• آدرس
  تهران، زعفرانیه
  شماره تماس
  021-26805099

Warning: Illegal string offset 'title' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 22

Warning: Illegal string offset 'category' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 23

Warning: Illegal string offset 'number' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 24

Warning: Illegal string offset 'title' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 22

Warning: Illegal string offset 'category' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 23

Warning: Illegal string offset 'number' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 24
بستن

دیوار سبز یا گرین وال با 10 مزیت برجسته برای همه جا

دیوار سبز می‌تواند زیبایی شهر یا محیط‌های داخلی و خارجی اماکن مختلف را چند برابر کند.
حتی علاوه بر ایجاد زیبایی، می‌تواند سبب تامین اکسیژن محیط نیز شود. زیرا این دیوارها کاملا پوشیده شده از انواع گل و گیاه طبیعی هستند.
گل و گیاهانی که برای گرین وال در نظر گرفته می‌شود، برای رشد روی دیوار کاملا مناسب هستند. به همین دلیل به این دیوارهای سبز که دیوار زنده هم گفته می‌شوند.
برای اینکه اطلاعات بیشتری در رابطه با این نمای سرسبز داشته باشید، پیشنهاد می‌کنیم ادامه مقاله را از دست ندهید.

دیوار سبز یا گرین وال

امروزه صنعتی شدن و زندگی شهرنشینی باعث شده است که آلودگی شهری به شدت افزایش یابد. از این رو طراحان دوست دار محیط زیست، اغلب به فکر راه چاره برای تامین اکسیژن بیشتر برای سطح شهر هستند. این موضوع سبب می‌شود تا از انواع ابزارها و لوازم برای آن بهره گیرند.
یکی از انواع این المان‌ها که در سطح شهر یا حتی فضاهای داخلی به کار گرفته می‌شود، دیوار سبز است که از انواع گل و گیاه پوشیده شده است.

گرین وال یا دیوار سبز

گرین وال در ابعاد مختلف قابل اعمال است. معمولا گل و گیاهانی برای آن استفاده می‌شوند باید ویژگی‌های زیر را دارا باشند:

 • قابلیت این را داشته باشند که رشد کنند
 • سالم بمانند و نگهداری ساده‌ای داشته باشند
 • زیبایی چشمنوازی را برای محیط ایجاد کنند
 • تامین کننده اکسیژن برای محیط باشند

علاوه بر این موارد، اجرا گرین وال مزایای بسیار زیادی دارد که پیشنهاد می‌کنیم با آنها آشنا شوید تا در فضاهای مورد نظر به کار ببرید.

مزایای استفاده از دیوار سبز

گرین وال برای انواع فضاهای داخلی و خارجی مناسب است. البته بسته به شرایط آب و هوایی حاکم بر فضا، باید گل و گیاهان داخل آن انتخاب می‌شوند. اغلب از آن به منظور زیبایی شهری و محیط به کار می‌برند که سوای این مورد مزایای دیگری نیز به همراه دارد. در ادامه آنها را بررسی کرده‌ایم.

دیوار زنده

1. افزایش ارزش بنا

اجرای گرین وال، ایجاد ارزش افزوده برای ساختمان و واحدهای مسکونی موجود در اطراف آن را ایجاد می‌کند. زیرا نوعی منحصر به فرد برای دکوراسیون محسوب می‌شود و لازم است با حساسیت خاصی اجرا شود.
همچنین از گرین وال علاوه بر زیبایی برای تامین اکسیژن به کار برده می‌شود که مزیتی عالی محسوب می‌شود.

2. زیبایی دکوراسیون‌های داخلی و خارجی

گرین وال، دید بصری بسیار زیبا و فضای سبز متنوع برای محیط را به همراه دارد.
در بسیاری از موارد توصیه می‌شود برای منحصر به فرد شدن و زیبایی چشمنواز نما، از گرین وال استفاده شود. اجرای دیوار سبز می‌تواند تداعی‌گر قسمتی از طبیعت در فضا باشد تا بتوان از آن انرژی مثبت طبیعت را دریافت کرد.

