• آدرس
  تهران، زعفرانیه
  شماره تماس
  021-26805099

Warning: Illegal string offset 'title' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 22

Warning: Illegal string offset 'category' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 23

Warning: Illegal string offset 'number' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 24

Warning: Illegal string offset 'title' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 22

Warning: Illegal string offset 'category' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 23

Warning: Illegal string offset 'number' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 24
بستن

پرده مدرن (جدیدترین مدل‌ها برای مدرن‌سازی دکوراسیون)

پرده در چیدمان فضای داخلی از اهمیت زیادی برخوردار است در حدی که نبود آن به کاملا چشم می آید. در این مطلب قصد داریم به معرفی پرده مدرن بپردازیم و به مدل های آن نگاهی داشته باشیم. اگر شما هم جزء کسانی هستید که از دکوراسیون داخلی مدرن لذت می برید و نگرانی های زیادی برای انتخاب پرده دارید با ما همراه شوید.

نقش پرده در دکوراسیون داخلی

نقش پرده در خانه بیشتر پیشگیری کننده از تبادل هوا است. در گذشته به دلیل نبود شیشه و یا گران بودن قیمت آن بسیاری از خانه ها پنجره هایی بدون شیشه داشتند و برای جلوگیری از نفوذ برودت در فصول سرد از پرده استفاده می کردند. با پیشرفت علم و فناوری و روی کار آمدن پنجره ها پرده ها هم نقش تزیینی پیدا کردند. با گذشت زمان پرده ها کارایی جدیدی پیدا کردند و جایگاه خود را در دکوراسیون داخلی پیدا کردند.

افزون بر زیبایی که پرده برای فضا ایجاد می کند، نقش خوبی برای تنظیم نور مورد نیاز روزانه دارد. معمولا برخی از افراد برای کنترل آفتاب شدید ترجیح می دهند از پرده های ضخیم استفاده کنند و کمتر اجازه دهند آفتاب سبب تغییر رنگ برخی از وسایل و اشیاء قدیمی شود. هر کاربردی از پرده را که بیان کنیم، در آخر متوجه برجسته بودن نقش زیباسازی فضا به وسیله آن می شویم.

پرده مدرن و انواع آن

به طور کلی این سبک از پرده ها دو معنی دارد. یکی معنی مدرن از نظر فناوری به کار رفته در آنان است و دیگری مدرن به معنی سبک دکوراسیون داخلی و جنبه بصری است. در پرده های مدرن از نظر فناوری، نحوه  کاربرد و طرز استفاده از آنها مطرح است. مثلا برخی پرده ها هستند که دارای موتور الکتریکی کوچکی هستند و از انرژی برق برای حرکت دادن آنها استفاده می شود و به تازگی با تلفن های هوشمند عجین شده اند و از راه دور نیز می توان آنها را کنترل کرد.

این سبک پرده از نظر سبک دکوراسیون داخلی، ترکیبی از سبک های صنعتی و روستیک است که با گسترش دکوراسیون داخلی مدرن بیشتر استفاده شدند. این نوع پرده ها می توانند ابزارهای مدرن را برای هدایت داشته باشند یا نداشته باشند. پرده های این سبکی به دلیل نوع دوخت و طرح پارچه ساده ای که دارند، مدرن خوانده می شوند با اینکه می توانند از تکنولوژی های روز هم بهره ای نبرده باشند.

پرده مدرن در چه جاهایی از خانه کاربرد دارد؟

به طور کلی هر جایی که دارای پنجره است مناسب استفاده از پرده است ولی برخی از مواقع از پرده هم به عنوان جدا کننده فضاها استفاده می شود. در ادامه به طور جداگانه به نقش پرده در هر قسمت از فضا پرداخته می شود.

پرده مدرن در اتاق پذیرایی

پرده های مدرن در ابتدا در فضاهایی مانند ادارات، کارخانه ها و مکان های عمومی با پارچه ساده و دوخت و طراحی ساده استفاده می شد. در ادامه کم کم همراه با دکوراسیون داخلی مدرن به خانه ها و آپارتمان های مسکونی راه پیدا کرد. در خانه ها هم در ابتدا از این نوع پرده ها در اتاق های خواب استفاده بیشتری داشت و کم کم راه خود را به آشپزخانه و اتاق پذیرایی هم باز کرد.

پرده مدرن

پرده مدرن در کنار فرش های با طرح ساده، مبلمان مدرن و تک رنگ، اکسسوری کم و غیر تجملی با دیوارهای ساده و بی آلایش هماهنگی بهتری دارد. بهتر است از این نوع پرده در کنار دکوراسیون داخلی مدرن استفاده شود تا زیبایی آن بیشتر به چشم بیاید. پرده های نوین مناسب برای اتاق پذیرایی معمولا از دو نوع پارچه حریر و یک پارچه ضخیم تر دوخته می شوند تا مقدار کمی هم که شده است رنگ و طرح را با خود به فضا بیاورد.

پرده مدرن

استفاده از تناژ رنگ مبل و رنگ دیوارها برای رنگ پرده  بسیار راضی کننده و زیباست. ست کردن رنگ پرده با فرش ها یا مبلمان هم می تواند ایده خوبی باشد. استفاده از پارچه پرده برای روکش مبلمان یا برخی اکسسوری ها مانند کوسن هم خالی از لطف نیست و زیبایی خاصی دارد.

