• آدرس
  تهران، زعفرانیه
  شماره تماس
  021-26805099

Warning: Illegal string offset 'title' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 22

Warning: Illegal string offset 'category' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 23

Warning: Illegal string offset 'number' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 24

Warning: Illegal string offset 'title' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 22

Warning: Illegal string offset 'category' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 23

Warning: Illegal string offset 'number' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 24
بستن

راویز کاری چیست؟ بررسی تفاوت رابیتس با کناف سقف

راویز کاری یکی از روش‌های رایجی است که معمولا از آن برای اجرای سقف کاذب به کار برده می‌شود.
این خدمات در حوزه ساختمان سازی، متقاضیان خیلی زیادی دارند. این موضوع به این دلیل است که رایج‌ترین انواع سقف کاذب را با روش راویز کاری انجام می‌دهند. البته این روش به نام دیگری هم معروف است. رابیتس کاری یا رابیتس بندی نیز به این روش گفته می‌شود. با ادامه این مقاله همراه باشید تا نکات متعدی را در رابطه با این روش برایتان مطرح کنیم.

راویز کاری چیست؟

زیبایی و گرایش به زیبایی، یکی از نیازهای بشر است که اغلب در رده‌های اول قرار نمی‌گیرد. یکی از قسمت‌هایی که روز به روز به زیباتر شدن آن بیشتر توجه می‌شود، دکوراسیون فضاهای داخلی است.
از گزینه‌هایی که برای فضاهای داخلی و حتی گاهی فضاهای خارجی به کار برده می‌شود، گچ‌بری و سنگ‌بری است. با گذر زمان روش‌های مختلفی برای اعمال هر چه زیباتر آنها ابداع می‌شود. امروزه یکی از روش‌ها راویز کاری است که به کمک گچ و فلز اجرا می‌شود.

راویز کاری بیشتر با نام رابیتس کاری یا رابیتس بندی معرفی می‌شود. این روش به عنوان مهمترین فرایند برای نماسازی شناخته می‌شود. با این روش می‌توان به زیبایی چشمگیری برای فضا دست یافت.
رابیتس کاری کمک می‌کند تا گچ در سقف با طرح مناسب حفظ شود. حتی برای اجرا روی ستون یا نماهای ساختمان نیز کاربرد دارد.

راویز چیست؟

راویز یک محصول فولادی است که از ورقه‌های گالوانیزه ساخته می‌شود. اغلب از آن برای فرایند ساخت و ساز ساختمان خیلی استفاده می‌شود. در خیلی از قسمت‌ها قبل از اجرای گچ کاری، در قسمت‌های مختلف به کار می‌رود. مثلا برای اجرای گچ بری در سقف، دیوار، ستون و حتی نمای ساختمان کاربرد دارد.

توجه به کیفیت راویزها نکته مهمی است. پیمانکاران باید به تهیه نوع و جنس مناسب توجه داشته باشند. برای اینکه بتوان راویز خوب را از راویز بد تشخیص داد، فقط کافی است آن را روی زمین زد. اگر تکه‌های آن از هم جدا شوند، یعنی راویز انتخاب شده، کیفیت مناسبی را ندارد. ترجیحا نوعی را تهیه کنید که کیفیت گچ کاری شما را تحت تاثیر قرار ندهد.

راویز کاری با کناف سقف چه تفاوتی دارد؟

راویز کاری چیست؟

برای اجرای راویز کاری، از ورقه‌های فولادی مشبک استفاده می‌شود که برای سقف کاذب، پوشش بتن و گچ‌کاری گزینه خوبی است. اما کناف صفحه‌های روکشدار گچی هستند که به آنها گچ برگ هم گفته می‌شود. عمده تفاوت‌هایی که این رو روش دارند، موارد زیر هستند:

 • دوام: کناف سقف پس از مدتی ممکن است ترک بردارد ولی امکان ایجاد ترک در راویز کمتر است.
 • وزن: راویز کاری وزن بیشتری نسبت به کناف دارد به همین دلیل باید از استحکام راویز کاری اطمینان حاصل کرد.
 • ایمنی: راویز کاری ایمنی بالاتری نسبت به کناف دارد (به ویژه هنگام آتش سوزی).
 • زمان اجرا: اجرای راویز کاری سرعت بالایی دارد ولی کناف سرعت اجرای بالاتری دارد.

راویز کاری چه مزایایی دارد؟

این روش مزایای متعددی دارد. به همین دلیل اکثر پیمان کاران از آن برای بهتر دیده شدن دکوراسیون استفاده می‌کنند. برای آشنایی با مزایای این روش، ادامه مقاله را مطالعه کنید.

