• آدرس
  تهران، زعفرانیه
  شماره تماس
  021-26805099

Warning: Illegal string offset 'title' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 22

Warning: Illegal string offset 'category' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 23

Warning: Illegal string offset 'number' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 24

Warning: Illegal string offset 'title' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 22

Warning: Illegal string offset 'category' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 23

Warning: Illegal string offset 'number' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 24
بستن

کابینت آشپزخانه را با توجه به 7 نکته کلیدی انتخاب کنید

قلب هر خانه‌ای “آشپزخانه” آن خانه است. معمولا خانم‌ها بیشتر وقت خود را در این قسمت از خانه می‌گذرانند. گاهی اعضای خانواده به طور معمول بعضی وعده‎های غذایی روزانه را در آشپزخانه سِرومی‌کنند. به همین دلیل زیبایی قلب خانه یکی از مهم ترین و تاثیرگذار‌ترین نکات برای خانه است. در این قسمت موارد متعددی به کار برده می‌شود که کابینت آشپزخانه یکی از مهمترین عوامل در زیبایی این محل به شمار می‌رود. با استفاده از مدل کابینت‌های مختلف نظیر کابینت ام دی اف و کابینت های گلاس و مدل‌های دیگر می‌توان آنرا متحول کرد که در این مطلب با موارد مهمی در این رابطه آشنا خواهید شد.

همه چیز در مورد کابینت آشپزخانه

تقریبا در همه پروژه‌های طراحی دکوراسیون داخلی و یا بازسازی منزل یکی از مهمترین بخش‌هایی که افراد به آن توجه دارند “آشپزخانه” است. طراحی داخلی آشپزخانه هرچقدر مدرن‌تر و زیباتر باشد، بر روی کل خانه تاثیر گذارتر خواهد بود.

کابینت آشپزخانه مهمترین عنصر و بازیگر اصلی در متحول کردن فضای داخلی آشپزخانه است و طیف تنوعی که این عنصر اساسی می‌دهد، بی‌نهایت است و می‌توان انواع مدل‌ها و رنگ‌ها را برای زیباسازی خانه خود انتخاب کرد. اما لازم است تا نکاتی را در رابطه با انتخاب بهتر در نظر گرفت.

در انتخاب کابینت آشپزخانه به چه نکاتی دقت کنیم؟

رقابتی بودن صنعت کابینت سازی و اهمیت این عنصر در زیبایی خانه، باعث شده است که حق انتخاب مشتریان در این زمینه مانند انتخاب بسیاری از موارد دیگر، کاملا گسترده باشد و به همین دلیل تنوع بسیار زیادی را در این صنعت شاهد هستیم.

انتخاب کابینت تصمیم مهمی است و باید در انتخاب آن توجه زیادی کنیم، از این رو در ادامه با انواع عواملی که در انتخاب کابینت  آشپزخانه باید به آن توجه کرد، آشنا خواهیم شد.

1. طراحی کابینت آشپزخانه

کابینت آشپزخانه به سبک کلاسیک یا مدرن

اولین چیزی که برای انتخاب کابینت آشپزخانه هنگام سفارش پرسیده می‌شود در مورد طراحی کابینت است. به طور کلی دو دسته طراحی برای این امر وجود دارد:

 • طراحی کلاسیک
 • طراحی مدرن

طراحی کابینت با این دو سبک تفاوت چشم‌گیری در انتخاب طیف رنگ‌ها، دستگیره‌ها، نورپردازی و گاها جنس بدنه را شامل می‌شود.

به طور معمول انتخاب رنگ در سبک کلاسیک محدود تر است و از طرفی دیگر معمولا استفاده از رنگ‌های سفید و رنگ‌های طرح چوب در این طراحی بیشتر به چشم می‌خورد.

در مقابل آن طراحی مدرن استفاده از رنگ‌ها آزادانه‌تر است و می‌توان رنگ‌های مختلف را انتخاب کرد. این حق انتخاب در بحث جنس بدنه نیز صدق می‌کند و حق انتخاب‌ها در طراحی مدرن بیشتر از طرح کلاسیک است.

2. جنس بدنه کابینت

جنس کابینت از عوامل مهم در مورد در نظر گرفتن بودجه، همچنین کیفیت و عمر کابینت آشپزخانه است. انتخاب جنس کابینت بیشتر با توجه به بودجه مشتریان و همچنین انتظاری که از استحکام کابینت دارند مشخص می‌شود. از جمله جنس‌هایی که در طراحی کابینت به کار برده می‌شوند را در ادامه نام خواهیم برد.

 • کابینت فلزی

این دسته از کابینت‌ها کاربردشان رو به افول است ولی به علت هزینه پایین هنوز نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. در واقع برخی از موارد افراد در جهت کاهش هزینه ساخت کابینت از ترکیب کابینت فلزی و کابینت ام دی اف استفاده می‌کنند.

