• آدرس
  تهران، زعفرانیه
  شماره تماس
  021-26805099

Warning: Illegal string offset 'title' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 22

Warning: Illegal string offset 'category' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 23

Warning: Illegal string offset 'number' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 24

Warning: Illegal string offset 'title' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 22

Warning: Illegal string offset 'category' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 23

Warning: Illegal string offset 'number' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 24
بستن

کابینت آشپزخانه را با توجه به 7 نکته کلیدی انتخاب کنید

قلب هر خانه‌ای “آشپزخانه” آن خانه است. معمولا خانم‌ها بیشتر وقت خود را در این قسمت از خانه می‌گذرانند. گاهی اعضای خانواده به طور معمول بعضی وعده‌های غذایی روزانه را در آشپزخانه سِرو می‌کنند. به همین دلیل زیبایی قلب خانه یکی از مهم ترین و تاثیرگذار‌ترین نکات برای خانه است. در این قسمت منزل موارد متعددی به کار برده می‌شود که کابینت آشپزخانه یکی از مهمترین عوامل در زیبایی این محل به شمار می‌رود. با استفاده از مدل‌ها و متریال‌های مختلف برای کابینت‌ها نظیر کابینت ام دی اف و کابینت های‌گلاس و مدل‌های دیگر می‌توان آنرا متحول کرد که در این مطلب با موارد مهمی در این رابطه آشنا خواهید شد.

همه چیز در مورد کابینت آشپزخانه

تقریبا در همه پروژه‌های طراحی دکوراسیون داخلی و یا بازسازی منزل، یکی از مهمترین بخش‌هایی که افراد به آن توجه دارند “آشپزخانه” است. طراحی داخلی آشپزخانه هرچقدر مدرن‌تر و زیباتر باشد، بر روی کل خانه تاثیر گذارتر خواهد بود.

کابینت آشپزخانه مهمترین عنصر و بازیگر اصلی در متحول کردن فضای داخلی آشپزخانه است و طیف متنوعی که این عنصر اساسی می‌دهد، بی‌نهایت است و می‌توان انواع مدل‌ها و رنگ‌ها را برای زیباسازی خانه خود انتخاب کرد. اما لازم است تا نکاتی را در رابطه با انتخاب بهتر در نظر گرفت.

در انتخاب کابینت آشپزخانه به چه نکاتی دقت کنیم؟

رقابتی بودن صنعت کابینت سازی و اهمیت این عنصر در زیبایی خانه، باعث شده است که حق انتخاب مشتریان در این زمینه مانند انتخاب بسیاری از موارد دیگر، کاملا گسترده باشد و به همین دلیل تنوع بسیار زیادی را در این صنعت شاهد هستیم.

انتخاب کابینت تصمیم مهمی است و باید در انتخاب آن توجه زیادی کنیم، از این رو در ادامه با انواع عواملی که در انتخاب کابینت  آشپزخانه باید به آن توجه کرد، آشنا خواهیم شد.

1. طراحی کابینت آشپزخانه

کابینت آشپزخانه به سبک کلاسیک یا مدرن

اولین چیزی که برای انتخاب کابینت آشپزخانه هنگام سفارش پرسیده می‌شود در مورد طراحی کابینت است. به طور کلی دو دسته طراحی برای این امر وجود دارد:

 • طراحی کلاسیک
 • طراحی مدرن

طراحی کابینت با این دو سبک تفاوت چشم‌گیری در انتخاب طیف رنگ‌ها، دستگیره‌ها، نورپردازی و گاها جنس بدنه را شامل می‌شود.

به طور معمول انتخاب رنگ در سبک کلاسیک محدودتر است و از طرفی دیگر معمولا استفاده از رنگ‌های سفید و رنگ‌های طرح چوب در این طراحی بیشتر به چشم می‌خورد.

