• آدرس
  تهران، زعفرانیه
  شماره تماس
  021-26805099

Warning: Illegal string offset 'title' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 22

Warning: Illegal string offset 'category' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 23

Warning: Illegal string offset 'number' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 24

Warning: Illegal string offset 'title' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 22

Warning: Illegal string offset 'category' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 23

Warning: Illegal string offset 'number' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 24
بستن

بازسازی خانه و ساختمان‌های قدیمی با اعمال 12 نکته مدرن

یکی از خدمات اصلی گروه مهندسی کوئیک سازه بازسازی خانه و ساختمان است. در این مقاله بازسازی منازل قدیمی را مورد بحث قرار داده ایم. مطالبی همچون اجزای مختلف بازسازی آپارتمان، فرایند و مراحل یک پروژه بازسازی بررسی شده است.

آشنایی با بازسازی خانه

بازسازی منزل و بازسازی آپارتمان به مجموعه فرایندهایی گفته می شود که به منظور ایجاد تغییرات کلی و یا جزئی در ظاهر منزل و یا در بنای آن انجام می‌گیرد. از اهداف اصلی فرایند بازسازی و نوسازی خانه، بهبود وضعیت بنای فرسوده و مقاوم سازی در مقابل زلزله محسوب می‌شود.

از طرفی دیگر بازسازی هدف تغییر شکل ظاهری خانه را نیز دارد، بنا یا خانه مورد نظر از یک خانه با ظاهری یکنواخت، به خانه‌ای با ظاهری جذاب تبدیل می‌شود.

نکته قابل توجه برای افرادی که علاقمند به بازسازی هستند اینکه این فرایند نسبت به ساخت و احداث واحدهای ساختمانی جدید هزینه کمتری در پی دارد. زیرا بنای اصلی ساختمان آماده است و تنها نوسازی و کاربردی‌تر شدن منزل هدف اصلی است تا انجام پذیرد.

جهت دریافت مشاوره رایگان و تخمین هزینه برای بازسازی خانه خود میتوانید از طریق صفحه “مشاوره رایگان” با ما در ارتباط باشید، همچنین برای دیدن نمونه کارهای گروه ما کلیک کنید.

نمونه کارهای بازسازی تیم مهندسی کوئیک سازه

چرا بازسازی منازل و برخی ساختمان‌ها امری ضروری است؟

 1. لازم بودن شدید بازسازی یا تعویض برخی از قسمت‌های ساختمان
 2. زیبایی و مدرن‌سازی خانه
 3. بهینه‌سازی و افزایش کارایی فضای داخلی
 4. همگام شدن با جدیدترین متدهای دکوراسیون داخلی 
 5. تغییر نقشه ساختمان
 6. مقاوم‌سازی ساختمان طبق متد روز
 7. تنوع در دکوراسیون و طراحی

انجام بازسازی خانه یکی از اصلی‌ترین خدمات کوئیک سازه به شمار می‌رود، برای دیدن نمونه کارهای ما کلیک کنید، همچنین می‌توانید از صفحه مشاوره به صورت رایگان مشاوره‌ای کامل جهت بازسازی منزل خود دریافت کنید.

چه بخش‌هایی در ساختمان‌ نیازمند بازسازی است؟

منزل از قسمت‌های مختلفی تشکیل شده است که برای بازسازی هر قسمت آن تغییرات متفاوتی نیاز است تا ایجاد کرد. بازسازی‌هایی که برای محیط خارجی خانه انجام می‌شود با بازسازی داخلی منزل کاملا از یکدیگر متفاوت است.

لازم به ذکر است بازسازی خانه و اینکه چه بخش‌هایی نیازمند بهسازی هستند به نظر مشتری و نظر کارشناسان بستگی خواهد داشت.

