• آدرس
  تهران، زعفرانیه
  شماره تماس
  021-26805099

Warning: Illegal string offset 'title' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 22

Warning: Illegal string offset 'category' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 23

Warning: Illegal string offset 'number' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 24

Warning: Illegal string offset 'title' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 22

Warning: Illegal string offset 'category' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 23

Warning: Illegal string offset 'number' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 24
بستن

نمای شیشه ای چه انواعی دارد؟ کاربردها + معایب و مزایا

نمای شیشه ای برای ساختمان می‌تواند منحصر به فرد شدن دکوراسیون خارجی ساختمان را به همراه داشته باشد. البته با توجه به اینکه امروزه مقاوم سازی برای ساخت شیشه‌ها در نظر گرفته می‌شود طرفداران بیشتری را به سمت خود جذب کرده است.
در این مقاله انواع نمای شیشه ای را معرفی می‌کنیم. سپس کاربرد آن برای ساختمان‌های مختلف را بررسی خواهیم کرد تا انتخاب مناسب‌تری داشته باشید.

آشنایی با انواع نمای شیشه ای

یکی از گزینه‌های پرکاربرد امروزی برای نمای خارجی ساختمان‌ها، شیشه است. البته در گذشته نیز یکی از ارکان اصلی برای نمای ساختمان، شیشه محسوب می‌شد که با پیشرفت صنعت شیشه سازی، جانی دوباره گرفت. سه نوع مختلف برای نمای شیشه ای ساختمان‌ها در نظر گرفته شده است که شامل موارد زیر می‌شود:
نمای شیشه ای اسپایدر
نمای شیشه ای کرتین وال
یونیتایز
بهتر است هر کدام را به صورت دقیقتر معرفی کنیم.

نمای شیشه ای اسپایدر

سیستمی که برای این نما به کار برده می‌شود، معایب بسیار کمی نسبت به سایر انواع دارد. برای این نوع، از قطعاتی نگهدارنده برای شیشه استفاده می‌شود.
معمولا شیشه‌های تک جداره در این سیستم به کار برده می‌شوند و یا اینکه از دو شیشه به صورت لمینت برای نصب استفاده می‌شود. البته برخی از ساختمان‌ها در صورت نیاز به اعمال سیستم پیشرفته، می‌توانند از شیشه‌های دو جداره برای این سیستم استفاده کنند.

مدل اسپایدر

در این نوع نمای شیشه ای ستون‌ها و قطعات مختلف نمایان هستند. از این نظر می‌توان طرحی منحصر به فرد برای ستون‌ها ایجاد کرد. حتی از ستون‌های شیشه ای مقاوم نیز برای آنها می‌توان استفاده کرد تا شفافیت چشمگیری ایجاد شود.
این سیستم برای مراکز تجاری و فروشگاهی، گزینه‌ای عالی است. قابلیت استفاده از موارد زیر برای این سیستم وجود دارد:
استفاده از شیشه‌های ضد تشعشع در مناطق گرمسیر
امکان استفاده از شیشه‌های دوجداره و تک جداره
امکان استفاده از لمینت دوجداره

نمای شیشه ای کرتین وال

نمای شیشه ای کرتین وال، شامل نمای شیشه ای دوجداره و کرتین وال فریم لس (بدون فریم) می‌شود. نمای فریم لس سطح یکپارچه‌ای دارد و تقریبا محل اتصال شیشه‌ها به یکدیگر به چشم نمی‌خورد.
به دلیل داشتن لاستیک‌های مخصوص عایق بندی، گزینه‌ای مناسب برای عایق بندی در مقابل موارد زیر هستند:
گرد و غبار
رطوبت
بارندگی و برف
عایق صدا
عایق حرارتی و برودتی

انواع شیشه‌هایی که برای این نوع نمای شیشه‌ای مناسب است موارد زیر هستند:
شیشه جارسینگ وال (سه جداره)
شیشه‌های ساده
شیشه دو جداره
شیشه‌های لمینت
سندبلاست
انواع اسمارت
اسپندرال
سکوریت

برای اجرای نمای شیشه ای کرتین وال می‌توان نوع بدون فریم و فیس کپ را انتخاب کرد. البته در سیستم فریم لس، قاب به طور کامل به چشم نمی‌خورد. اما در سیستم فیس کپ، تایل‌های آلومینیومی قابل مشاهده به کار برده می‌شود که حد فاصل بین شیشه‌ها هستند.
از دیگر تفاوت‌های این دو سیستم نحوه اتصال آنها است. در مدل فریم لس، از چسب سیلیکونی برای اتصال و آب بندی استفاده می‌شود که می‌تواند زیبایی و یکپارچگی این نما را حفظ کند.
نمای شیشه ای کرتین ال بدون قاب، برای پروژه‌های مسکونی مناسب نیست. زیرا امکان باز و بسته شدن در آنها وجود ندارد. مگر اینکه با سیستم دیگری ترکیب شود.