در مقابل سبک کلاسیک، در طراحی مدرن استفاده از رنگ‌ها آزادانه‌تر است و می‌توان رنگ‌های مختلف را انتخاب کرد. این حق انتخاب در بحث جنس بدنه نیز صدق می‌کند و حق انتخاب‌ها در طراحی مدرن بیشتر از طرح کلاسیک است.

2. جنس بدنه کابینت

جنس کابینت از عوامل مهم در مورد در نظر گرفتن بودجه، همچنین کیفیت و عمر کابینت آشپزخانه است. انتخاب جنس کابینت بیشتر با توجه به بودجه مشتریان و همچنین انتظاری که از استحکام کابینت دارند مشخص می‌شود. از جمله جنس‌هایی که در طراحی کابینت به کار برده می‌شوند را در ادامه نام خواهیم برد.

 • کابینت فلزی

این دسته از کابینت‌ها کاربردشان رو به افول است ولی به علت هزینه پایین هنوز مورد استفاده قرار می‌گیرند. در واقع برخی از موارد افراد در جهت کاهش هزینه ساخت کابینت از ترکیب کابینت فلزی و کابینت ام دی اف استفاده می‌کنند.

زنگ زدن در هوای مرطوب، رنگ پریدگی در مدت کوتاه، سر و صدای زیاد هنگام باز و بسته کردن درب‌ها باعث شده است که استفاده از این جنس کابینت‌ها طرفداران خود را از دست بدهد.

کابینت فلزی آشپزخانه
 • کابینت چوبی

این مدل از کابینت‌ها که هزینه و زمان آماده سازی نسبتا بالایی دارند، بیشتر مناسب خانه‌های کلاسیک هستند. استفاده از کابینت‌های تمام چوب، زیبایی خاص و از نوع کلاسیک جذابی به خانه شما خواهند داد اما معایب آن کم نیست.

از جمله معایب اصلی این جنس از کابینت‌ها بحث ناسازگار بودن با محیط است و استفاده از چوب خام در این جنس بسیار زیاد است. از دیگر معایب می‌توان به استهلاک سریع آن در برخی از شرایط آب و هوایی اشاره کرد.

کابینت چوبی
 • کابینت ام دی اف

به صراحت تمام می‌توان گفت یکی از بهترین انتخاب‌ها برای طراحی کابینت آشپزخانه استفاده از کابینت ام دی اف است. طرفداران متعددی برای این جنس از کابینت‌ها وجود دارد که سبب شده طی چند سال اخیر، جزء پرکاربردترین انواع باشد.

اگر شما می‌خواهید کابینتی به نسبت ارزان قیمت، زیبا، متنوع و با استحکام بالا استفاده کنید و همچنین با طبیعت کمترین تداخل را داشته باشید، بهتر است از این گزینه استفاده کنید.

برای ساخت کابینت ام دی اف از ضایعات چوبی استفاده می‌کنند که دارای استحکام بهتری در شرایط آب هوایی مختلف از جمله رطوبت را دارد. (البته بستگی به تولید کننده ام دی اف نیز دارد که در استفاده از مواد و روند اصولی، ام دی اف را تهیه کرده باشد یا خیر)

کابینت ام دی اف یا mdf
 • کابینت های‌گلاس

این نوع از کابینت مدل خاص و بهتری از کابینت ام دی اف محسوب می‌شود که از کیفیت بالاتری نیز برخوردار است. همچنین به دلیل استفاده از سطح براق و تنوع رنگی بالا در تهیه این نوع از کابینت، طرفداران زیادی را برای انتخاب به سمت خود جذب کرده است.

کابینت “های‌گلاس” در طراحی‌های مدرن، انتخاب بسیار عالی است که علاوه بر زیبایی چشم نواز، دارای کیفیت مثال زدنی نیز هست.