1. نوسازی سرویس بهداشتی یک اصل ضروری

بهسازی سرویس بهداشتی در بازسازی خانه

بازسازی سرویس بهداشتی یک اصل انکار ناپذیر در مدرن‌سازی و بازسازی خانه‌های قدیمی به شمار می‌رود. امروزه طراحی داخلی سرویس‌های بهداشتی کاملا متفاوت‌تر از گذشته شده است. بازسازی سرویس‌های بهداشتی بیشتر در زمینه‌های زیر انجام می گیرد:

 • تعویض توالت فرنگی
 • تعویض توالت ایرانی
 • اعمال سیفون توکار
 • افزودن قسمت‌هایی از جمله روشویی‌های مدرن مانند انواع کابینت‌دار
 • کابین دوش
 • اعمال وان
 • جکوزی
 • بازسازی سنگ و کاشی برای قسمت کف و دیوارها 
 • افزودن بعضی از امکانات  مثل سقف کاذب و نورپردازی‌های حرفه‌ای

2. تعمیر و بهینه‌سازی تاسیسات ضرورتی

تعمیر و بهسازی تاسیسات ضرورتی

بازسازی برخی از تاسیسات کاملا با بهینه‌سازی تاسیسات آب، برق و گاز رابطه مستقیم دارد که نخستین گام و مهمترین گام در بازسازی منزل به شمار می‌رود. تمام بازسازی‌ها به شرط کارکرد مناسب آنها به وسیله تعمیراتی که در کالبد انجام می‌شود، کارایی خاصی را ایجاد می‌کند.

اگر تعمیرات اصولی زیرکار به درستی انجام نپذیرد، سریعا تمام بازسازی‌های روکار، بی‌ استفاده و فرسوده خواهند شد. در زیر گزینه هایی آورده شده است که در بهسازی تاسیسات قطعا انجام خواهد شد:

 • تعویض لوله‌های فرسوده با لوله‌های نو
 • تعمیر موتورخانه یا تعویض آن با پکیج‌های گرمایشی مدرن
 • برق‌کشی مجدد
 • تعویض کابل‌ها و لوله‌های انتقال انرژی

3. بهسازی و نوسازی استخر در بازسازی ساختمان

نوسازی استخر در بازسازی ساختمان

تعمیر استخر اغلب برای بازسازی بناهای ویلایی مهم است. زیرا که استخر، سونا و جکوزی از مشاعات لوکس و لاکچری در خانه‌های ویلایی به شمار می‌رود. مهمترین گزینه در بهسازی استخر بحث بازسازی تاسیسات است.

فرسودگی تاسیسات زیر کارِ استخر و جکوزی‌ها، علاوه بر اینکه باعث از بین رفتن کاربردی بودن آن ها می‌شود، سبب ایجاد جلوه بد برای فضا نیز خواهد شد. ترمیم کاشی کاری‌ها نیز بخشی از بهسازی استخر به شمار می‌رود که زیبایی را برای آن ایجاد خواهد کرد.

4. تنوعی ارزانتر با نوسازی کابینت

نوسازی کابینت، تنوعی ارزانتر در بازسازی خانه و بازسازی منزل

بازسازی کابینت‌های آشپزخانه اصلی ترین آیتم نوسازی منزل به شمار می‌رود. زیرا آشپزخانه قلب خانه است و مهم‌ترین گزینه زیبایی و کاربردی آن، کابیت‌ها هستند. دلیل دیگر بازسازی کابینت فرسودگی و از کار افتادگی بخش‌های متفاوتی از کابینت‌بندی است. امروزه کابینت‌هایی با طراحی مدرن و طراحی کلاسیک یا همان ممبران وجود دارند که خوشبختانه طراحان، گزینه‌ های بسیار زیبایی برای بهسازی کابینت‌ ها طراحی می‌کنند.

