• آدرس
  تهران، زعفرانیه
  شماره تماس
  021-26805099

Warning: Illegal string offset 'title' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 22

Warning: Illegal string offset 'category' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 23

Warning: Illegal string offset 'number' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 24

Warning: Illegal string offset 'title' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 22

Warning: Illegal string offset 'category' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 23

Warning: Illegal string offset 'number' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 24
بستن

سنگ نمای ساختمان چه ویژگی‌هایی نیاز دارد؟ (9 نکته مهم)

سنگ نمای ساختمان تاثیر به سزایی در زیبایی ساختمان دارد.
اما نکات مختلفی را برای انتخاب نوع مناسب باید در نظر گرفت. چون بسته به شرایطی مانند شرایط آب و هوایی، جنس مختلفی باید انتخاب شود.
با توجه به اینکه نمای هر ساختمان مانند لباس آن است، این مقاله را به طور دقیق در رابطه با نمای سنگی ساختمان گردآوری کرده‌ایم. با ما همراه باشید.

زیبایی و کارایی با انتخاب مناسب سنگ نمای ساختمان

وقتی در حال نگاه کردن به ساختمانی هستیم، در ابتدا نمای آن برای ما جلب توجه می‌کند. یکی از مصالحی که برای ساخت نمای ساختمان به کار برده می‌شود، سنگ است.
برای انتخاب سنگ نمای ساختمان تنوعی از سنگ‌ها وجود دارد. اغلب برای انتخاب به شرایط جغرافیایی توجه می‌شود. البته در حد به سزایی سلیقه فرد در انتخاب سنگ مناسب تاثیر گذار است.

سنگ نمای ساختمان

سازنده‌های ساختمان اغلب توصیه می‌کنند برای انتخاب نمای بیرونی ساختمان، مصالح و متریال با جنس مرغوبی انتخاب شوند. زیرا به طور دائم در حال فرسایش است. این فرسایش ناشی از عوامل مختلف آب و هوایی یا حتی عوامل مخرب طبیعی مانند زلزله و… است.
به همین دلیل باید متریالی انتخاب شود که در مقابل خیلی از عوامل مخرب، مقاومت بالایی داشته باشد. بهترین گزینه‌ها، مواردی هستند که ترک و شکنندگی به سختی روی آنها ایجاد شود و در مقابل شرایطی مانند باران اسیدی بیشترین مقاومت را داشته باشند.
از طرف دیگر باید در کنار تمام این ویژگی‌ها زیبایی بصری مطلوبی را هم داشته باشد.
به همین دلیل یکی از گزینه‌هایی که همیشه این مزایا را دارد، سنگ معرفی می‌شود.

نمای ساختمان لازم است که طبق شرایط آب و هوایی منطقه انتخاب شود. مانند کشور ما، ایران، که سبک نمای بیرونی و داخلی ساختمان‌ها در شمال ایران و جنوب ایران با یکدیگر کاملا متفاوت هستند.
از این رو طراحان و معماران برای انتخاب سنگ نمای ساختمان گزینه‌های مختلفی را ممکن است توصیه کنند. اما سوال اینجاست که سنگ نمای ساختمان باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

سنگ نمای ساختمان باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

انواع سنگ نمای ساختمان

برای انتخاب بهترین سنگ نمای ساختمان می‌توانید از متخصصین و طراحان مشورت دریافت کنید. اما اطلاعت اولیه در رابطه با این موضوع کمک می‌کند تا انتخاب بهتری بتوان داشت. از جمله ویژگی‌هایی که بهتر است برای سنگ نمای ساختمان در نظر گرفت موارد زیر هستند:

 1. در مقابل نور خورشید مقاوم باشد
 2. در مقابل شرایط آب و هوایی موجود، سازگار باشد
 3. در مقابل باران اسیدی و آلودگی مقاومت مطلوب را داشته باشد
 4. در برابر سردی گرمی هوا مقاوم باشد (یعنی در مقابل ترکیدگی ناشی از سرما و گرما حداکثر مقاومت را داشته باشد)
 5. رطوبت سبب از بین رفتن و فرسودگی آن نشود
 6. دوام و استحکام مطلوبی برای ساختمان ایجاد کند
 7. قابل برش در ابعاد مناسب باشند
 8. زیبایی ظاهری مناسبی داشته باشد
 9. ضخامت کافی داشته باشد