نمای شیشه ای یونیتایز

این سیستم یکی از جدیدترین انواعی است که می‌توان برای نمای ساختمان به کار برد.
برجسته‌ترین تفاوتی که بین این سیستم با سایر سیستم‌ها وجود دارد این است که تمام قسمت‌ها در کارخانه آماده می‌شود و برای اجرای آن فقط باید به شکل پازل، قطعات را کنار یکدیگر نصب کرد.

مزیت مهم این سیستم، این است که می‌توان برای اجرای آن، در کنار تکمیل سایر قسمت‌ها پیش رفت تا در زمان صرفه جویی کرد. همچنین به دلیل انعطاف پذیری تایل‌ها در کنار یکدیگر، در مقابل زلزله نیز مقاوم است.
اما تمام این مزایا باعث می‌شود که هزینه بیشتری برای این سیستم وجود داشته باشد.
این سیستم برای ساختمان‌های بلند مرتبه می‌تواند گزینه مناسبی باشد.

کاربرد نمای شیشه ای برای ساختمان‌های مختلف

کاربرد نمای شیشه ای

نمای شیشه ای می‌تواند گزینه ای مناسب برای انواع ساختمان‌ها باشد اما به شرطی که نوع مناسب انتخاب شود. نمای شیشه ای گزینه‌ای بسیار عالی برای نمای برج‌های لوکس محسوب می‌شود.
حتی برای برخی از ویلاهای شخصی به عنوان گزینه‌ای پرکاربرد است. زیرا با اجرای این نوع نما علاوه بر اینکه نمایی زیبا خواهیم داشت، می‌توان از منظره زیبای اطراف نیز بهره مند شد.
البته اغلب از نماهای شیشه‌ای برای ساختمان‌های اداری و تجاری بیشتر به کار می‌رود.

نمای شیشه ای چه مزایایی دارد؟

در کنار کاربردهای مختلفی و متعددی که برای نمای شیشه ای وجود دارد بهتر است معایب و مزایای آن را در نظر داشت. ابتدا بهتر است با مزایای استفاده از این نوع نما آشنا شوید:

 • کاهش وزن سازه و اتصالات آن
 • عایق مناسبی برای صدا
 • با انتخاب شیشه مناسب می‌توان از ورود اشعه ماورا بنفش جلوگیری کرد
 • تنوع در انتخاب رنگ شیشه
 • هزینه مقرون به صرفه
 • کم بودن زمان نصب
 • طراحی متنوع
 • با انتخاب نوع مناسب می‌توان نمایی مقاوم در مقابل زلزله داشت
 • شفافیت و زیبایی بصری برای نما

با معایب نمای شیشه ای آشنا شوید

معایب

در کنار تمام زیبایی‌ها و جنبه بصری بسیار زیبایی که نمای شیشه ای دارد، معایبی نیز وجود دارد که بهتر است با آنها آشنا شوید:

 1. گرم شدن فضای داخلی به علت تابش مستقیم نور خورشید در فصل تابستان
 2. مصرف انرژی بیشتر برای سیستم سرمایش داخلی ساختمان در فصول گرم سال (اغلب برای رفع این دو مورد از پرده‌های داینامیک و شیشه‌های رنگی می‌تون استفاد کرد)
 3. آلوده شدن سریع شیشه‌ها در موارد بارندگی، گرد و غبار و کاهش زیبایی نما
 4. نیاز به پاکسازی در موارد لزوم یا در بازه‌های زمانی کوتاه
 5. نیاز به کنترل در بازه‌های زمانی مختلف برای آب بندی

جمع بندی

نمای شیشه ای می‌تواند گزینه‌ای عالی برای نمای خارجی ساخمان‌ها باشد. این نوع نما مزایا و معایبی دارد که بسته به شرایط ساختمان می‌تواند متفاوت باشد. برای اینکه از امکانات موجود بهره وری بهینه انجام شود، پیشنهاد می‌کنیم از متخصصین در این زمینه مشورت دریافت کنید.

پست های مرتبط