 • در برخی از موارد بازسازی آشپزخانه تنها با تعویض کابینت‌ها به پایان می‌رسد.
 • گاهی کیفیت کابینت‌ها پایین است و نیاز به تعویض پیش از موعد خواهند داشت.
 • برخی اوقات نیز خریداران منزل، از مدل کابینت‌ها و چیدمان پیشین راضی نیستند و شروع به تعویض و تغییرات مورد پسند خود خواهند کرد.
 • گاهی ممکن است سبک کابینت‌ها با سبک دیگر نقاط خانه هماهنگ نباشد و نیاز به تعویض وجود داشته باشد. مثلا سبک قالب بر خانه مدرن است ولی سبک کابینت‌ها کلاسیک است که با هم همخوانی ندارند. بنابراین تعویض کابینت‌ها مناسب‌ترین گزینه برای ایجاد هم‌خوانی سبک‌ها خواهد بود.

5. بهسازی تجهیزات گرمایش و سرمایش

بهسازی تجهیزات گرمایش و سرمایش

سیستم گرمایشی و سرمایشی همیشه برای راحتی ساکنان خانه تعبیه می‌شوند. این تجهیزات به دلیل کارکرد مداوم نیاز به بهسازی و تعمیر دارند که بهترین بازدهی را برای ساکنان ایجاد کنند.

تعمیر سیستم‌های خنک کننده و گرمایشی مانند کولرهای گازی و آبی، چیلر، فن کویل، موتورخانه، پکیج‌های خانگی و سیستم‌های گرمایش از کف، بازسازی‌هایی هستند که با صرف هزینه‌ای نه چندان زیاد می‌توان به بازدهی بیش از آنچه که انتظار می‌رود، دست یافت.

6. تعمیر و بهسازی آسانسور در بازسازی ساختمان

تعمیر و بهسازی آسانسور در بازسازی ساختمان

برای شروع بازسازی آسانسور یکی از مهمترین کارها، بازسازی کابین آسانسور و بازسازی تجهیزات آسانسور به شمار می‌رود. تعویض یا ترمیم کابین آسانسور ممکن است اغلب جنبه زیبایی و تزیینی را داشته باشد. ولی تعمیر بخش تاسیساتی به دلیل فرسودگی تجهیزات است که اغلب برای بازسازی آسانسور بسیار ضروری خواهد بود.

بازسازی کابین آسانسور اگر تنها به دلیل زیبایی باشد، ضروری نیست و در بازسازی ساختمان نقش چندانی نخواهد داشت.

7. بازسازی آشپزخانه؛ بازسازی قلب خانه

بازسازی آشپزخانه در بازسازی

از آنجایی که آشپزخانه قلب هر خانه است، زیبایی آن تاثیر چشمگیری برای کل خانه دارد. در بازسازی منزل توجه به بازسازی آشپزخانه برای هر چه کاربردی‌تر شدن و مدرن شدن آن امری کاملا لازم و ضروری خواهد بود.

برجسته‌ترین بخش طراحی داخلی ساختمان‌های قدیمی بازسازی آشپزخانه است.

اغلب برای بازسازی آشپزخانه‌های قدیمی موارد زیر اعمال می‌شود:

 • تعمیر زیرکار
 • تعویض لوله‌ها
 • تعویض سنگ و کاشی دیواره‌ها و کف آغاز
 • تعویض شیرآلات
 • تعویض کابینت‌ها
 • نصب اجاق گاز رومیزی
 • هود

در آشپزخانه‌هایی که اتصالات سالم هستند و نیاز به تعمیر و تعویض زیرکار نیست، فقط کاشی‌ها تعویض می‌شوند و سپس به کابینت‌ها و شیرآلات رسیدگی خواهد شد.

8. بهسازی درب و پنجره در بازسازی ساختمان

بهسازی درب و پنجره در بازسازی ساختمان

از جمله موثرترین آیتم‌ها که در شکل ظاهری خانه بسیار موثر است، درب‌ها و پنجره‌ها به شمار می‌روند. در بازسازی آپارتمان علاوه بر تغییرات ظاهری، هدف مهمی که امروزه بیشتر از گذشته به آن توجه می‌شود، بهینه سازی مصرف انرژی است.

