• آدرس
  تهران، زعفرانیه
  شماره تماس
  021-26805099

Warning: Illegal string offset 'title' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 22

Warning: Illegal string offset 'category' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 23

Warning: Illegal string offset 'number' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 24

Warning: Illegal string offset 'title' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 22

Warning: Illegal string offset 'category' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 23

Warning: Illegal string offset 'number' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 24
بستن

لمینت استون چه کاربردهایی دارد؟ + بررسی مزایا و معایب

لمینت استون در صنعت ساخت و ساز ساختمان به عنوان روکش در نمای ساختمان‌ها به کار برده می‌شود. این نوع از مصالح ساختمانی را از روکش درب‌ها گرفته تا نمای ساختمان به کار می‌برند. در واقع می‌توان گفت بسته به نیاز فضا، از آن برای کاربردهای مختلفی استفاده می‌کنند که بهتر است با ادامه این متن همراه شوید تا به بررسی سایر موارد کاربرد، مزایا و معایبی که ممکن است داشته باشد به طور کامل بپردازیم.

لمینت استون چیست؟

پوشش‌های لمینتی کاربردی شبیه پارکت دارند با این تفاوت که مواد سازنده پارکت عمدتا چوب است اما لمینت ممکن است با مواد دیگری مانند سنگ ساخته شود. از این رو مقاومت بالاتری را خواهد داشت. لمینت استون نیز ساخته شده است تا پوششی برای سنگ و سایر متریال ساختمانی باشد. علاوه بر این موضوع هدف از ساخت لمینت استون کاهش دادن هزینه‌‌های ناشی از سنگ‌های آنتیک و گران قیمت نیز بوده است.

لمینت نما جنس‌های مختلفی می‌تواند داشته باشد که این نوع آن از سنگ تهیه شده است. لمینت استون، لمینت سنگی، کامپوزیت سنگی یا پانل سنگی، نام‌های مختلفی هستند که از این مصالح ساختمانی به گوش می‌رسد. اما متریالی که عمدتا در لمینت استون به کار می‌رود شامل چه گزینه‌هایی است؟

متریال به کار برده شده در لمینت استون

متریال لمینت استون

در واقع می‌توان این نوع از لمینت را سنگ ساختمانی فراوری شده معرفی کرد که اغلب از موارد زیر تهیه می‌شود و برخی از متریال نیز در آن اضافه یا کم می‌شوند:

 • لایه‌هایی از آلومینیوم
 • مواد به کار برده شده در سرامیک
 • آهک
 • شیشه
 • چوب
 • گرانیت
 • سنگ مرمریت
 • تراورتن

معمولا با استفاده از دستگاه‌های پیشرفته در کارخانه‌های امروزی این نما با ترکیبات مختلف به نسبت‌های متفاوت ساخته می‌شوند. البته لمینت استون، به وسیله این دستگاه‌های مدرن، با لایه سنگی که به نازکی یک سانتی‌متر برش داده می‌شوند و روی مصالح دیگری مانند چوب، شیشه، سرامیک یا آلومینیوم کشیده می‌شود، ساخته شده است. این نکته را در نظر داشته باشید که سنگ‌های از جنس آهک، گرانیت و… نیز در ساخت لایه رویی آن به کار برده می‌شوند.

موارد کاربرد لمینت استون چیست؟

تنوع زیادی از لمینت استون ساخته شده است که بسته به قسمت مورد نظر و موارد کاربرد می‌توان نوع مورد نظر را انتخاب کرد. حتی گاهی بسته به نظر شخصی طراح ممکن است نوعی انتخاب شود که نمایی منحصر به فرد را ایجاد می‌کند. تنوع رنگی و کیفیت‌های مختلفی از لمینت استون وجود دارد که ممکن است روی انتخاب تاثیر مستقیی داشته باشد. به همین دلیل بهتر است برای کاربردهای آن در موارد زیر از طراحان و مشاورین در این زمینه نیز مشورت دریافت کرد:

 • به عنوان روکش درب
 • روکش کانتر یا پیشخوان
 • قابل نصب در آسانسورها
 • قابل نصب بر لایه‌های رویی کابینت
 • کاربرد در سقف کاذب و هواپیما یا قایق (در ادامه نوع مناسب هر یک را معرفی خواهیم کرد)
 • بهترین مورد کاربرد لمینت استون برای نمای ساختمان است
 • استفاده در نمای داخلی ساختمان و جایگزینی آن با سنگ‌های دکوری
 • به عنوان دیوارپوش و کفپوش بسیار عالی برای عایق صوتی، دما و رطوبت