3. افزایش سرانه فضای سبز شهری

اجرای دیوار سبز راهکاری عالی برای افزایش سرانه فضای سبز شهری و حتی ملک مورد نظر محسوب می‌شود. با آپارتمان سازی‌های متعدد، لازم است از المان‌های مختلف برای تامین اکسیژن و زیبایی با پوشش گیاهی استفاده کرد که گرین وال یکی از بهترین آنها محسوب می‌شود.

4. ایجاد هوای مطبوع با دیوار سبز

اجرای گرین وال در مواردی که برای فضای داخلی به کار برده شود، به کاهش دمای هوا و خنک شدن فضای داخلی کمک می‌کند.

5. روح بخشیدن به محیط

از دیگر مزایایی که اجرای دیوار سبز به همراه دارد، روح بخشیدن به محیط است.
حتی به کارگیری این دیوارهای بسیار زیبا با ایجاد دید بصری مطلوب به افزایش راندمان کاری و افزایش انرژی کمک می‌کند.

6. استفاده از دیوار سبز به عنوان عایق

در بسیاری از موارد، اجرای گرین وال به عنوان عایقی برای حرارت و دما عمل می‌کند. اما باید برای اجرا بهتر آن از متخصصین کمک گرفت تا خود به گزینه‌ای آسیب زننده تبدیل نشود.

گرین وال سبز

7. پوشاننده‌ی نواقص

از انواع دیوار سبز به عنوان پوششی برای نواقص و نازیبایی‌ها می‌توان استفاده کرد. در بسیاری از موارد شاهد هستیم که برخی از قسمت‌ها، هر قدر هم که تعمیر شوند و راهکارهای مختلف روی آنها به کار برده شود، باز هم کاربردی و شکیل نیستند.
گرین وال راهکاری است که می‌توان به کمک آن نواقص را پوشش داد. حتی اجرای گرین وال برای پر کردن فضاهایی که خالی هستند نیز مناسب است.

8. محافظت از سازه

گاهی هدف از اجرای گرین وال، حفظ بنا می‌تواند باشد.
در مواردی برای حفظ برخی از قسمت‌های سازه در مقابل شرایط آب و هوایی برخی از مناطق می‌توان بهره گرفت. این موضوع طبق نظر کارشناسان، به صلاح ماندگاری برخی از بناها خواهد بود.

9. ایده‌ای امروزی و مدرن

امروزه به شکل دیگری از گرین وال برای فضای شهر و دکوراسیون بناها استفاده می‌کنند. طراحی‌های بسیار متنوعی برای آنها وجود دارد. گرین وال‌های امروزی به مدرن شدن فضای داخلی و خارجی می‌انجامد.

10. فیلتر و تهویه هوا

فیلتر ذرات معلق و پاکسازی هوای محیط توسط گیاهان به کار برده شده در گرین وال، ایجاد می‌شود. گل و گیاهان به کار برده شده، می‌توانند هوایی تازه و اکسیژن مطلوبی را برای محیط فراهم کنند.
از این رو اجرای گرین وال در ابعادی هر قدر کوچک، می‌تواند گزینه‌ای عالی برای محیط‌های اداری یا پرتردد باشد.

انواع دیوار سبز برای زیباسازی

شرایط مختلف باعث شده است که انواع مختلفی از این دیوارها ایجاد شوند و برای فضاهای مختلفی از آنها به نسبت نیاز به کار برده شود. انواع مختلف دیوار سبز که اجرا می‌شوند، شامل مواردی است که در ادامه آنها را به طور کامل معرفی کرده‌ایم.

1. گرین وال‌های کابلی

گرین وال کابلی

اغلب برای گیاهانی که رونده هستند و رشد سریع‌تری نسبت به سایر انواع دارند، از نوع گرین وال کابلی استفاده می‌شود. معمولا کابل‌های به کار برده شده قابلیت حرارتی بالایی دارند، ضد زنگ هستند و به وسیله اسکوپ‌های از جنس استیل به یکدیگر متصل می‌شوند.
فلاور باکس‌هایی که بر این گرین وال به کار برده می‌شوند، به صورت طولی قرار می‌گیرند.
سیستم آبیاری قسمت مورد نظر برای اعمال گرین وال و تعداد فلاور باکس‌های به کار برده شده در اعمال آن موثر است.

