• آدرس
    تهران، زعفرانیه
    شماره تماس
    021-26805099

Warning: Illegal string offset 'title' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 22

Warning: Illegal string offset 'category' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 23

Warning: Illegal string offset 'number' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 24

Warning: Illegal string offset 'title' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 22

Warning: Illegal string offset 'category' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 23

Warning: Illegal string offset 'number' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 24
بستن

گلخانه خانگی با 5 مزیت برجسته + 5 ویژگی ضروری

گلخانه خانگی برای خیلی از منازل جلوه و زیبایی چشمگیری ایجاد می‌کند.
بودن گل و گیاه در خانه رنگ و بوی آرامش بخشی را به همراه دارد. داشتن مجموعه‌ای از گل‌های زیبا، شرایط و ویژگی‌های خاصی را می‌طلبد. به همین دلیل ممکن است ابزارهایی مانند استند گلدان و یا گلخانه‌های خانگی لازم می‌شود. در ادامه این مقاله قصد داریم مدل‌های مختلفی از گلخانه‌های خانگی و ویژگی‌هایی که باید داشته باشند را برایتان مطرح کنیم. با ما همراه باشید.

استفاده از گلخانه خانگی چه مزیت‌هایی دارد؟

یک باغچه کوچک و سرسبز گوشه منزل، فضای بسیار دلنشین ایجاد می‌کند که در روحیه اعضای خانواده تاثیر به سزایی دارد. حتی در برخی از گلخانه‌ها می‌توان محصولاتی را کاشت تا سایر اعضای خانواده هم بتوانند از آنها استفاده کنند. اما این تنها مزیتی نیست که این گلخانه‌ها دارند. در ادامه آنها را دقیق‌تر بیان خواهیم کرد.

1. انتخاب ابعاد مورد نظر

گلخانه خانگی

برای منزل خود، فضای باغچه یا محوطه آپارتمان، می‌توانید گلخانه خانگی مورد نظر را انتخاب کنید. یعنی بسته به ابعادی که فضای مورد نظرتان دارد، می‌توانید گلخانه خانگی مناسب را انتخاب کنید. البته باید سایزی باشد که کل فضا را نپوشاند اما بتواند گل‌ها را به طور مناسبی در خود نگه دارد.

2. گلخانه خانگی در همه جای منزل و آپارتمان

از دیگر مزایایی که گلخانه‌های خانگی دارند، این است که می‌توانید آنها را در هر جایی از منزل که دوست داشته باشید، قرار دهید.
البته در خیلی از موارد که گل و گیاه به نور نیاز دارند بهتر است گلخانه خانگی را در معرض نور قرار داد.

3. مرتب شدن گل‌ها در فضا

گلخانه‌های خانگی ویژگی شبیه استندهای گلدان دارند. یعنی داخل آنها می‌توان گل و گیاه را منظم قرار داد تا بتوان از آنها بهتر نگهداری کرد و از زیبایی آنها لذت برد.

گلخانه خانگی

استند گلدان یکی از ابزارهای مخصوص برای نگهداری از گل و گیاه است که می‌توان آن را در هر قسمتی از منزل قرار داد. اما برجسته‌ترین تفاوتی که با یکدیگر دارند در این است که استندها دیواره پوشاننده ندارند ولی گلخانه خانگی دارای پوشش است. برای بعضی از منازل و فضاهای داخلی استند گلدان مناسب است. برای آشنایی بیشتر با آن پیشنهاد می‌کنیم حتما مقاله استند گلدان گزینه‌ای مناسب برای دکوراسیون همه جا را مطالعه کنید.

4. نگهداری مناسب از گل و گیاه

داشتن یک گلخانه خانگی، کمک می‌کند تا بتوانید از گل و گیاهان خود در شرایط آب و هوایی مختلف، به بهترین شکل مراقبت کنید. در چنین وضعیتی حتی نیاز به جدا سازی گل و گیاهان از یکدیگر نیست. به خوبی می‌توانید از آنها در مقابل باد و حتی سوختن در مقابل آفتاب، محافظت کنید.

5. طراحی مدل مورد نظر

برای تهیه گلخانه خانگی می‌توانید مدل مورد نظر را طراحی کرده و سفارش دهید.
این مزیت برای ابعاد و طراحی دکوراسیون‌های مختلف بسیار پرکاربرد است. البته در صورت تمایل انواع آماده‌ای از گلخانه‌های خانگی وجود دارند که می‌توانید طبق سلیقه شخصی و شرایط موجود، گزینه مورد نظر را انتخاب کنید.