برای بهینه سازی مصرف انرژی لازم است استانداردهای امروزی روی درب و پنجره‌ها اعمال شود. برای این منظور تعویض پنجره‌های قدیمی با پنجره‌های یو پی وی سی و پنجره های آلومینیومی بسیار در صرفه جویی انرژی موثر خواهد بود.

9. نوسازی و زیباسازی سقف

نوسازی و زیباسازی سقف

بازسازی سقف از فرایندهای نوسازی ارزان و بی‌دردسر محسوب می‌شود. این نوع بازسازی علاوه بر ارزان بودن جلوه جدیدی به فضا خواهد داد که بسیار چشمگیر است. بازسازی سقف شامل اعمال موارد زیر است:

 • اجرای سقف کاذب
 • گچبری
 • اعمال پی وی سی
 • اعمال سقف کشسان
 • نورپردازی مناسب

بازسازی نورپردازی در سقف شامل نصب نور مخفی و تعویض لوسترها است که علاوه بر زیبایی که خلق می‌شود، سبب بهینه‌سازی مصرف انرژی و برق نیز خواهد شد.

10. بازسازی روف گاردن

بازسازی روف گاردن

روف گاردن نیز مانند حیاط حتی بیشتر از آن، در معرض آسیب قرار دارد. به همین دلیل بسیاری از مواقع به تعمیر و بازسازی نیاز خواهد داشت. تعویض گلدان‌ها، تعویض چمن، هرس کردن درخت‌ها از ترمیم‌های روکار هستند که در بازه‌های زمانی کوتاه، مثلا ماهی یک مرتبه، بهتر است انجام شوند.

اما تعمیراتی مثل زهکشی کف، بازسازی لوله‌ها و تاسیسات آبیاری، بهسازی آلاچیق، شومینه، منقل و فرنیچر احتمالی موجود در روف گاردن‌ از جمله موارد بازسازی هستند که ممکن است در فاصله‌های زمانی بیشتری نیاز به تعمیر داشته باشند.

11. بازسازی و زیباسازی محوطه و حیاط

بازسازی و زیباسازی محوطه و حیاط

با اینکه بازسازی محوطه به اجرای بهسازی و نوسازی حیاط و باغچه مربوط می‌شود اما برای دیده شدن بازسازی خانه مهم است. البته اگر این قسمت از بهسازی، بازسازی مشاعات باشد، بهسازی پارکینگ و بهسازی راه پله‌ها نیز در این دسته قرار می‌گیرد. این کار با هدف زیبایی چشمگیرتر و به روز رسانی این قسمت‌ ها انجام خواهد شد. برای زیبایی محوطه معمولا موارد زیر اجرا می‌شود:

 • تعویض گلدان‌ها، چمن و هرس درختان از ترمیم‌های کم هزینه
 • بازسازی سرامیک‌های دیوار
 • تعویض پوشش کف
 • اجرای نور مخفی و نورپردازی

12. نوسازی و مرمت کف

نوسازی و مرمت کف در نوسازی منزل

کف برای زیبایی و کاربردی بودن از نظر راحتی در منزل، اهمیت بسیار بالایی دارد. بازسازی کف خانه‌های قدیمی باعث ایجاد تغییرات ظاهری چشمگیری خواهد شد. بهسازی و نوسازی کف شامل مواردی از جمله تغییر در موارد زیر است:

 • کفپوش
 • پارکت
 • لمینت
 • اپوکسی
 • سنگ 
 • سرامیک 

این آیتم برای بازسازی خانه مثل بازسازی سقف ساختمان‌های قدیمی در زمینه دکوراسیون داخلی از اهمیت بالایی برخوردار است. از طرفی دیگر جزء موارد ضروری به شمار می‌رود که به چشم خواهد آمد. گاهی نوسازی کف مربوط به ظاهر نیست و این فرایند مربوط به لوله‌های کار گذاشته شده در کف است که به منظور تامین سیستم گرمایش، تعبیه می‌شود. به همین دلیل نیاز به تعویض یا نوسازی کفپوش نیز اجتناب ناپذیر خواهد شد.