2. دیوار سبز مدولار

این نوع از داربست‌های فلزی ساخته شده است که به وسیله پنل‌های مخصوص روی دیوار نصب می‌شود. سپس گل و گیاهان روی آن کاشته می‌شوند.
حتی انواع از پیش ساخت نیز برای این نوع وجود دارد که می‌توان برای برخی از اماکن به کار برد. تراکم بالایی از گل و گیاهان برای این نوع به چشم می‌خورد.
ابعادی که برای مدولار در نظر گرفته می‌شود کوچکتر از نوع کابلی است و معمولا برای بالکن، لابی، روف گاردن و سایر فضاهای داخلی مناسب است. البته در فضاهای بیرونی نیز می‌توان این نوع را به کار برد.

3. گرین وال از جنس نمد پلیمری

دیوار سبز پلیمری

در این روش گیاهان به صورت عمودی کاشته می‌شوند.
نمد پلیمری در ساخت این نوع گرین وال به کار برده می‌شود که قابلیت زهکشی دارد. در این روش به شکل غلاف، جیب یا گلدان‌هایی روی دیوار ایجاد می‌کنند که گل‌های مختلف در آن کاشته می‌شود.
گزین وال نمد پلیمری، نسبت به سایر روش‌ها جدیدتر است و اغلب قابلیت بالایی برای ترمیم، نصب و زهکشی سریع، تهویه مناسب برای ریشه‌ها و تعویض گیاهان را دارد.

4. گرین وال شبکه‌ای

گرین وال شبکه ای

در این نوع معمولا قسمت‌های مختلفی از جنس فولاد ساخته می‌شود که اغلب مناسب برای گیاهان بالا رونده است. این گرین وال معمولا به سازه ساختمان متصل می‌شود.
البته برای گرین وال شبکه‌ای، بهتر است از گیاهانی استفاده کرد که رشد کندتری داشته باشند.

5. گرین وال هیدروپونیک

در این نوع دیوار سبز معمولا گیاهان کاشته شده باید از آب تغذیه کنند و اغلب خاک برای رشد گیاهان به کار برده نمی‌شود. به همین دلیل ضخامت بسیار کمی دارد و اغلب برای انواع گیاهان مناسب است.
علاوه بر این موضوع، هر نوع طرح و مدلی که مورد نظر باشد را می‌توان اجرا کرد. نکته مثبتی که در رابطه با این نوع وجود دارد، می‌توان به قابلیت بازگشت آب به چرخه آبرسانی به گل و گیاهان اشاره کرد.

نکاتی برای اعمال دیوار سبز

برخی از انواع دیوار سبز به شکل مصنوعی اعمال می‌شوند اما وقتی می‌گوییم دیوار سبز یا دیوار زنده، منظور دیواری است که با پوشش گیاهی طبیعی ایجاد شده باشد.
معمولا اجزایی از جمله گلدان‌های از پیش ساخته شده، قاب و پنل‌های از پیش ساخته شده به کار برده می‌شود. برخی از انواع دیوارهای سبز را با شیشه پوشش می‌دهند که به آنها غیرفعال می‌گویند. اما اغلب برای اعمال این دیوارها باید به نکات زیر توجه کرد:

 • برای جداسازی فضاهای داخلی و خارجی می‌توان از دیوار سبز استفاده کرد
 • بهتر است به قابلیت چسبندگی اجزای به کار برده شده برای رشد گیاهان توجه داشت
 • گیاهی را باید انتخاب کرد که مناسب با شرایط محیط، آب و هوا و ابعاد مورد نظر باشد
 • ابعاد مورد نظر باید کاملا با گل و گیاه پوشیده شود و فضای خالی برای آن دیده نشود
 • سیستم آبیاری، نور مورد نیاز و همینطور شرایط محیطی برای گل و گیاهان به کار برده شده، باید در نظر گرفته شود

جمع‌بندی

برای اینکه بتوان منظره‌ای زیبا را برای فضا ایجاد کرد، بهتر است از دیوار سبز استفاده کرد که مزایای بسیاری دارد. البته بهتر است نگهداری از آن را به طور کامل در نظر داشت و در فواصل زمانی مختلف مرمت و بازسازی یا رسیدگی روزانه به گیاهان و زیبایی آنها را در نظر داشت.

پست های مرتبط