• آدرس
    تهران، زعفرانیه
    شماره تماس
    021-26805099

Warning: Illegal string offset 'title' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 22

Warning: Illegal string offset 'category' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 23

Warning: Illegal string offset 'number' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 24

Warning: Illegal string offset 'title' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 22

Warning: Illegal string offset 'category' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 23

Warning: Illegal string offset 'number' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 24
بستن

آشپزخانه مدرن دارای چه ویژگی های منحصر به فردی است؟

آشپزخانه مدرن امروزه به وسیله بسیاری از المان‌ها و موارد کاربردی، قابل طراحی است. با پیدایش سبک مدرن در معماری و دکوراسیون داخلی، ضرورتی برای به کار بردن این علم در آشپزخانه ایجاد شد. این ضرورت می‌تواند آشپزخانه را به کاربردی‌ترین شکل ممکن در اختیار خانم‌های خانه قرار دهد. حتی سلائق مختلف را نیز می‌تواند پوشش دهد. بهتر است ادامه متن را برای داشتن اطلاعات بیشتر در این زمینه از دست ندهید.

طراحی مدرن برای قلب خانه

با در نظر گرفتن فضای موجود و پر مشغله شدن زندگی‌های امروزی، نیاز به فناوری‌هایی نوین برای به روز رسانی دکوراسیون منزل و به خصوص آشپزخانه وجود دارد. چندکاره بودن ابزارها، ترکیب شدن با فناوری‌های به روز، استفاده از حسگرها، قفسه‌های چند منظوره و خیلی از موارد مهم دیگر که نکاتی مثل کمتر اشغال کردن فضا و پرکاربرد بودن آنها را در نظر گرفته‌اند، نیز بسیار مهم است.

چیدمان آشپزخانه مدرن

آشپزخانه مدرن، دارای طراحی بسیار مناسب برای افرادی به شمار می‌رود، که علاقمند به طراحی‌های ساده، شیک، کاربری راحت با طراحی مینیمال، هستند. آشپزخانه مدرن تشکیل شده از تمام لوازمی که بر حسب کاربرد، پیوستگی دکوراسیون کلی منزل را نیز حفظ می‌کند. هر شخص می‌تواند با توجه به سلیقه و نیاز، آشپزخانه‌اش را بچیند و از امکانات به روز و مدرن بهره‌مند شود.

برای داشتن چنین فضایی، حتما نباید هزینه‌های بسیاری صرف کرد، بلکه با خلاقیت و  کاربرد صحیح لوازم می‌توان به فضایی مدرن در این قسمت از منزل دست یافت. مهمترین نکته برای داشتن آشپزخانه‌ای مدرن و منحصر به فرد، به کار بردن ایده‌های خلاقانه است. ساده گرایی در فضاهای آشپزخانه مدرنیزه امروزی بسیار مهم است و اینکه در کنار سادگی، تمام المان‌های یک آشپزخانه کامل را به همراه داشته باشد.

اجزای یک آشپزخانه مدرن شامل چه مواردی است؟

هر آشپزخانه مدرن از قسمت‌های مختلفی از جمله کابینت‌های مجهز، میز ناهارخوری، نورپردازی متناسب، ابزار و لوازم برقی مجهز و استاندارد و خیلی ظریف کاری‌های دیگر ساخته شده است.

1. کابینت‌های آشپزخانه مدرن

کابینت‌های آشپزخانه به دو شکل مدرن و سنتی مورد استفاده قرار می‌گیرند که طبق کاربرد و سلیقه شخصی یکی از این دو نوع انتخاب می‌شود. در سبک مدرن که بیشتر مورد نظر این مطلب است، ویژگی‌های خاصی به کار گرفته شده که با سبک سنتی تفاوت‌هایی را ایجاد کرده است.

از جمله ویژگی‌های کابینت‌های آشپزخانه مدرن می‌توان به کابینت‌های بدون دستگیره، درهای کشویی و از جنس‌های های‌کلاس مات و براق اشاره کرد. در این سبک، کشوها و درهای کابینت، بسیار روان و راحت، باز و بسته می‌شوند که از طراحی و کاری ساده‌ای نیز برخوردار هستند.

کابینت های آشپزخانه مدرن

ویژگی دیگر کابینت‌های به روز و مدرن، رنگ‌های آرامش بخش، روشن و طبیعی است که با سبکی مینیمالیستی تلفیق شده است. با در نظر گرفتن این موضوع، برعکس آشپزخانه‌های کلاسیک، آشپزخانه مدرن بزرگتر دیده خواهد شد. متناسب بودن و همخوانی طرح و رنگ برای کف و دیواره‌ها بسته به سلیقه هر فرد متفاوت است. در برخی مدل‌ها از رنگ‌های تضاد استفاده می‌شود و در برخی دیگر، رنگ‌هایی مشابه اما با درجه متفاوت به کار برده می‌شود.