اشتباهات رایج برای بازسازی خانه

در بین موارد مهمی که برای مدرن سازی و بازسازی خانه بیان شد، نکات دیگری وجود دارد که جزء ممنوعیت‌ها محسوب می‌شوند و ترجیحا بهتر است آنها را در این فرایند انجام نداد. در ادامه آنها را به طور کامل بیان خواهیم کرد.

1. بازسازی بی‌دلیل

در برخی از موارد، برخی از خانه‌ها نیازی به بازسازی ندارند و هدف برای آنها تنها تغییر در دکوراسیون است. اگر ضرورتی برای این موضوع احساس نمی‌شود بهتر است با تغییرات جزئی مانند تغییر لوازم و اکسسوری‌ها به هدف خود برسید.

2. برآورد نکردن هزینه‌ها

یکی از نکات مهم برای شروع به بازسازی خانه، برآورد کردن هزینه‌هایی است که قرار است تا پایان نتیجه کار در نظر گرفته شود. بهتر است در ابتدا کافی بودن بودجه برای به پایان رساندن پروژه را در نظر گرفت.

3. مشورت نگرفتن

در برخی از موارد، ممکن است برخی از افراد بدون مشورت با متخصصین دست به بازسازی خانه زده و در بین کار متوجه بسیاری از نقص‌های مختلف شوند. برای پیشگیری از این موضوع که سبب طولانی شدن زمان بازسازی نیز می‌شود، حتما از متخصصین در این زمینه مشورت دریافت کنید.

4. مُدگرایی

برای بازسازی منزل بهتر است هدف اصلی بهینه شدن ساختمان بر اساس استانداردهای به روز باشد. اگر فقط هدف مدگرایی باشد، ممکن است ظرف مدت کوتاهی، ظاهر خانه بازسازی شده، کاملا زننده و باز هم قدیمی به نظر برسد. از این رو سعی کنید در انتخاب نهایت دقت را داشته باشید.

5. در نظر نگرفتن ایمنی و استفاده از متریال ضعیف

یکی از آسیب‌های جدی که در منازل ممکن است بعد از بازسازی دیده شود، عدم ایمنی و بکارگیری متریال ضعیف است. برخی از افراد برای اینکه در هزینه‌ها صرفه جویی شود رو به بکارگیری متریال ضعیف و کاهش ایمنی یا حتی زیر کار ضعیف می‌آورند. توصیه می‌کنیم به جای اینکار از بخش‌های مختلف شروع کنید و ابتدا یک بخش را به طور کامل و با بهترین کیفیت به پایان برسانید و بعد سراغ قسمت بعدی بروید تا با این کار بتوانید طبق هزینه پیش بروید.

6. سلیقه شخصی

یکی از مواردی که باید برای بازسازی توجه کرد این است که اعمال سلیقه شخصی تا حدی پسندیده است اما باید این نکته را در نظر داشت که این سلیقه شخصی ممکن است با سلیقه عموم در تداخل باشد و هنگام فروش ملک مشکل ایجاد کند. سعی کنید سلیقه شخصی را روی ساختار اصلی خانه کمتر اعمال کنید.

7. انتظار تغییرات کلی

بازسازی خانه تاحدودی تغییر ایجاد می‌کند اما نباید انتظار داشته باشید که بعد از بازسازی تمام اکسسوری‌های قبلی طور دیگری به نظر برسند و یا منظره‌ای که از پنجره به چشم می‌خورد تغییر کند. باید این نکته را در نظر داشته باشد که پس از بازسازی چه انتظاراتی برآورده خواهد شد.

بازسازی واحدهای تجاری و اداری

علاوه بر بازسازی خانه بازسازی واحدهای اداری و تجاری به منظور جذب بیشتر مشتری نیز انجام می‌گیرد. همینطور مرمت قسمت‌های کهنه و از کار افتاده، به منظور کاربردی شدن، انجام می‌شود. البته گاهی ممکن است برخی از فروشگاه‌ها ضرورتی برای بازسازی نداشته باشند ولی صرفا برای زیباسازی و کاربری جدید اقدام به انجام این فرایند کرده باشند.