زنگ زدن در هوای مرطوب، رنگ پریدگی در مدت کوتاه، سر و صدای زیاد هنگام باز و بسته کردن درب‌ها باعث شده است که استفاده از این جنس کابینت‌ها طرفداران خود را از دست بدهد.

کابینت فلزی آشپزخانه
 • کابینت چوبی

این مدل از کابینت‌ها که هزینه و زمان آماده سازی نسبتا بالایی دارند، بیشتر مناسب خانه‌های کلاسیک هستند. استفاده از کابینت‌های تمام چوب زیبایی خاص و از نوع کلاسیک جذابی به خانه شما خواهند داد اما معایب آن کم نیست.

از جمله معایب اصلی این جنس از کابینت‌ها بحث ناسازگار بودن با محیط است و استفاده از چوب خام در این جنس بسیار زیاد است و از دیگر معایب می‌توان به استهلاک سریع آن در شرایط آب و هوایی اشاره کرد.

کابینت چوبی
 • کابینت ام دی اف

به صراحت تمام می‌توان گفت یکی از بهترین انتخاب‌ها برای طراحی کابینت آشپزخانه استفاده از کابینت ام دی اف است. طرفداران متعددی برای این جنس از کابینت‌ها وجود دارد که سبب شده از طی چند سال اخیر، جزء پرکاربردترین انواع باشد.

اگر شما می‌خواهید کابینتی به نسبت ارزان قیمت، زیبا، متنوع و با استحکام بالا استفاده کنید و همچنین با طبیعت کمترین تداخل را داشته باشید، بهتر است از این گزینه استفاده کنید.

برای ساخت کابینت ام دی اف از ضایعات چوبی استفاده می‌کنند که دارای استحکام بهتری در شرایط آب هوایی مختلف از جمله رطوبت را دارد. (البته بستگی به تولید کننده ام دی اف نیز دارد که در استفاده از مواد و روند اصولی ام دی اف را تهیه کرده باشد یا خیر)

کابینت ام دی اف یا mdf
 • کابینت های گلاس

این نوع از کابینت مدل خاص و بهتری از کابینت ام دی اف محسوب می‌شود که از کیفیت بالاتری نیز برخوردار است. همچنین به دلیل استفاده از سطح براق و تنوع رنگی بالا در تهیه این نوع از کابینت، طرفداران زیادی را برای انتخاب به سمت خود جذب کرده است.

کابینت های گلاس در طراحی‌های مدرن، انتخاب بسیار عالی است که علاوه بر زیبایی چشم نواز دارای کیفیت مثال زدنی نیز هست.

کابینت های گلاس آشپزخانه

3. رنگ کابینت

بعد از سبک طراحی و جنس بدنه کابینت، باید رنگ مناسب را انتخاب کنیم. رنگ یکی از مهم‌ترین عوامل در ظاهر کابینت و زیبایی آشپزخانه به شمار می‌رود. انتخاب رنگ در روحیه و جو فضا تاثیر بسیاری خواهد داشت پس بیشتر دقت کنید.

برای انتخاب رنگ کابینت، اول از همه باید به اجزای آشپزخانه توجه کرد تا متناسب با سایر وسایل باشد. باید رنگ کابینت را متناسب با مواردی از جمله یخچال، میز ناهار خوری، گاز و فر و… انتخاب کرد.

البته همانطور که گفته شد اهمیت کابینت در دکوراسیون آشپزخانه از هر عنصر دیگری بالاتر است، به همین دلیل بهتر است اثاثیه آشپزخانه را هماهنگ با کابینت انتخاب کنید و نه برعکس.

از جمله رنگ‌های معمول در کابینت، تم رنگ سفید یا خنثی (شامل رنگ سفید، خاکستری روشن، کرم، استخوانی و یخچالی) و تم رنگ قهوه‌ای (شامل رنگ قهوه ای روشن و تیره، و طرح‌های چوب) محسوب می‌شود. به این نکته توجه کنید که در طرح‌های مدرن استفاده از رنگ‌های غیر معمول نیز بیشتر کاربرد دارد.

معمولا متناسب با فضا از لحاظ گرمی و یا سردی و نور طبیعی رنگ‌های مختلفی ممکن است استفاده شود.

انتخاب رنگ در کابینت آشپزخانه

4. صفحه کابینت

یکی دیگر از قسمت‌های مهم در انتخاب کابینت آشپزخانه، صفحه آن است که روی کابینت، جزیره و گاهی روی میز ناهار خوری نزدیک آشپزخانه قرار خواهد گرفت.

انتخاب صفحه کابینت علاوه بر بحث زیبایی محیط، به بحث کاربردی کابینت نیز مرتبط است. صفحه کابینت آشپزخانه باید علاوه بر جلوه‌ای که به آشپزخانه و خود کابینت می‌دهد از استحکام خوبی برخوردار باشد، زیرا روی این  صفحات برخی اجزای آشپزخانه قرار می‌گیرد و یا در داخل آن نصب می‌شود.

