• آدرس
  تهران، زعفرانیه
  شماره تماس
  021-26805099

Warning: Illegal string offset 'title' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 22

Warning: Illegal string offset 'category' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 23

Warning: Illegal string offset 'number' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 24

Warning: Illegal string offset 'title' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 22

Warning: Illegal string offset 'category' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 23

Warning: Illegal string offset 'number' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 24
بستن

گرمایش از کف چه انواعی دارد؟ پوشش مناسب برای روی آن چیست؟

گرمایش از کف یکی از روش‌های بسیار عالی برای گرم کردن فضاهای داخلی بسته است که در صرفه جویی انرژی بسیار تاثیرگذار است. در این روش سیستمی بسیار دقیق و به روز به کار برده می شود که مراحل نصب متفاوتی دارد. در واقع متخصصین طبق شرایط اتاق و فضای مورد نظر، مشخص می کنند که چه روشی برای آن بهتر است. در ادامه به طور کامل در رابطه با نحوه اجرا و مزایای آن توضیحات کاملی را ارائه خواهیم داد. با ما همراه باشید.

سیستم گرمایش از کف چگونه کار می کند؟

گرمایش از کف یک روش تولید گرما در فصل زمستان در مکان های سرپوشیده است. این سیستم همانطور که از نامش پیداست، به تولید حرارت از کف می پردازد. در این روش حرارت به دو صورت تولید می شود:

 1. گرمایش از طریق گردش آب داغ (روش خیس)
 2. گرمایش از طریق جریان الکتریسیته (روش خشک)

امروزه از بین این دو روش، گرمایش از طریق الکتریسیته که روشی کاملا خشک با خرابی کمتر است، بیشتر به کار می رود.

ابداع سیستم گرمایش از کف به دوران سنگی به حدود 6000 سال پیش باز می گردد. زمانی که ساکنان والریم در شمال سوئد از دود حاصل از سوختن هیزم برای گرم کردن کف محل سکونت خود استفاده می کردند. آنها دود را به کف محل زندگی خود هدایت می کردند و به این روش تولید گرما می کردند.

پس از آن در دهه 1920 در انگلستان و فرانسه و همینطور 1980 در سوئد، استفاده از سیستم گرمایش از کف به روش گردش آب داغ، مرسوم شد. امروزه سیستم گرمایش از کف توسط سیم برق و فیلم های کربن کار گذاشته شده در کف تامین می شوند؛ در ادامه درباره این روش توضیحات بیشتری داده خواهد شد.

انواع سیستم های گرمایش از کف

همانطور که پیشتر توضیح داده شد، گرمایش از کف به دو صورت اجرا می شود. گرمایش از طریق گردش آب داغ (خیس) و گرمایش از کف از طریق الکتریسیته (خشک) هر کدام روند نصب و مکانیزم اثر کاملا متفاوتی دارند که بهتر است به صورت مجزا آنها را بررسی کنیم.

1. گرمایش از طریق گردش آب داغ (خیس)

گرمایش از طریق آب داغ قدمت بیشتری دارد و به این صورت است که در مرحله ساخت خانه یا تعمیر خانه در کف لوله هایی کار گذاشته می شود. این لوله ها به یک دستگاه تولید کننده آب گرم وصل هستند. آب گرم از طریق این لوله ها در تمام فضاها گردش می کند که گرما تولید خواهد کرد.

2. گرمایش از کف از طریق الکتریسیته (خشک)

گرمایش از طریق الکتریسیته به این صورت است که کابل های برق به یک تور پلاستیکی متصل هستند و این تور های پلاستیکی مانند فرش روی کف پهن می شوند. سپس روی آنها با موادی که کف قرار است با آن ساخته شود، پوشانده می شود. در این روش المنت ها مسئول تولید گرما هستند.

ویژگی مشترک هر دو روش گرمایش از کف

در هر دو روش مقدار گرمای تولید شده توسط یک ترموستات کنترل می شود که معمولا روی دیوار آنرا نصب می کنند. ترموستات ها به صورت آنالوگ و دیجیتال موجود هستند. اما انواع دیجیتال آن را برای مکان‌هایی که قرار است مدرن‌سازی و هوشمندسازی شوند، می توان به کار برد تا از طریق وای فای به وسیله تلفن هوشمند آنرا کنترل کرد.

