• آدرس
  تهران، زعفرانیه
  شماره تماس
  021-26805099

Warning: Illegal string offset 'title' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 22

Warning: Illegal string offset 'category' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 23

Warning: Illegal string offset 'number' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 24

Warning: Illegal string offset 'title' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 22

Warning: Illegal string offset 'category' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 23

Warning: Illegal string offset 'number' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 24
بستن

پتینه چه معایب و مزایایی دارد؟ زیبایی دکوراسیون با آن

پتینه به عنوان پوششی برای نازیبایی‌های سطح دیوار و حتی سقف گزینه‌ای مقرون به صرفه است که برای بسیاری از اماکن و ساختمان‌ها در نظر گرفته می‌شود. کلمه Patina را در لغت به کهنگی معنی کرده‌اند اما در واقعیت متریال و راهکاری در نظر گرفته می‌شود که به دیوارها و فضاهای مختلف پوششی متفاوت می‌بخشد. پیشنهاد می‌کنیم متن را دنبال کنید تا نکات مهمی را در رابطه با این ماده برای شکیل کردن دیوارها برایتان ارائه دهیم.

پتینه برای چه کاربردی مناسب است؟

با وارد شدن به بسیاری از فضاها، دیوار قسمتی است که بیشتر به چشم می‌خورد. در بسیاری از موارد نیز اماکنی با دیوارهای زیبا را دیده‌ایم که طراحی‌های چشمگیری دارند که در برخی از موارد این دیوارها با پتینه پوشش داده شده‌اند. که به شکل یک هنر خلاقانه جذابیت و پوششی عالی برای دیوارها ایجاد کرده است. رنگ‌های مختلف در کنار طرح‌های متنوع، زیبایی قابل توجهی را برای محیط‌های داخلی و حتی خارجی فراهم می‌آورد.

از پتینه علاوه بر اینکه می‌توان بر روی دیوارها استفاده کرد، برای زیبایی سقف نیز می‌توان به کار برد. همه اماکن از جمله داخل و خارج از منزل، هتل‌ها، سالن‌های کنفرانس، مدارس و بیمارستان‌ها و… می‌توانند از آن استفاده کنند. اما بیشتر مناسب فضاهای داخلی است که با بارندگی مواجه نمی‌شوند.

کاربرد پتینه

از این طرح برای پوششی نازک در سطوح مختلف به عنوان عایقی مناسب برای دیوار و سقف و ایجاد زیبایی به کار گرفته می‌شود. پتینه به عنوان پوششی برجسته توسط خمیری نازک ایجاد خواهد شد که طرح‌های گوناگونی با کمک غلظت‌های مختلفی از خمیر می‌توان ایجاد کرد. خمیر ایجاد شده را با استفاده از یک کاردک روی سطوح اعمال می‌کنند.

پودر آن را از فروشگاه‌های مختلف می‌توان تهیه کرد که پایه اصلی حل کننده آن آب است. نکته جالب توجه اینجا است که می‌توان از آن روی لایه‌های پیشین بدون تراشیدن و پاک کردن استفاده کرد. نکته‌ای که باید درنظر داشت این است که بسته به متراژ و ضخامتی که برای به کار بردن پتینه در نظر گرفته می‌شود، مقدار مصرف آن نیز متفاوت است.

پوشش پتینه روی سطوح مختلف

پتینه را می‌توان به عنوان پوششی برای تمام سطوح از جمله سطوح فلزی، چوبی، گچی، شیشه‌ای، سرامیک، سفالی و انواع مجسمه و… به کار برد. این کاربردها روی تمام سطوح ابزار مخصوص خود را نیاز دارد که بهتر است طبق مورد کاربردی که دارد انتخاب شود.

این مورد به عنوان مزیتی از پوشش پتینه محسوب می‌شود. چرا که بسیاری از پوشش‌ها را نمی‌توان بر روی برخی از فضاها به کار برد. در واقع این موضوع نشان می‌دهد که از مواد آن برای پوشاندن دیوارهای قدیمی و یا نا زیبا می‌توان از آن استفاده کرد.

مزیت پتینه نسبت به رنگ و کاغذ دیواری

پتینه نسبت به رنگ‌های روغن و کچی ماندگاری و دوام بیشتر و قابل توجهی را به همراه دارد. این یعنی هزینه‌ای مقرون به صرفه برای زیبایی محیطی که قرار است آنرا مرمت کنیم. علاوه بر ماندگاری، طرح‌های مختلف و زیبایی را که افزون بر رنگ‌های کاغذ دیواری است، به همراه خواهد داشت.

علاوه بر این موارد، آن را بر روی تمام سطوح می‌توان اعمال کرد. گاهی ممکن است نتوان از رنگ و کاغذ دیواری بر برخی از سطوح استفاده کرد، اما پتینه این قابلیت را دارد که بر تمام سطوح اجرا شود و زیبایی چشمگیری را برای فضا ایجاد کند.

کاربرد پتینه

پتینه به عنوان یک هنر بصری، الگوی خاصی ندارد اما بسیار زیبا و هنرمندانه توسط متخصصین در این زمینه خلق می‌شود. علاوه بر این موضوع کثیفی را به خود جذب نمی‌کند. به همین منظور می‌توان پتینه را قابل شست و شو در نظر گرفت اما بهتر است شست و شوی آن با احتیاط بیشتری انجام شود زیرا حلال آن آب است.