ویژگی‌های یک گلخانه خانگی خوب

انواع گلخانه‌ها برای بهبود شرایط نگهداری از گل و گیاهان طراحی می‌شوند.
جالب اینجاست که گلخانه‌ها، می‌توانند به صورت یک واحد مستقل در هر فضایی که لازم است قرار گیرند. در نتیجه به گل و گیاهان داخل آن آسیبی وارد نخواهد شد. البته این موضوع به شرطی است که سایر شرایط برای گل و گیاه بهینه شده باشد.
خیلی از گلخانه‌‌ها طوری طراحی می‌شوند که برای سراسر سال مناسب هستند. البته برخی از آنها برای نگهداری از گل و گیاهان در فصل پاییز و بهار مناسب‌تر هستند. با این اوصاف باید همواره در نظر داشته باشید، با توجه به کاربری که گلخانه‌های خانگی دارند، ممکن است طراحی متفاوتی نیاز داشته باشند.
اما در ادامه این مقاله قصد داریم ویژگی‌هایی که یک گلخانه خانگی خوب باید داشته باشد را برایتان بازگو کنیم. با ما همراه باشید.

1. اسکلت مناسب برای گلخانه

جنسی که برای اسکلت گلخانه می‌توانید در نظر بگیرید، فلز یا چوبی بهتر است باشد. برای اینکه بتوانید مقاومت بالاتری داشته باشید، بهتر است جنس فلزی را انتخاب کنید. اما معمولا ساخت اسکلت چوبی، آسان‌تر از اسکلت فلزی است.

گلخانه خانگی

2. توجه به سیستم تهویه مناسب

برای اینکه بتوانید از گل و گیاه آپارتمانی خود به خوبی نگهداری و محافظت کنید، حتما باید تهویه مناسبی برای آنها در نظر بگیرید. مقدار هزینه‌ای که برای تجهیزات تهویه در نظر می‌گیرید، به متراژ گلخانه بستگی دارد.
لازم است تهویه گلخانه بسیار مناسب باشد تا زمان‌هایی که نیاز به سمپاشی برای گل و گیاهان وجود دارد، بتوانید تهویه مطلوبی داشته باشید.

3. مقاوم در مقابل رطوبت

بهتر است گلخانه خانگی را طوری انتخاب کنید که در مقابل رطوبت، ماندگاری خوبی داشته باشد. برای این منظور گزینه‌های چوبی برای گل و گیاهانی که نیاز به رطوبت بیشتری دارند، مناسب‌تر هستند. اما برای گزینه‌هایی مانند کاکتوس می‌توانید از اسکلتی استفاده کنید که فلزی باشد؛ چون رطوبت زیادی، کاکتوس‌ها نیاز ندارند.

4. در نظر گرفتن گرمکن‌های الکتریکی

برای اینکه بتوانید شرایط دمایی مطلوبی را فراهم کنید باید گرمکن و مرطوب کننده هوا را برای گلخانه خانگی در نظر بگیرید.
گل و گیاهان به محدوده دمایی متفاوتی ممکن است نیاز داشته باشند. پس بهتر است بسته به گل و گیاهانی که دارید، گرمکن‌های الکتریکی را تعبیه کنید. حتی بهتر است از انواع اتوماتیک استفاده کنید تا همیشه دمای مناسبی داشته باشید.

5. نوع شیشه‌ای یا کاور پلاستیکی

برای افرادی که تمایل دارند فقط در بازه زمانی کوتاهی گلخانه خانگی را برپا کرده باشند، بهتر است از کاور پلاستیکی برای گلخانه خود استفاده کنند. در صورتی که می‌خواهید گلخانه همیشگی و دائمی داشته باشید می‌توانید از شیشه استفاده کنید. ولی در نظر داشته باشید که انواع شیشه‌ای با اینکه زیبایی بیشتری دارند، ممکن است کمی هزینه بیشتری نیاز داشته باشند.

جمع‌بندی

گلخانه خانگی گزینه بسیار مناسبی برای نگهداری از گل و گیاهان است. به ویژه اگر تغییر فصل باعث شود که دیگر نتوانید گل و گیاهان را در فضای باز نگه دارید، می‌تواید آنها را به صورت ساماندهی شده، در منزل به زیباترین شکل ممکن نگهداری کنید.
در برخی از موارد هم ممکن است از گلخانه‌های خانگی در فضاهای بازی مانند حیات و محوطه آپارتمان به کار برده شود. که زیبایی منحصر به فردی را در کنار کاربردی بودن به همراه دارد.

پست های مرتبط