1. امکان اجرا در فضاهای مختلف

راویز کاری را می‌توان در قسمت‌های مختلف فضای داخلی اجرا کرد. قسمت‌هایی همچون:
سقف آشپزخانه
رابیتس کاری سقف ساده
تزئین ستون‌ها
سقف پذیرایی
را به وسیله این روش می‌توان زیبا ساخت.

2. یکدست ساختن سطح

به وسیله راویز کاری، می‌توان دیوار یا حتی سقف را یکدست ساخت. زیرا مانع از ایجاد ترک‌های کوچک و بزرگ می‌شود. اغلب به همین دلیل است که راویز کاری را روشی مناسب برای موارد زیر می‌دانند:

 • گچ‌کاری
 • گچ‌بری
 • اجرای سقف کاذب
 • ترمیم ترک‌های ساختمان
 • پوشش بتن سیمانی
 • ایجاد تغییر در دکوراسیون

3. سرعت اجرای بالا

یکی از مزایای این روش، سرعت بالای آن در اجرا است. خیلی از روش‌های دیگر برای زیبایی دکوراسیون ساختمان وجود دارند. ولی این روش، نسبتا سریع‌تر از سایر روش‌ها اجرا می‌شود و به پایان می‌رسد.

4. مصالح در دسترس

مصالح راویز کاری اغلب گزینه‌های پرکاربردی هستند. به همین دلیل سازندگان مصالح ساختمانی اغلب گزینه‌های مورد نیاز آن را شارژ می‌کنند. مصالح راویز ستون و راویز سقف و… اغلب در بازار در دسترس هستند.

5. طراحی ساده و زیبایی

این روش شکل پذیری بالایی دارد. به همین دلیل سلایق مختلف را پوشش می‌دهد. همچنین طرح‌های مختلف هندسی، منحنی و زاویه دار و… را با این روش می‌توان ایجاد کرد.

انواع راویز کاری را بشناسید

راویزهایی که برای این روش انتخاب می‌شوند، مانند سایر مصالح ساختمانی، انواع مختلف دارند. هر یک از آنها برای شرایط مختلفی به کار برده می‌شود.

راویز کاری بر اساس وزن

روایزها را از ورقه‌های گالوانیزه فولادی می‌سازند.
این ورقه‌ها، با ضخامت‌های مختلفی وجود دارند. هر قدر وزن آنها بیشتر باشد، وزن راویز هم بیشتر خواهد شد. راویزها را بر حسب وزن به چهار دسته زیر تقسیم می‌کنند:

 1. سبک
 2. نیمه سبک
 3. سنگین
 4. فوق سنگین

حتی نرخ قیمت آنها بر اساس گروه وزنی که دارند ممکن است متفاوت باشد. راویزهایی که وزن بیشتری دارند، قیمت بالاتری هم خواهند داشت. البته در نظر داشته باشید که سنگین وزن بودن آنها تضمینی بر بالا بودن کیفیت آنها نیست. قیمت آنها بر اساس فولاد به کار رفته در آنها تعیین می‌شود.
استفاده از راویزهایی که سنگین و فوق سنگین باشند، در راویز کاری سقف زیاد مرسوم نیست. چون هم هزینه‌بر است و هم دردسرهای زیادی دارد.

راویز کاری بر اساس ستون

راویزها نمایی مشبکی دارند.
به ورق‌های عمودی آنها هم ستون می‌گویند.
بعضی از انواع راویزها، بر اساس همین ستون‌ها، دسته بندی می‌شوند. اغلب ستون بندی آنها به صورت زیر است:

 • گروه‌های 9 ستونی
 • گروه‌های 11 ستونی
 • گروه‌های 13 ستونی
 • گروه‌های 17 ستونی

اغلب گروه‌های 13 ستونی کیفیت بالاتری دارند. راویزها به علت وزن بالاتر، برای اجرا در نمای گچ کاری ساختمان، مناسب هستند. تعداد ستون راویزها، هر قدر بیشتر باشد، بخش‌ها و مکان‌های متفاوتی را برای سازه فراهم می‌کند.
همچنین تعداد ستون‌ها تاثیر به سزایی در هزینه نهایی خواهد داشت.

راویز کاری بر اساس چشمه

روزنه‌های بین ستون‌های راویز را چشمه می‌گویند. نوعی عایق هستند که وظیفه جلوگیری از هدر دادن انرژی را دارند. به همین دلیل راویزها را به شکل 2 یا 3 چشمه‌ای می‌سازند. چون هر قدر تعداد آنها بیشتر باشد، ممکن است انرژی بیشتری هدر رود.
این چشمه‌ها را به شکل‌های لوزی، مربع و متوازی الاضلاع طراحی می‌کنند. متداول‌ترین روش برای آنها هم چشمه متوازی الاضلاعی است.

پست های مرتبط