با انواع سنگ نمای ساختمان آشنا شوید

انواع سنگ نمای ساختمان

یکی از مهمترین نکاتی که وجود دارد، این است که انواع سنگ نمای ساختمان را بشناسیم تا بتوانیم گزینه مناسب‌تری را انتخاب کنیم.
امروزه تنوع بالایی از سنگ نماهای ساختمان وجود دارد. بسته به قابلیت‌هایی که از نوع سنگ انتظار می‌رود برای ساختمان می‌توان گزینه مناسب را انتخاب کرد. البته در دهه‌های اخیر بیشتر از سنگ تراورتن برای زیبایی نمای ساختمان استفاده می‌شود. ولی گزینه‌های دیگری هم وجود دارند که در ادامه برخی از آنها را معرفی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

سنگ نمای ساختمان با سنگ تراورتن

سنگ تراورتن یکی از معروف‌ترین سنگ‌هایی است که برای نمای خارجی ساختمان‌ها استفاده می‌شود. این سنگ، برای نمای داخلی هم گزینه مناسبی است. سنگ‌های تراورتن سبک هستند و جزء سنگ‌های متخلخل محسوب می‌شوند.
این سنگ‌ها به دلیل متخلخل بودن، به راحتی به ملات و سطح مورد نظر می‌چسبند. به دلیل کیفیت و نوع مناسبی که دارند برای سنگ فرش نیز گزینه‌های مناسبی هستند. سنگ‌های مقاومی هستند که علاوه بر مقاومت بالا، تنوع رنگی بالایی نیز دارند.

سنگ گرانیت برای سنگ نمای ساختمان

گرانیت به دلیل استحکام و مقاومت بالایی که دارد، برای شرایط آب و هوایی مختلف مناسب است. گرانیت یکی از سنگ‌های مقاوم برای نما محسوب می‌شود.
البته در گذشته از این سنگ بیشتر استفاده می‌کردند اما به علت وزن بالا، قابلیت اکسید شدن در مقابل آهن و چسبندگی پایینی که دارد، امروزه کمتر از آن استفاده می‌شود.

مرمریت سنگ نمای زیبا برای ساختمان

یکی از انواع سنگ نمای ساختمان که زیبایی خاصی دارد، سنگ مرمریت است. این سنگ در گذشته خیلی پرکاربرد بود. سنگ مرمریت متخلخل نیست و به همین دلیل بیشتر برای نماهای داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
امروزه از این سنگ برای کف، پله‌ها، به عنوان سنگفرش و… به کار برده می‌شود.
البته باید در نظر داشته باشید که سنگ مرمریت نسبت به سنگ تراورتن چگالی بیشتری دارد اما منافذ آن کمتر است.

سنگ گیوتین برای سنگ نمای ساختمان

از انواع سنگ‌های آنتیک که برای نمای ساختمان به کار برده می‌شود، سنگ گیوتین است. این سنگ بیشتر جنبه تزئینی دارد. سنگ گیوتین را از چسباندن قطعات خرد شده یا اصطلاحا ضایعات و باطله‌های سنگ تراورتن تولید می‌کنند.
مزیت این سنگ نسبت به سایر سنگ‌ها این است که طرح‌های متنوعی دارد و بسیار سبک است. علاوه بر آن با چیدمان‌های مختلف می‌توان آن را روی دیوارهای آجری، سیمانی و سرامیکی و… اجرا کرد.
در مقابل یخ زدگی، آتش سوزی و حتی سایش مقاومت مطلوبی دارد. از لحاظ قیمت نیز از سایر گزینه‌ها به صرفه‌تر است.
اما فقط برای زینت دادن به دکوراسیون بیرونی گزینه مناسبی است. علاوه بر این مورد گزینه‌هایی مثل سنگ پازل و سنگ صخره‌ای نیز برای زیبایی ظاهری نمای ساختمان مناسب هستند.

نکات مهم حین خرید سنگ نمای ساختمان

برای خرید سنگ نمای ساختمان باید نکات زیر را در نظر داشته باشید:
1. حتما باید مشخصات هر محصول را در جدول فنی محصول مطالعه کنید.
2. برای انتخاب سنگ باید به ویژگی‌های ساختمان توجه کنید و طبق آن از کارشناسان کالا مشورت دریافت کنید.
3. طبق متراژ، هزینه‌هار را برآورد کنید تا به اندازه کافی بتوانید سنگ مورد نظر را خریداری کنید.

جمع‌بندی

برای سنگ نمای ساختمان تنوعی از سنگ‌ها وجود دارند. باید به دقت این مورد را انتخاب کنید. زیرا در وهله اول اگر انتخاب خوبی داشته باشید، عمر بنا را افزایش داده‌اید. دوما اینکه باید در نظر داشته باشید که برای ورود به ساختمان اولین چیزی که دیده می‌شود، ظاهر بنا است. به همین دلیل باید به زیبایی آن توجه کرد.

پست های مرتبط