کابینت های گلاس آشپزخانه

3. رنگ کابینت

بعد از سبک طراحی و جنس بدنه کابینت، باید رنگ مناسب را انتخاب کنیم. رنگ یکی از مهم‌ترین عوامل در ظاهر کابینت و زیبایی آشپزخانه به شمار می‌رود. انتخاب رنگ در روحیه و جو فضا تاثیر بسیاری خواهد داشت پس بیشتر دقت کنید.

برای انتخاب رنگ کابینت، اول از همه باید به اجزای آشپزخانه توجه کرد تا متناسب با سایر وسایل باشد. باید رنگ کابینت را متناسب با مواردی از جمله یخچال، میز ناهار خوری، گاز و فر و… انتخاب کرد.

البته همانطور که گفته شد اهمیت کابینت در دکوراسیون آشپزخانه از هر عنصر دیگری بالاتر است، به همین دلیل بهتر است اثاثیه آشپزخانه را هماهنگ با کابینت انتخاب کنید و نه برعکس.

از جمله رنگ‌های معمول در کابینت، تم رنگ سفید یا خنثی (شامل رنگ سفید، خاکستری روشن، کرم، استخوانی و یخچالی) و تم رنگ قهوه‌ای (شامل رنگ قهوه ای روشن و تیره، و طرح‌های چوب) محسوب می‌شود. به این نکته توجه کنید که در طرح‌های مدرن استفاده از رنگ‌های غیر معمول نیز بیشتر کاربرد دارد.

معمولا متناسب با فضا از لحاظ گرمی یا سردی و نور طبیعی، رنگ‌های مختلفی ممکن است استفاده شود.

انتخاب رنگ در کابینت آشپزخانه

4. صفحه کابینت

یکی دیگر از قسمت‌های مهم در انتخاب کابینت آشپزخانه، صفحه آن است که روی کابینت، جزیره و گاهی روی میز ناهار خوری نزدیک آشپزخانه قرار خواهد گرفت.

انتخاب صفحه کابینت علاوه بر بحث زیبایی محیط، به بحث کاربردی کابینت نیز مرتبط است. صفحه کابینت آشپزخانه باید علاوه بر جلوه‌ای که به آشپزخانه و خود کابینت می‌دهد از استحکام خوبی برخوردار باشد؛ زیرا روی این  صفحات برخی اجزای آشپزخانه قرار می‌گیرد و یا در داخل آن نصب می‌شود.

صفحات کابینت تنوع بسیار زیادی دارند، که از نظر استحکام، زیبایی، قیمت و عوامل مختلف می‌توان آنها را دسته بندی کرد. برخی از مدل‌ها را در ادامه این متن بررسی خواهیم کرد، با ما همراه باشید…

صفحه کابینت گرانیت

یکی از معمول‌ترین انتخاب‌ها در بحث صفحه کابینت، جنس گرانیتی است. در واقع گرانیت، سنگی طبیعی است که به علت وجود رگه‌های طبیعی روی آن، تنوع زیادی در مدل‌هایی از آنرا در بازار را شاهد هستیم. مقاومت این صفحات به درزگیری درست گرانیت وابسته است.

صفحه کابینت سنگ کوارتز

صفحه کوارتز یا سنگ مهندسی نوعی صفحه با سختی و نفوذ پذیری بالاست که به طور معمول به صورت سفارشی طراحی می‌شود. این سنگ از کوارتز طبیعی، رزین و… تشکیل شده است. از مهمترین نکات در انتخاب صفحات سنگ کوارتز، متناسب بودن با محیط زیست به شمار می‌رود.

صفحه کابینت سرامیک

 استفاده از سرامیک و یا کاشی در طراحی صفحه کابینت جزء موارد کم هزینه و نادر است که در ازای قیمت پایین مشکل نگهداری سخت‌تری را در این صفحات شاهد هستیم.

صفحه کابینت استیل ضد زنگ

 یکی از بهترین انتخاب‌ها برای کسانی که بیشتر از بحث دکوراسیون به آشپزی در آشپزخانه مقاوم علاقه دارند، صفحه کابینت استیل است. اغلب از این جنس برای آشپزخانه‌هایی که عمومی هستند استفاده می‌شود مانند آشپزخانه‌های رستوران‌ها.