صفحات کابینت تنوع بسیار زیادی دارند، که از نظر استحکام، زیبایی، قیمت و عوامل مختلف می‌توان آنها را دسته بندی کرد. برخی از مدل‌ها را در ادامه این متن بررسی خواهیم کرد، با ما همراه باشید…

صفحه کابینت گرانیت

یکی از معمول‌ترین انتخاب‌ها در بحث صفحه کابینت، جنس گرانیتی است. در واقع گرانیت، سنگی طبیعی است که به علت وجود رگه‌های طبیعی روی آن، تنوع زیادی در مدل‌هایی از آنرا در بازار را شاهد هستیم. مقاومت این صفحات به درزگیری درست گرانیت وابسته است.

صفحه کابینت سنگ کوارتز

صفحه کوارتز یا سنگ مهندسی نوعی صفحه با سختی و نفوذ پذیری بالاست که به طور معمول به صورت سفارشی طراحی می‌شود. این سنگ از کوارتز طبیعی، رزین و… تشکیل شده است. از مهمترین نکات در انتخاب صفحات سنگ کوارتز، متناسب بودن با محیط زیست به شمار می‌رود.

صفحه کابینت سرامیک

 استفاده از سرامیک و یا کاشی در طراحی صفحه کابینت جز موارد کم هزینه و نادر است که در ازای قیمت پایین مشکل نگهداری سخت‌تری را در این صفحات شاهد هستیم.

صفحه کابینت استیل ضد زنگ

 یکی از بهترین انتخاب‌ها برای کسانی که بیشتر از بحث دکوراسیون به آشپزی در آشپزخانه مقاوم علاقه دارند، صفحه کابینت استیل است. اغلب از این جنس برای آشپزخانه‌هایی که عمومی هستند استفاده می‌شود مانند آشپزخانه‌های رستوران‌ها.

این صفحات به علت ویژگی‌هایی نظیر ضد زنگ بودن، تمیز شدن سریع، مقاوم بودن و… یکی از بهترین و بیشترین انتخاب‌ برای آشپزان به شمار می‌روند. البته نکته مهم اینکه این صفحات از نظر زیبایی چیزی از دیگر صفحات موجود کم ندارند.

صفحه کابینت کورین

سنگ کورین یکی از پرطرفدارترین صفحات کابینت است که با نام‌های دیگری نظیر سنگ مهندسی و سنگ پلی گرانیت نیز شناخته می‌شود. این سنگ مصنوعی دارای استحکام خوب و نگهداری بسیار آسانی است.

صفحه کابینت سنگ صابون

این دسته از صفحات نیز جز صفحات مصنوعی هستند که عمر طولانی دارند ولی از طرف دیگر، هزینه آنها بسیار بالا است. این سنگ‌ها در مقابل انواع آلودگی، باکتری و لکه‌ها مقاوم‌تر از سایر صفحات کابینت‌ها هستند.

صفحه کابینت مرمر

 اگر در مرحله اول به طراحی کلاسیک بیشتر از مدرن علاقه نشان دادید یکی از انتخاب‌های بسیار مناسب برای طرح کابینت کلاسیک، سنگ مرمر است. این سنگ طبیعی با تم رنگ سفید کابینت‌ها بیشتر هماهنگ می‌شود ولی نسبت به صفحات گرانیتی بیشتر مستعد خط و خش خواهد بود. کمی باید در نگهداری آنها بیشتر دقت کرد.

7 نکته مهم برای انتخاب کابینت مناسب آشپزخانه

با تمام توضیحات ارائه شده، شاید هنوز برای بسیاری افراد انتخاب کابینت مناسب کار سختی باشد. برای تکمیل کردن انتخاب درست بهتر است نکات مهم زیر را در نظر گرفت:

 1. انتخاب تم (کلاسیک یا مدرن) مناسب برای درها که قابل رویت‌ترین قسمت کابینت هستند
 2. سبک‌های تم و رنگ‌های انتخابی را محدود کنید
 3. ایجاد سازمان یافتگی بین تمام اجزای آشپزخانه را باید در نظر داشت
 4. نوع جنس انتخاب شده خود را در نظر بگیرید
 5. به کاربردی بودن و زیبایی اجزا به کار برده شده در کنار هم توجه کنید
 6. استفاده از حداکثر فضای موجود برای داشتن آشپزخانه کارآمد
 7. تنها به مدل‌های دیده شده در اینترنت تکیه نکنید و به نمایشگاه سر بزنید تا از نیاز واقعی آشپزخانه خود با خبر شوید

سخن پایانی

آشپزخانه توسط کابینت‌بندی جلوه و زیبایی خاص خود را پیدا می‌کند. همین دلیل است که باعث می‌شود طراحان و خانه‌داران نگرانی ویژه‌ای در مورد انتخاب کابینت داشته باشند. در این مطلب نکات کلیدی و بسیار مهمی برای داشتن انتخابی مناسب و درست برای کابینت آشپزخانه ارائه شد که می‌توانید از آنها ایده دریافت کنید.

پست های مرتبط