گاهی بری برخی از فروشگاه‌ها، محل‌های تجاری و حتی اداری، اداره بهداشت و سلامت دستور بازسازی را صادر می‌کند تا کارایی مناسبتری ایجاد شود. در ادامه به چند نمونه از محیط‌های مختلف تجاری و اداری برای بازسازی اشاره خواهیم کرد.

1. بازسازی مزون لباس

بازسازی مزون لباس بیشتر برای تغییر در دکوراسیون داخلی با توجه به سلیقه مشتری و مدرن ساختن فضا طبق نیاز مشتریان، صورت می‌گیرد. تغییر دکور، تغییر وسایل دکوراتیو و اکسسوری‌ها برای جذب و راضی نگه داشتن مشتری و همینطور جهت هماهنگ کردن مکان با محصولی که در آنجا به فروش می‌رسد، انجام می‌شود.

2. بازسازی مطب پزشکی و دندان‌پزشکی

بازسازی مطب دندان‌پزشکی برای بهینه‌سازی محیط کار و راحتی مراجعین صورت می‌پذیرد و علاوه بر این موضوع، مکان را برای استفاده از ادوات و تجهیزات پیشرفته دندان‌پزشکی آماده و فراهم می‌سازد.

3. بازسازی آرایشگاه زنانه

با توجه به اینکه بازار رقابت بین سالن‌های زیبایی امروزه بیشتر از گذشته احساس می‌شود، نیاز به به روز شدن و هر چه مدرن تر شدن برای آنها احساس می شود. این موضوع باید هم برای ارائه خدمات در نظر گرفته شود و هم برای زیبایی و کاربری سالن اعمال شود.

برای زیبا بودن هرچه بیشتر و به روز شدن، بازسازی آرایشگاه زنانه را انجام می‌دهند. فضای این محل و به روز بودن آن برای جذب مشتریان بیشتر، تاثیر به سزایی را به همراه خواهد داشت. گاهی نیز اضافه کردن کاربری در سالن مانند بخش تاتو و کاشت ناخن به برخی از سالن‌های زیبایی، به انگیزه‌ ای برای بازسازی سالن تبدیل می‌شود.

4. بازسازی واحدهای تجاری مختلف

از آنجایی که برخی واحدهای تجاری، اجاره‌ای هستند، با هر بار تغییر مکان تغییر در دکوراسیون داخلی الزامی می‌شود. زیرا ممکن است دکوراسیون داخلی مکان جدید مناسب با کاربرد و مشتریانی که کسب و کار جدید دارد را به همراه نداشته باشد. از طریق بازسازی می‌توان به راحتی کاربری مورد نظر برای واحد تجاری را اعمال کرد.

جمع بندی کلی برای بازسازی خانه

همانطور که در این مقاله اشاره کردیم بازسازی مجموعه‌ ای از فرایندها است که هر کدام مراحل و سلسله مراتب مربوط به خود را شامل می‌شود. در بازسازی منزل می‌توانیم مراحل انجام اجرای پروژه بهسازی را در 7 مرحله معرفی کنیم که در این قسمت آنها را نام برده‌ایم:

 1. انتخاب یک گروه مهندسی در حوزه بازسازی خانه
 2. بازدید نقشه اصلی و جدید
 3. بازدید و برآورد اولیه پروژه بازسازی منزل
 4. عقد قرارداد با آن شرکت
 5. شروع عملیات تخریب
 6. شروع عملیات بازسازی ساختمان
 7. اتمام کار و تحویل آپارتمان به مالک

جهت دریافت مشاوره رایگان و تخمین هزینه برای بازسازی خانه خود میتوانید از طریق صفحه “مشاوره رایگان” با ما در ارتباط باشید، همچنین برای دیدن نمونه کارهای گروه ما کلیک کنید.

پست های مرتبط