این صفحات به علت ویژگی‌هایی نظیر ضد زنگ بودن، تمیز شدن سریع، مقاوم بودن و… یکی از بهترین و بیشترین انتخاب‌‌ها برای آشپزان به شمار می‌روند. البته نکته مهم اینکه این صفحات از نظر زیبایی چیزی از دیگر صفحات موجود کم ندارند.

صفحه کابینت کورین

سنگ کورین یکی از پرطرفدارترین صفحات کابینت است که با نام‌های دیگری نظیر سنگ مهندسی و سنگ پلی گرانیت نیز شناخته می‌شود. این سنگ مصنوعی دارای استحکام خوب و نگهداری بسیار آسانی است.

صفحه کابینت سنگ صابون

این دسته از صفحات نیز جزء صفحات مصنوعی هستند که عمر طولانی دارند ولی از طرف دیگر، هزینه آنها بسیار بالا است. این سنگ‌ها در مقابل انواع آلودگی، باکتری و لکه‌ها مقاوم‌تر از سایر صفحات کابینت‌ها هستند.

صفحه کابینت مرمر

 اگر در مرحله اول به طراحی کلاسیک بیشتر از مدرن علاقه نشان دادید یکی از انتخاب‌های بسیار مناسب برای طرح صفحه کابینت کلاسیک، سنگ مرمر است. این سنگ طبیعی با تم رنگ سفید کابینت‌ها بیشتر هماهنگ می‌شود ولی نسبت به صفحات گرانیتی بیشتر مستعد خط و خش خواهد بود. به همین دلیل باید در نگهداری آنها بیشتر دقت کرد.

5. ابعاد آشپزخانه برای انتخاب کابینت

از دیگر نکات مهمی که در انتخاب کابینت آشپزخانه نقش به سزایی دارد، ابعاد آشپزخانه است. زیرا توجه به ابعاد تا حد به سزایی می‌تواند مدل دلخواه و حتی رنگ را تحت تاثیر قرار دهد. در ادامه مواردی در رابطه با آشپزخانه‌های کوچک و بزرگ برای انتخاب کابینت بیان خواهیم کرد.

کابینت آشپزخانه کوچک

آشپزخانه‌های کوچک وقتی به خوبی برایشان کابینت‌بندی طراحی و اعمال شود، کاربری آنها افزایش خواهد یافت و کمتر کوچک به نظر می‌رسند. معمولا برای آشپزخانه‌های کوچک بهره‌ی حداکثر از فضا باید در نظر گرفته شود تا به این دو هدف مهم بتوان دست پیدا کرد.

برای ابعاد کوچک معمولا کابینت‌هایی از جنس های‌گلاس مناسب‌تر هستند. زیرا نور را بازتاب می‌دهند و سبب دلباز دیده شدن فضای آشپزخانه می‌شوند. علاوه بر این موضوع رنگی که انتخاب می‌شود بهتر است روشن باشد و همینطور تک رنگ باشد یا نهایتا دو رنگ با اختلاف رنگی کم انتخاب شود.

کابینت آشپزخانه کوچک

رنگ‌های تیره و طرح‌های شلوغ با خطای دیدی که ایجاد می‌کنند سبب کوچک دیده شدن فضا و دلگیری فضای کوچک می‌شوند. حتی بهتر است دسته‌های کابینت‌ها برای ابعاد کوچک حذف شوند و از نوع مگنتی برای باز و بسته شدن درب‌ها انتخاب شود تا فضای کمتری اشغال شود.

