• آدرس
    تهران، زعفرانیه
    شماره تماس
    021-26805099

Warning: Illegal string offset 'title' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 22

Warning: Illegal string offset 'category' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 23

Warning: Illegal string offset 'number' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 24

Warning: Illegal string offset 'title' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 22

Warning: Illegal string offset 'category' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 23

Warning: Illegal string offset 'number' in /home/quicksaz/public_html/wp-content/plugins/apress-core/widgets/zt_recent_portfolios_by_category.php on line 24
بستن

محوطه سازی باغ ویلایی با 10 ایده شیک و کاربردی

محوطه سازی باغ ویلایی به جذابیت بیشتر برای باغ کمک می‌کند. برای طراحی محوطه باغ، باید به یک سری از نکات خیلی ساده توجه کرد. مهمترین نکته برای طراحی محوطه باغ این است که به مسیرهای دسترسی آن توجه کنیم. زیرا از اهمیت بالایی برای دسترسی و کاربردی بودن دکوراسیون برخوردار است. راه‌های محوطه باغ مانند شریان‌های اصلی هستند که سبب پویایی و جذابیت بیشتر فضا می‌شود. البته در کنار این مسیرها باید فضاسازی چشم نوازی هم باشد که به زیباسازی صد چندان آن منجر شود. در ادامه این مقاله از مجله کوئیک سازه می‌خواهیم خیلی دقیق به بررسی ایده‌های کاربردی برای محوطه سازی باغ بپردازیم. با ما همراه باشید.

پیشنهاد ویژه : جهت مشاوره رایگان حضوری یا تلفنی همین امروز تماس بگیرید: 99 50 80 26-021

10 ایده شیک و کاربردی برای محوطه سازی باغ ویلایی

برای زیباسازی فضای باغ، ایده‌های خیلی متنوعی وجود دارد. یکی از مهمترین قسمت‌ها در باغ مسیرهای دسترسی است. چون در هر صورت برای رسیدن به فضای داخلی باید از این مسیر عبور کرد و همه این مسیر را می‌بینند. اما فضای اطراف آن هم نیاز به توجه ویژه دارد تا چشم‌نوازی مطلوبی ایجاد کند. تا انتهای این قسمت ایده‌های کاربردی خاصی را برایتان معرفی می‌کنیم.

محوطه سازی باغ ویلایی

1. توجه به مسیرهای دسترسی در طراحی محوطه باغ ویلا

یکی از قسمت‌های مهم برای طراحی محوطه باغ، مسیرهای دسترسی هستند. مسیر مخصوص پیاده روی یا مسیر مخصوص ماشین، باید هر کدام از ویژگی‌های بصری مخصوص خود برخوردار باشند.

وقتی در حال طراحی مسیر پیاده رو هستید، باید به این فکر کنید که با قدم گذاشتن در این مسیر باید بتوانید خیال پردازی کنید و از منظره اطراف لذت ببرید. نباید این مسیر طوری باشد که کسل کننده باشد. همچنین بهتر هست به المان‌های کاربردی و نورپردازی مناسب در این قسمت هم توجه داشته باشید.

2. ضرورت استفاده از چمن

چمن یک عضو جدا نشدنی از باغ است. مخصوصا برای محوطه باغ لازم است که از چمن استفاده شود. یکی از بهترین کاربردهای چمن برای باغ، کنار مسیر رفت و آمد است. استفاده از آنها سبکی مینیمال برای طراحی ایجاد می‌کند و زیبایی بصری جذابی را ایجاد خواهد کرد. حتی می‌توانید با استفاده از سنگ یا چوب پهن مسیری جدید برای عبور ایجاد کنید.

3. زیباسازی محوطه باغ با سنگ‌های برش خورده

محوطه سازی باغ ویلایی

برای محوطه سازی باغ ویلایی یکی از متریال‌های پرکاربرد، انواع سنگ با اشکال مختلف است. مزیتی که سنگ‌ها دارند این است که متریالی پرقدرت هستند و ماندگاری خیلی بالایی دارند. البته وقتی از آنها برای باغ ویلایی استفاده می‌کنید، طراحی رسمی‌تری ایجاد می‌شود. وقتی سنگ‌ها برش خورده و هم سایز باشند، دکوراسیون مدرن و ساده ایجاد می‌شود. ولی وقتی سنگ‌ها با سایزهای مختلف یا طراحی‌های کلاسیک باشند، ظاهری طبیعی یا کلاسیک ایجاد خواهد شد.
باید برای زیباسازی باغ به نوع برش و جنس سنگ به کار برده شده توجه کنید. هر نوع سنگ کاربرد خاص خود را دارد که باید برای استفاده از آنها از کارشناسان یا فروشندگان مشورت دریافت کرد.