رنگ های کابینت آشپزخانه مدرن

برخی از کابینت‌های این سبک به سیستم آرام بسته شونده مجهز هستند. به وسیله این سیستم، نیازی نیست با فشار زیادی کابینت‌ها را بست و خود این ابزار نصب شده در کابینت‌ها، به شما کمک می‌کند تا راحتتر بسته شود.

درهای کابینت آشپزخانه مدرن

یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های کابینت به کار گرفته شده در آشپزخانه مدرن، شکل درها و پیشخوان آن است. برای این سبک کابینت، درهایی صاف و مسطح در نظر گرفته شده است و سطوح تزئینی و حکاکی شده به هیچ وجه استفاده نمی‌شود. سطوحی صاف و براق بسیار مورد پسند سبک های مدرن و امروزی به شمار می رود.

پیشخوان یا کانتر؛ عضوی جدانشدنی از کابینت‌های مدرن آشپزخانه

ایجاد پیشخوانی چند منظوره در طرح‌های زیبایی مثل مدل‌های معلق، تاشو و منحنی و… سبب ایجاد فضایی شیک و کاربردی خواهد شد. با این حال فضایی ساده به همراه بهره گیری از تمام محیط، برای کاربرد ساده‌تر ابزار موجود در آشپزخانه می‌شود. با ایجاد سادگی در این سبک بهتر است، فضا برای رفت و آمد کاملا باز باشد و تمام مدت می توان در حین کار در آشپزخانه با اعضای خانه در ارتباط بود. به دلیل باز بودن این فضا، می توان رنگ اتاق نشیمن و آشپزخانه را به صورت متعادل با استفاده از یک هارمونی متناسب بین آنها ایجاد کرد.

همخوانی آشپزخانه مدرن با سایر قسمت های منزل

وجود کانتر در آشپزخانه‌های مدرن و امروزی سبب شده است تا هم آشپزخانه از فضاهای دیگر خانه مجزا شود و هم فضایی برای انجام فعالیت‌های مهم آشپزخانه مثل میزی برای خرد کردن، میز غذا خوری و… ایجاد شود. کانتر را می‌توان به عنوان پیشخوان نیز در نظر گرفت. این قسمت می تواند خیلی مهم و پرکاربرد برای فضاهای کوچک باشد اما دیزاینی عالی برای آشپزخانه‌های بزرگ به شمار می‌رود.

پیشخوان آشپزخانه مدرن

علاوه بر این موارد ، امروزه نصب سینک ظرفشویی و گاز یکی از کاربردهای مهم پیشخوان برای پیشخوان محسوب می‌شود که اغلب در این سبک از کابینت‌ها سطحی مسطح برای آنها در نظر گرفته شده است.

2. نورپردازی آشپزخانه‌های مدرن

از نکات بسیار مهمی که در آشپزخانه مدرن باید به کار برده شود، نورپردازی و سایه روشن‌هایی است که بر اثر قرار گرفتن زاویه‌های نور ایجاد می‌شود. برای مدرن سازی آشپزخانه باید نور در قسمت‌های مختلف، طبق کاربرد و نوع نور به کار گرفته شود. این نورها با توجه به عملکرد ابزارهای مختلف مثل هود، سینک، گاز، کابینت‌ها و پیشخوان تابیده می‌شوند. مقدار تابش نور نسبت به کاربرد هر وسیله بهتر است متفاوت باشد.

نورپردازی آشپزخانه مدرن

در آشپزخانه مدرن از نورهای مخفی زیر کابینت‌ها استفاده می‌شود و ترجیحا نور از بالا به پایین می‌تابد. این کار سبب زیبایی و کاربردی شدن نور تابیده شده می‌شود. نورهایی ملایم، در شب و تاریکی باعث می‌شوند آرامشی دلنشین و مطلوب ایجاد شود. این روشنایی‌ها موجب می‌شوند تا به روشن کردن چراغ های اصلی نیازی نباشد و از تمام روشنایی چراغ‌های مخفی بهره گرفته شود.