مزایای استفاده از لمینت استون

مزایای لمینت استون

این نوع پوشش ساختمانی می‌تواند انتخابی عالی برای داشتن ساختمان مقاوم باشد. افرادی که علاقمند به ساخت بنای ماندگار دارند، اغلب از مصالح ماندگاری مانند سنگ، در ساخت استفاده می‌کنند. علاوه بر این موارد برای مزیت انتخاب لمینت استون نسبت به سایر انواع پوشش دهنده‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. کم بودن وزن آن نسبت به سنگ
 2. نسوز هستند و قابلیت تحمل دمای بالا را دارند
 3. نصب سریع‌تری نسبت به سنگ دارند
 4. مقاومت بالا نسبت به فشار زیاد دارند
 5. درجه‌بندی مختلفی دارند که سلائق و موارد کاربرد مختلف را پوشش می‌دهند
 6. قابل نصب روی زیرسازی‌های مختلف هستند
 7. برای اجرا به عنوان نمای متحرک مناسبند
 8. جذب آب در آنها کاملا کم است

محدودیت انتخاب لمینت استون

لمینت استون جنسی از سنگ دارد؛ پس وزن بیشتری نسبت به سایر انواع پوشش دهنده‌های ساختمانی دارد. به همین دلیل نمی‌تواند گزینه مناسبی برای قسمت‌هایی که تحمل وزن بالا را ندارند باشد و محدودیت نصب برای برخی قسمت‌ها را به همراه دارد. در ضمن ممکن است وزن کلی ساختمان را نیز به طور کلی بالا ببرد به ویژه اگر برای کف در نظر گرفته شود.

علاوه بر این موضوع، روکش‌های سنگی هزینه بالاتری نسبت به سایر انواع روکش ساختمانی دارند. از این نظر برای ساختمان‌هایی که در ابعاد بزرگ ساخته می‌شوند ممکن است مقرون به صرفه نباشد اما دوام بالای آن را نمی‌توان بخاطر هزینه نادیده گرفت.

لمینت استون ممکن است جایگزین خوبی برای سنگ کردن ساختمان باشد اما بالا بودن هزینه نصب لمینت استون تنها برای پوشش دکوراسیون، نازک بودن لایه سنگی و برش‌های نازک آن سبب می‌شود تا اجرای آن در ساختمان کمی مشکلات و محدودیت‌های بیشتری را ایجاد کند.

اتصال و نصب لمینت استون

لمینت استون در واقع یک لایه ورقی نازک از سنگ است که روی چوب یا مواد دیگر نصب شده و آماده به فروش می‌رسد. از آنجایی که اتصال لمینت‌های استون مانند پارکت کنار یکدیگر چفت می‌شوند، در کنار روکش‌های چوبی و یا موارد دیگر نیز از آنها استفاده می‌کنند.

انواع مختلف لمینت استون

با توجه به اینکه متریال مختلفی در ساخت این مصالح ساختمانی به کار گرفته می‌شود، تنوع بالایی از آن را در بازار می‌بینیم. در این بین نکته مهمی که باید در نظر گرفت این است که با توجه به لایه سنگی که برای روی آن در نظر گرفته می‌شود، مواد به کار برده شده برای لایه زیرین، می‌تواند کاملا متفاوت باشد. این موضوع است که سبب ایجاد انواع مختلف لمینت استون شده است.

 • لمینت استون پلی وود: ورقه نازک سنگ روی چوب است که به عنوان سنگ دکوراتیو کاربرد دارد.
 • اونیکس شیشه: ساخته شده از لایه نازک سنگ اونیکس و شیشه است که قیمت مناسبی دارد و شفافیت بالایی را به چشم می‌آورد.
 • آلومینیوم کامپوزیت: لایه نازکی از سنگ روی آلومینیوم که برای فضاهای داخلی و خارجی مناسب و مقاوم است.
 • لمینت استون پرسلان: جنس لایه رویی از سنگ پرسلان است که برای زیبایی کف و دیوار بسیار مناسب است.
 • هانی کام: لایه‌ای نازک از سنگ که روی شبکه آلومینیومی قرار می‌گیرد و اغلب مناسب برای آسانسور، دکور قایق و هواپیما و سقف کاذب است.

جمع‌بندی

استفاده از مصالح ساختمانی مختلف بسته به شرایط آب و هوایی ساختمان می‌تواند متفاوت باشد. اما سنگ و لمینت استون برای بسیاری از شرایط‌ آب و هوایی مناسب هستند. ولی بهتر است برای کاربرد بهتر آن، از مشاورین و طراحان، مشورت دریافت کرد.

پست های مرتبط