پرده مدرن

پرده مدرن در اتاق خواب ها

امروزه با کاهش متراژ های آپارتمان ها و کوچک تر شدن فضای داخلی خانه ها، استفاده از پرده و به طور کلی دکوراسیون داخلی مدرن می تواند در افزایش کارایی و بزرگ تر نشان دادن فضا موثر باشد. از این جهت انتخاب پرده های مدرن نیز برای اتاق های خواب بسیار خوب است.

پرده مدرن در آشپزخانه

آشپزخانه هم بخش مهمی از خانه است که تزیین فضای داخلی آن در زیبایی هر چه بیشتر خانه نقش مهمی دارد. جدا از کابینت ها و فرنیچر، پرده هم در تزیین آشپزخانه بسیار مهم است. برای آشپزخانه ها معمولا برای راحتی کار در آن از پرده های رولی یا زبرا استفاده می کنند تا در هنگام کار در آشپزخانه مزاحم کار نباشد و سریع کثیف نشود.

پرده مدرن

به کار بردن پرده مدرن در سرویس های بهداشتی

بسیاری از سرویس های بهداشتی در آپارتمان ها فاقد پنجره هستند و بیشتر از هواکش و فن برای تهویه هوای آنها استفاده می شود. در خانه های ویلایی و قدیمی سرویس های بهداشتی به ویژه حمام ها دارای پنجره هستند. می توان از انواع پرده ضد آب در تزیین فضای داخلی آنها استفاده کرد. همچنین استفاده از انواع ضد آب هم برای محدود کردن فضای دوش آب، هم در حمام هایی با دکوراسیون داخلی مدرن مناسب است.

پرده مدرن برای راهروها و راه پله ها

یکی از مکان هایی که می توان از این سبک پرده برای آن استفاده کرد راهروها و راه پله ها هستند. این سبک از پرده ها برای پنجره های بلند مانند راه پله ها و راهرو ها گزینه مناسبی هستند. البته چون هزینه تهیه و نصب پرده برای پنجره های بزرگ زیاد است و اگر این پرده ها به سبک کلاسیک باشند هزینه دوچندان می شود پس چه بهتر که از سبک مدرن برای پرده های آنها استفاده شود.

پرده مدرن

پرده های مدرن برای اماکن اداری

یکی از مکان هایی که می توان از پرده مدرن استفاده کرد و بسیار کاربردی است، استفاده در ادارات است. پرده های مدرن به دلیل استفاده از پارچه های ساده و بدون طرح با رنگ های خنثی در دوخت آنها برای مکان های اداری مناسب هستند. 

پرده مدرن

چند مدل مختلف برای پرده گیر یا پرده جمع کن

پرده مدرن نیز مانند سایر وسایل منزل، نیازمند ملزومات متعددی است. یکی از آنها پرده گیر است که بعضی اوقات به اسم پرده جمع کن نیز شنیده می شود و بیشتر از چوب پرده به چشم می خورد. برای انتخاب آنها باید به سبک پرده کاملا توجه کرد. انواع ساده تر آنها برای پرده های مدرن مناسب تر هستند و بهتر است گزینه هایی که از سادگی دور می شوند را برای پرده های کلاسیک به کار برد. البته سعی کنید رنگ پرده گیر با رنگ چوب پرده همخوانی داشته باشد. در ادامه چند نمونه بسیار زیبا از آنها را برای ایده گرفتن قرار داده ایم.

ویژگی های پرده های مدرن چیست؟

برخی از ویژگی ها را باید حتما در انتخاب این سبک در نظر داشت. همانطور که در ابتدای متن به آن اشاره شد، پرده های مدرن از نظر ملزومات و شکل ظاهری مدرن گفته می شوند. مواردی که از ویژگی های اجتناب ناپذیر این نوع از پرده های است شامل موارد زیر می شود:

 • بهتر است پارچه هایی را انتخاب کنید که بسیار ساده و بدون طرح هستند
 • معمولا برای انتخاب پرده مدرن لازم است از یک تک رنگ و نهایتا دو یا سه رنگ استفاده کرد
 • ملزوماتی مانند پرده گیر، چوب پرده و گیره ها بهتر است بدون طرح باشند و از ساده ترین انواع انتخاب شوند
 • به کار بردن موتور الکترونیکی برای آنها بهتر است در نظر گرفته شود، به ویژه اگر قرار است پشت میز یا در قسمتی غیر قابل دسترس باشند که از این طریق امکان باز و بسته شدن راحت پرده ممکن خواهد شد
 • بهتر است پرده را هماهنگ با سایر وسایل انتخاب کرد که اغلب رنگ های طوسی، کرمی و سفید زمینه ای مناسب برای انتخاب حریر آن هستند و رویه آن می تواند مطابق سایر لوازم منزل مانند کوسن های مبل باشد
 • ملزومات به کار برده شده برای پرده نیز بهتر است با رنگ های مشابه هم نتخاب شود تا از هماهنگی مطلوبی برخوردار باشند

نکات پایانی

به کار بردن پرده به سبک مدرن در دکوراسیون داخلی منازل و اماکن مختلف، سبب زیبایی و آرامش ویژه ای می شود. زیرا سبب خفگی محیط داخلی نمی شوند و با سادگی که دارند به شکیل تر شدن و استفاده بیشتر از فضا کمک می کنند. بهتر است این انتخاب را برای دکوراسیون مدرن حتما به کار برد. تنوع و زیبایی مختلفی برای انتخاب ملزومات و پارچه مورد نظر برای پرده های مدرن وجود دارد که طبق سلیقه می توانید گزینه مناسب تری را انتخاب کنید. بهتر است برای اینکه همیشه همخوانی با سایر وسایل را داشته باشند، رنگ های خنثی برای زمینه پرده به کار ببرید.

پست های مرتبط