علاوه بر این موارد ابعاد کابینت‌های کوچک عمق کمتری دارد اما سایز استاندارد باید برای آنها در نظر گرفته شود تا بتوان از آنها استفاده کرد. نکته مهم دیگری که برای ابعاد کوچک می‌توان بیان کرد این است که کابینت‌های مدرن مناسب‌تر از کابینت‌های کلاسیک برای این فضاها هستند. زیرا کابینت‌های مدرن فضای کمتری را اشغال می‌کنند اما کابینت‌های کلاسیک به دلیل داشتن طرح، ممکن است فضای بیشتری را بگیرند.

کابینت آشپزخانه بزرگ

برخی از افراد بر این باورند که طراحی کابینت برای ابعاد بزرگ چندان سخت نیست. شایان ذکر است اگر استانداردها و نکات مهم برای طراحی آشپزخانه بزرگ در نظر گرفته نشود، ممکن است از کاربری آن بکاهد و تناسب و زیبایی آن را نیز از بین ببرد.

اما خوشبختانه تنوع بالایی از طرح‌ها و رنگ‌ها را برای ابعاد بزرگ‌تر می‌توان انتخاب کرد. طرح‌های کلاسیک با توجه به اینکه ابعاد زیادی نیاز دارند برای این فضاها بسیار مناسب هستند اما برخی از افراد طرفدار طرح‌های مدرن هستند و همواره از طرح‌های ساده‌تر استقبال می‌کنند.

کابینت آشپزخانه بزرگ

در آشپزخانه‌هایی که فضا به اندازه کافی وجود دارد می‌توان گزینه‌هایی مانند میز ناهارخوری، پیشخوان مناسب و المان‌های مختلف دیگر را نیز جای داد. اما باید به این نکته توجه داشت که فضا بیش از اندازه شلوغ به چشم نخورد. این موضوع می‌تواند به طور کلی دکوراسیون را تحت تاثیر قرار دهد.

معمولا برای آشپزخانه با ابعاد بزرگ از انتخاب دو رنگ متضاد و طرح‌دار در کنار هم بیشتر استقبال می‌شود و کمتر کابینت‌های ساده و یکدست انتخاب می‌شوند. برای نصب درب‌های آن با اینکه ممکن است خیلی از افراد به نصب دستگیره علاقه‌ای نداشته باشند اما به دلیل وجود فضای کافی به ویژه در طرح‌های کلاسیک و رومی اغلب اعمال می‌شوند. این موضوع می‌تواند کاملا سلیقه‌ای باشد.

7 نکته مهم برای انتخاب کابینت مناسب آشپزخانه

با تمام توضیحات ارائه شده، شاید هنوز برای بسیاری افراد انتخاب کابینت مناسب کار سختی باشد. برای تکمیل کردن انتخاب درست بهتر است نکات مهم زیر را در نظر گرفت:

 1. انتخاب تم (کلاسیک یا مدرن) مناسب برای درها که قابل رویت‌ترین قسمت کابینت هستند
 2. سبک‌های تم و رنگ‌های انتخابی را محدود کنید
 3. ایجاد سازمان یافتگی بین تمام اجزای آشپزخانه را باید در نظر داشت
 4. نوع جنس انتخاب شده خود را در نظر بگیرید
 5. به کاربردی بودن و زیبایی اجزا به کار برده شده در کنار هم توجه کنید
 6. توجه به فضای موجود و استفاده از حداکثر فضای موجود برای داشتن آشپزخانه کارآمد
 7. تنها به مدل‌های دیده شده در اینترنت تکیه نکنید و به نمایشگاه سر بزنید تا از نیاز واقعی آشپزخانه خود با خبر شوید

سخن پایانی

آشپزخانه توسط کابینت‌بندی جلوه و زیبایی خاص خود را پیدا می‌کند. همین دلیل است که باعث می‌شود طراحان و خانه‌داران نگرانی ویژه‌ای در مورد انتخاب کابینت داشته باشند. در این مطلب نکات کلیدی و بسیار مهمی برای داشتن انتخابی مناسب و درست برای کابینت آشپزخانه ارائه شد که می‌توانید از آنها ایده دریافت کنید.

پست های مرتبط