اوپراتور در حال نصب سیستم گرمایش از کف خیس

مقایسه گرمایش از کف نسبت به سیستم های گرمایشی سنتی

ممکن است گرمایش از طریق رادیاتور در ایران تازگی داشته باشد ولی در واقع یک روش سنتی به حساب می آید. در این بخش به مقایسه گرمایش از کف و سیستم گرمایش رادیاتوری می پردازیم. امیدوارم این بخش به کسانی که برای سیستم گرمایش خانه خود تصمیم می گیرند، مفید باشد.

 • قیمت متفاوت

اولین مقایسه ای که بین گرمایش از کف و سیستم گرمایشی رادیاتوری پیش می آید، قیمت آنهاست. درست است که نصب و راه اندازی گرمایش از کف نسبت به رادیاتور 30 درصد گران تر است ولی گارانتی سی ساله، عدم نیاز به تعمیر و کمتر بودن خرابی این سیستم گرمایشی در دراز مدت می تواند این قیمت بالاتر را جبران کند.

 • نحوه ایجاد گرمایش

با سیستم گرمایش از کف، گرما در همه جای خانه حضور دارد و از کف نشات میگیرد؛ جایی که نیاز به گرم شدن دارد. ولی در سیستم گرمایش رادیاتوری، گرما فقط در حول رادیاتور ها جریان دارد و به این صورت است که گرما در اطراف اتاق که محل نصب رادیاتور ها است زیاد است و در وسط اتاق کم است.

در سیستم گرمایش رادیاتوری گرما به سمت بالا و سقف حرکت می کند، جایی که به گرما نیازی نداریم ولی در سیستم گرمایش از کف گرما در کف خانه حضور دارد جایی که برای گرم شدن، به گرما نیاز داریم. 

یکی از مشکلات بیشتر خانه های ایران به خصوص آنهایی که کفپوش سرامیکی و سنگی دارند، سرمای کف خانه در زمستان است که ساکنان را مجبور به استفاده از کفپوش موکت بر روی سرامیک و سنگ, یا استفاده از کفش و صندل می کند. در این خانه ها سیستم گرمایش از کف بسیار گزینه مناسبی است. 

مشکل خانه هایی که طبقه اول (بالای پارکینگ) هستند؛ در زمستان سرد شدن کف خانه و حتی در برخی احساس ورود سرما از کف خانه است که در این دسته از خانه ها که عایق کاری کف انجام نشده یا به درستی انجام نشده است، استفاده از سیستم گرمایش از کف بسیار مناسب و عاقلانه است.

 • هوای تمیز تر

در سیستم گرمایش رادیاتوری گرمای تولید شده در رادیاتور ها به طرف بالا حرکت می کند که گردش هوا ایجاد می شود. این گردش هوا همراه با خود گردش گرد و خاک هم تولید به همراه می آورد که میتواند کیفیت هوایی را که تنفس می کنیم را پایین آورد. ولی در سیستم گرمایش از کف این اتفاق نمی افتد یا کمتر می افتد.

 • طراحی داخلی با دست بازتر

سیستم گرمایش از کف در زیر کفپوش ها کار گذاشته می شود ولی رادیاتور ها روی دیوار نصب می شوند. رادیاتورها می توانند در طراحی داخلی مشکل ساز باشند و محدودیت هایی را برای طراحان داخلی ایجاد کنند. در صورتی که سیستم گرمایش از کف این مشکلات را ندارد و دست طراحان داخلی را باز می گذارد.

 • نصب سیستم گرمایش

سیستم گرمایش رادیاتوری نصب و راه اندازی مشکل تر و پر دردسر تری دارد ولی سیستم گرمایش از کف نصب و راه اندازی آسان تر و سریع تری دارد. سیستم گرمایش رادیاتوری در مرحله ساخت یا تعمیر انجام میشود و به این صورت است که ابتدا لوله کشی در کف انجام میشود سپس روی لوله ها را سیمان می کنند و روی آن را سرامیک می کنند و در صورت تمایل پارکت نیز میتواند روی سرامیک اجرا شود.

در سیستم گرمایش از کف زمان کمتری برای نصب و راه اندازی صرف می شود. طریقه نصب این سیستم به این صورت است که سیم کشی برق یا لوله های آب به توری های پلاستیکی متصل هستند و مانند فرش روی کف پهن می شوند سپس روی آنها را سیمان می کشند و کفپوش  مورد نظر را روی کف اجرا می کنند.