در کوتاهترین زمان می‌توان پتینه را بر دیوارها و حتی سقف اعمال کرد بدون اینکه بوی بدی در مدت طولانی برای ساختمان به همراه داشته باشد. سریع خشک می‌شود و می‌توان به کمک آن سطوح مختلف با ایرادات مختلفی مانند ترک دار بودن، پوسته شدن رنگ و گچ را پوشاند.

انواع پتینه

 • کلاسیک
 • کهنه کاری
 • مدرن
 • آنتیک کاری
 • پلاستر و همینطور نوع برجسته

پتینه گزینه‌ای مناسب برای تغییر دکوراسیون

یکی از مناسب‌ترین گزینه‌ها برای تغییر دکوراسیون، استفاده از پتینه است که هزینه چندانی برای نوسازی به همراه ندارد. گاهی تغییر دکوراسیون ممکن است با هزینه بالایی همراه باشد که این نوع پوشش دیواری آنرا به حداقل می‌رساند. این موضوع با توجه به این است که مهمترین نکته برای تغییر دکوراسیون ایجاد تغییراتی در دیوارها و سقف به شمار می‌رود.

پتینه قشنگ

پس بهترین کار استفاده از پتینه برای تغییر دکوراسیون و مرمت ایراداتی است که برای دیوارها ایجاد شده است. مهم‌ترین نکته این است که می‌توان به کمک پتینه بسیاری از ایرادات و ترک‌های ایجاد شده روی سقف و دیوار را پوشاند. با رنگ‌ها و طرح‌های متنوعی که دارد می‌تواند به طور کلی طرحی جدید برای فضا ایجاد کند تا بعد از آن با چیدن وسایل، محیطی جدید برای داشتن دکوراسیونی تازه و نو با صرف هزینه کم در کوتاهترین زمان حاصل شود.

به کار بردن پتینه مطابق با سبک

استفاده از پتینه گاهی به سبک انتخاب شده برای طراحی ساختمان نیز بر می‌گردد. برای طراحی داخلی و خارجی مهمترین نکته انتخاب سبک آن است. سبک مدرن و سنتی، دو گزینه مجزا در طراحی ساختمان‌ها هستند.

از آنجایی که دیوارها و سقف مهمترین و در دیدترین گزینه برای دکوراسیون به شمار می‌روند، انتخاب سبک مناسب برای آنها می‌تواند در انتخاب سبک وسایل و ابزارهای دیگر نقش به سزایی داشته باشد.

خوشبختانه پتینه به عنوان پوششی بصری در دکوراسیون در هر دو سبک می‌تواند اعمال شود. بهتر است با بر گزیدن سبک مورد نظر از معمار و طراح خواسته شود تا سبک پیش گرفته شده را در نظر گیرد و پوششی مناسب را ایجاد کند.

از پتینه چطور استفاده می‌شود؟

پتینه کاربردهای مختلف و متنوعی برای دکوراسیون و زیبایی دارد. این عایق ترکیب خاصی از مواد را دارد که می‌توان به وسیله ابزارهای مناسب در سطوح مختلف به کار برد. راحتی استفاده از آن برای زمانی است که متوجه می‌شویم برای زیبایی با آن نیازی به زیرسازی نداریم.

طراحی با استفاده از پارچه، ایجاد بافت‌های زیبا، طرح‌های یکنواخت زیبا با استفاده از اسفنج،  تغییر طرح روی مدل مجسمه‌ها و بسیاری از طرح‌ها و نقوش زیبا را با کمک پتینه می‌توان ایجاد کرد.

پتینه دیواری

برای به کار بردن این طرح می‌توان ابتدا دیوار را یکدست کرده و سپس به کمک رنگی متضاد طراحی را با استفاده از اسفنج، پارچه یا کاردک شروع کرد. موادی که به صورت آماده وجود دارند برای این منظور حاوی روغن الیف، پودر مل، رنگ مورد نظر و گاهی روغن جلا می‌شود.

بسته به نوع کاربرد ممکن است این مواد مختلف باشد که بهتر است از فروشنده نوع مناسب مورد نظر خود طبق طرح مورد نظر را درخواست کرد.

انواع طرح و نقوش ساده که به صورت هنرمندانه با چند تکنیک ساده روی دیوار، سقف و حتی ظروف استفاده می‌شوند، ایده‌ای نو و جدید را ایجاد خواهند کرد.

معایب پتینه چیست؟

 • با وجود ساده بودن اعمال آن بر دیوارها و سقف، ممکن است در صورت کنده شدن قسمتی از آن مرمت مجدد نیاز باشد
 • بر خلاف رنگ‌های روغنی که بر دیوارها اعمال می‌شوند، بیشتر انواع پتینه غیر قابل شست و شو هستند و برای پاکسازی آنها در صورت لک شدن نمی‌توان کاری کرد
 • به دلیل انحلال پذیر بودن در آب بیشتر برای فضاهای داخلی مناسب هستند تا از باردندگی دور باشد

سخن پایانی

از پتینه بهتر است در دکوراسیون برای ایجاد تنوع استفاده کرد. مزیت‌های مختلفی را برای این طرح ارائه کردیم که می‌تواندبرای زیبایی فضاهای مختلف بسیار ایده‌آل جلوه کند. نکته جالب اینکه حلال این ماده آب است و می‌توان در صورت آغشته شدن دست به این خمیر از آب برای پاک کردن دست استفاده کرد.

پست های مرتبط