق بیشتری داشته باشد نشان دهنده سطح تمایل افراد آن ساختمان به تجمل گرایی بیشتر است
 • به دلیل هزینه بر بودن این نوع از نما، معمولا در مناطق گران قیمت به کار برده می‌شوند
 • نکته خوبی که برای ساخت نما رومی وجود دارد، در دسترس بودن مصالح ساختمانی مورد نیاز آن در ایران است؛ زیرا معادن متعددی برای تولید مصالح مورد نیاز آن در ایران وجود دارند
 • راهکاری متمایز کننده برای ساختمان از سایر ساختمان‌ها است
 • تنوع بالایی برای انتخاب طرح و مدل آن وجود دارد
 • از این نما برای ویلاها، ساختمان‌های دوبلکس، آپارتمان‌های شخصی و لوکس می‌توان به عنوان گزینه‌ای متنوع استفاده کرد

سخن پایانی

علاوه بر کاربردی بودن ابزارهای به کار برده شده در ساختمان، زیبایی ظاهری و شکیل بودن نیز بسیار مهمی است که باید در نظر گرفته شود. برای این منظور طراحان زیادی وجود دارند که ایده‌های منحصر به فردی را طبق سلیقه صاحبان ساختمان در حال ساخت ایجاد می‌کنند. جنس به کار برده شده، رنگ و بسیاری از عوامل دیگر می‌تواند بر اثر خواسته مشتری تعیین شود اما کمک گرفتن از طراحان خبره بسیار موثر برای داشتن ساختمانی اصولی به شمار می‌رود.

پست های مرتبط