به تازگی فیلم های کربن مخصوص سیستم گرمایش از کف تولید شده اند که سرعت نصب و راه اندازی سیستم گرمایش از کف را دوچندان کرده است.

از سیستم گرمایش از کف می توان در دیوارها به خصوص در دیوارهای حمام نیز استفاده کرد. گرم شدن حمام پیش از ورود به آن یکی از مزایای سیستم گرمایش از کف در حمام است. در صورتی که سیستم گرمایش رادیاتوری از این مزایا برخوردار نیست.

نصب سیستم گرمایش از کف در حمام

چه سیستم گرمایش از کفی برای ما مناسب است؟

حالا اگر قصد دارید برای گرمایش خانه خود از سیستم گرمایش از کف استفاده کنید. بهتر است نکاتی را درباره این سیستم و انواع خیس (لوله آب گرم) و خشک (الکتریسیته) آن بدانید. تفاوت این دو در چیست و چه مزایایی نسبت به هم دارند؟ در ادامه توضیحاتی درباره دو نوع سیستم گرمایش از کف ارائه خواهد شد.

 • چه زمانی برای نصب این سیستم مناسب است؟

ممکن است شما با توجه به مزایایی که روش گرمایش از کف نسبت به روش سنتی گرمایش رادیاتوری دارد به فکر نصب این روش در خانه خود افتاده باشید، اما آیا اهمیت دارد که از کدام یک از روش های گرمایش از کف خیس یا خشک استفاده کرد؟ در این بخش باید عرض کنم استفاده از این روش ها به مرحله ای که شما می خواهید از این روش ها استفاده کنید، بستگی دارد.

اگر شما در حال بازسازی خانه خود هستید، استفاده از روش گرمایش از کف خشک گزینه بهتری است چون نصب راحت تری دارد و زمان کمتری می طلبد. علاوه بر آن، روش گرمایش از کف خشک سطح کف را بالا نمی آورد. البته روش هایی از گرمایش از کف خیس هم وجود دارند که ارتفاع کمی دارند که برای بازسازی خانه ها مناسب اند، در صورت تمایل میتوانید برای بازسازی خانه از روش گرمایش از کف خیس هم استفاده کنید.

 • مکان استفاده از این سیستم مهم است

به طور کلی استفاده از سیستم گرمایش از کف خیس برای مکان هایی که عایق کاری خوبی در آنجا انجام گرفته شده است، مناسب است. معمولا برای استفاده از سیستم گرمایش از کف باید عایق کاری خوبی انجام شود تا گرمای کمتری هدر رود و بیشترین بازدهی را داشته باشد.

استفاده از روش خشک برای مکان های بزرگ مناسب نیست چون اتلاف انرژی صورت میگیرد و هزینه را بالا می برد. بنابراین برای مکان های بزرگ استفاده از روش خیس مناسب تر است ولی به طور کلی عایق کاری خوب در استفاده از این سیستم بسیار حائز اهمیت است.

اپراتور در حال نصب سیستم گرمایش از کف خشک
 • چه کفپوشی برای سیستم گرمایش از کف مناسب است؟

برای پوشش کف خانه هایی که از سیستم گرمایش از کف بهره می برند، می توان از هر نوع کفپوشی استفاده کرد. ولی بهترین نوع کفپوش برای استفاده روی این سیستم گرمایشی، سنگ و کاشی است. زیرا این مصالح از رسانایی گرمایی بالایی برخوردار هستند. به زبان ساده تر گرما را سریع انتقال می دهند و همچنین گرما را مدت زمان زیادی در خود حفظ می کنند.

ضخامت کاشی و سنگ هم بر مقدار گرمای منتقل شده تاثیر دارد؛ هر چه ضخامت بیشتر باشد گرما کمتر انتقال پیدا می کند. از این رو ضخامت ¾ اینچ برای موثر بودن رسانایی گرمایی پیشنهاد می شود.

کاشی، سرامیک و سنگ بهترین کفپوش برای استفاده بر روی این سیستم گرمایی است. ضخامت کمی دارند، رسانایی گرمای خوبی دارند و تمیز کردن آنها راحت است.