نورپردازی آشپزخانه مدرن

برای نورپردازی آشپزخانه مدرن بهتر است از ایجاد روشنایی برای لوازم و ابزارها غافل نشوید. برای این منظور کاربرد سنسورها را نباید نادیده گرفت. سنسورهای نصب شده در قسمت‌های مختلف سبب استفاده بهینه از نور و انرژی را فراهم می‌کنند. استفاده از هالوژن‌ها که به صفحه گاز می‌تابد، کمکی برای بهتر دیده شدن غذا حین طبخ است.

نکته‌ای که لازم است در نظر گرفته شود این است که اگر به این قسمت های مهم نور تابیده نشود، سایه به وجود آمده بر اثر نورهای دیگر می‌تواند مزاحمت ایجاد کند. در این سبک، بیشتر بجای استفاده از یک نقطه نور بزرگ، از نورهای کوچک‌تر با تعداد بیشتر استفاده می شود. از این طریق، سایه‌هایی کوچک‌تر و تناسبی زیبا ایجاد خواهد شد.

نورپردازی آشپزخانه مدرن

از نورهای خطی و نقطه‌ای نیز بنا به کاربرد، جای مناسب و سلیقه می‌توان استفاده کرد. نورپردازی‌های مخفی باعث بزرگتر دیده شدن فضا می‌شوند. در قسمت‌هایی مثل بالای سینک ظرفشویی، بالای گاز و همینطور پیشخوان یا میز ناهارخوری از چراغ‌ها و هالوژن‌های آویزان بهتر است استفاده کرد. اینکار  باعث زیبایی بیشتر و همچنین موجب رساندن نور مورد نیاز حین استفاده از این قسمت‌ها می‌شود.

نورپردازی آشپزخانه مدرن

3. به کارگیری ابزارهای هوشمند در آشپزخانه مدرن

با پیشرفت علم و تکنولوژی، ضرورتی برای به کاربردن ابزارها، به منظور تسهیل در انجام کارها ایجاد شده است. یکی دیگر از مواردی که لازمه‌ی یک آشپزخانه مدرن محسوب می‌شود، هوشمندسازی است. سنسورهای متفاوتی که در ابزارها به کار برده می‌شوند، می‌توانند این امر مهم برای مدرن‌سازی را ممکن کنند. مواردی مثل نشت لوله آب، نشت لوله گاز، اتمام زمان پخت غذا، ایجاد دود و خیلی موارد اضطراری دیگر می‌تواند با پیغامی روی گوشی موبایل به اطلاعتان برسد و راهکارهایی برای پیشگیری از خسارات‌های احتمالی پیش گرفته شود.

 سنسورهایی که از تمام شدن خوراکی‌ها و ادویه و هرچیز دیگر خبر می‌دهند تا سنسورهایی نظیر سنسورهای حرکتی که برای روشن شدن نور لازم در قسمتی که فرد قرار می‌گیرد، به عنوان امکاناتی برای آشپزخانه مدرن در نظر گرفته می‌شوند. سنسورهایی که حضور فرد را تشخیص می دهند، بسیار مناسب برای صرفه جویی در مصرف برق هستند و سبب شک تر شدن فضای منزل و به ویژه آشپزخانه می‌شوند. تمام این موارد قابل تنظیم هستند و بسته به نیاز می‌توان آنها را تنظیم یا غیرفعال کرد.

هوشمندسازی آشپزخانه مدرن

سیستم هوشمند سازی آشپزخانه سبب می‌شود تا هر آنچه که در این قسمت لازم است به سرعت پیدا شود. ابزارهایی مثل هود، قهوه ساز، ماشین ظرفشویی و لباسشویی، گاز، چراغ‌ها، همه و همه با هوشمندسازی می‌توانند، از طریق نرم افزاری کاربردی که روی تلفن همراه نصب شده، هر لحظه و در هر مکانی به راحتی کنترل شوند.

سخن پایانی

آشپزخانه‌های مدرن تنوع بسیار زیادی دارند که با بهره بردن از رنگ‌های مختلف، طرح‌های متنوع، کابینت‌ها، ابزارها، میز و صندلی و خیلی موارد دیگر با سلیقه و کاربرد مورد نظر برای هر شخصی طراحی شوند. در این سبک، رعایت سادگی و کاربردی بودن، به همراه استفاده بهینه از فضا، نکته بسیار حائز اهمیتی است که باید در نظر گرفته شود. سادگی، جایگاه بالایی در طراحی این سبک از معماری برای قلب خانه را دارد. تعبیه کردن قفسه‌های زیبا، استفاده از کابینت‌های توکار به همراه حفظ کاربرد متناسب هر وسیله که به صورت استاندارد به کار گرفته شده است، از دیگر ویژگی‌های آشپزخانه مدرن است.

پست های مرتبط