ساروج پولیش خورده هم برای استفاده به عنوان کفپوش به دلیل رسانایی گرمایی سریع، مناسب برای گرمایش از کف خشک و خیس است.

سنگفرش و اسلیت هم از کفپوش های مناسب با رسانایی گرمایی سریع برای مصارف فضای باز و سیستم گرمایش از کف هستند.

سنگ مرمر کفپوش خوب و زیبایی است ولی رسانایی گرمای آن آهسته است و برای استفاده بر روی این سیستم گرمایشی مناسب نیست.

علاوه بر کفپوش های سنگی و سرامیکی، کفپوش های چوبی هم طرفداران خود را دارند. کفپوش های چوبی مختلف، خصوصیات گرمایی مختلفی دارند. کفپوش های چوبی هرچه چگال تر و نازک تر باشند رسانایی گرمایی خوبی دارند و برای استفاده بر روی سیستم گرمایش از کف مناسب تر هستند.

چوب مهندسی شده بهترین نوع کفپوش های چوبی هستند. این کفپوش های چوبی برای استفاده بر روی این سیستم گرمایشی مناسب اند. زیرا رسانایی گرمایی خوبی دارند و در برابر رطوبت هم مقاوم هستند.

چوب سخت و چوب نرم هم از دیگر کفپوش ها هستند ولی به دلیل مقاوم نبودن در برابر رطوبت برای استفاده بر روی این سیستم گرمایی مخصوصا نوع خیس آن مناسب نیستند.

پارکت و بامبو هم از کفپوش های چوبی پرطرفدار هستند که برای استفاده بر روی این سیستم گرمایی مناسب هستند. رسانایی گرمایی خوبی دارند و در برابر رطوبت هم مقاوم هستند.

کفپوش های دیگری مانند رزین، پلاستیک و موکت هم وجود دارند که برای استفاده بر روی سیستم گرمایش از کف مناسب هستند ولی در ایران کاربرد چندانی ندارند. بیشترین کفپوش هایی که در ایران استفاده می شود، سرامیک است که به دلیل رسانایی گرمایی خوبی که دارند برای استفاده بر روی این سیستم گرمایشی مناسب است.

نکته

همانطور که پیشتر ذکر شد نوعی از سیستم گرمایش از کف به تازگی وارد بازار شده است که طریقه نصب آسان و بدون دردسر است. این نوع از سیستم گرمایشی تحت عنوان فیلم کربن است که برای هر کفپوشی مناسب است ولی برای استفاده برای کفپوش های چوبی مناسب تر است و نصب آن راحتتر است.

اپراتور در حال نصب سیستم گرمایش از کف فیلم کربن

آیا می توان از سیستم گرمایش از کف در فضاهای باز هم استفاده کرد؟

برای پاسخ به این سوال باید عرض کنم، بله می شود. در واقع در بسیاری از کشورهای سردسیر از سیستم گرمایش از کف برای استادیوم های فوتبال و یا هر ورزش چمنی در فضای باز، استفاده میکنند تا چمن ورزشگاه یخ نزند و بازیکنان در هنگام بازی و تمرین صدمه نبینند و مسابقه در شرایط خوبی برگزار شود.

علاوه بر این موارد در برخی از کشورهای پربرف از این سیستم برای آب کردن برف استفاده می کنند. در این کشورها از  این سیستم در پارکینگ های سرباز و جاده ها استفاده می شود تا از خطرات رانندگی در زمستان کاسته شود. از این طریق هزینه باز کردن جاده های برفگیر نیز کاهش پیدا میکند و راه ها نیز سریع تر برای استفاده باز می شوند. همچنین از سیستم گرمایش از کف برای گرم کردن گلخانه ها در فصل زمستان نیز استفاده می شود.

در آخر

سیستم گرمایش از کف یکی از روش های بسیار عالی برای گرمایش است. از این سیستم برای گرمایش کف زمین فضاهای باز یا حتی بسته استفاده می کنند که از این طریق بسیاری از هزینه های احتمالی آینده را کاهش می دهند. خرابی این سیستم در مقابل روش های قدیمی که برای گرمایش به کار میرفت بسیار کمتر است. حتی از این طریق در مصرف انرژی نیز صرفه جویی خواهد شد.

پست های مرتبط