مطلب پیشنهادی : دکوراسیون باغچه کوچک و بزرگ فقط با 10 ایده موثر

4. مصرف سنگریزه‌های پرکاربرد

سنگریزه‌ها گزینه‌های مقرون به صرفه‌ای هستند که برای زیباسازی و محوطه سازی باغ ویلایی کاربردهای بسیاری دارند. اگر تمایل دارید برای محوطه باغ خود حس خوبی ایجاد کنید حتما از سنگریزه‌ها کمک بگیرید. از آنها برای مسیرهای مختلف می‌توانید استفاده کنید ولی برای قسمت‌هایی که شیب دارند، مناسب نیستند. اما برای زمین‌های مسطح بهترین گزینه هستند و فضایی دوست داشتنی ایجاد می‌کنند.

5. آجرهای پرکاربرد برای فضاهای مدرن و کلاسیک

یکی از متریال‌های کلاسیک که برای دکوراسیون مدرن هم مناسب هستند، آجر است. از آن می‌توانید برای محوطه سازی باغ ویلایی به خوبی استفاده کنید. برای ایجاد گلدان، زیبایی دیوارها، مسیرهای پیاده روی و وصل کردن قسمت‌های مختلف به یکدیگر گزینه‌های خیلی مناسبی هستند.
همواره در نظر داشته باشید که استفاده از آجر فضایی دلگرم و جذاب ایجاد می‌کند.

6. کاربرد خاک کوبیده شده

یکی از متریال‌های کاربردی برای فضای مدرن یا کلاسیک خاک کوبیده شده است. از آن برای مسیرهای پیاده روی و راه‌های دسترسی می‌توانید استفاده کنید.

7. به کار بردن اشکال مارپیچ

اشکال مارپیچ حس خاص و جذابی ایجاد می‌کند. استفاده از این مدل چشم‌نوازی جذابی را برای فضا ایجاد می‌کند. نکته جالب این طرح‌ها اینجاست که با هر بار عبور از آنها حس غافلگیری در شما ایجاد می‌شود. حتی جذابیت بیشتر این طراحی به دلیل مخفی شدن بخشی از آن توسط گل و گیاهان است که زیبایی چشمگیری را ایجاد می‌کند.

مطلب پیشنهادی : گلخانه خانگی با 5 مزیت برجسته + 5 ویژگی ضروری

8. محوطه سازی باغ ویلایی با مسیرهای شطرنجی

یکی دیگر از کارهای جذاب و شیکی که برای فضای بیرونی باغ ویلا می‌توانید انجام دهید، ایجاد طرح‌ها یا مسیرهای شطرنجی است. البته برای این هدف نباید خیلی اغراق آمیز عمل کنید و همه فضای باغ را از المان‌های شطرنجی بپوشانید. برای اینکه یک باغ پرانرژی داشته باشید تا تحرک بیشتر ایجاد کنید، مسیرهای شطرنجی کافی هستند. حتی برای این هدف می‌توانید از ترکیب برخی از متریال‌ها هم استفاده کنید.

9. سادگی و جذابیت با اجرای مسیرهای مستقیم

گاهی اوقات برای زیبایی فضا نیازی نیست کار سختی انجام دهید. برای محوطه سازی باغ ویلایی می‌توانید از مسیرهای مستقیم استفاده کنید. این مسیرها با اینکه راهی یکنواخت را در اختیارتان قرار می‌دهند اما می‌توانید با نورپردازی، ترفندهای مختلف طراحی یا المان‌های مختلف زیبایی چشمگیری را ایجاد کنید.

در کنار این مسیر باید از گل و گیاهان جذاب، چمن کاری، مجسمه‌ها یا آب نماهای خوشگل و کاربردی استفاده کنید. به کار بردن این المان‌ها در کنار مسیر مستقیم می‌تواند کمک کند تا فضا خسته کننده و یکنواخت نباشد.

محوطه سازی باغ ویلایی

البته راهکاری که می‌توانید برای مسیرهای مستقیم به کار ببرید، متریال‌های متنوع هستند. می‌توانید مصالح مختلف را با یکدیگر ترکیب کنید. مثلا چوب و سنگ را به صورت مقطعی در کنار هم بیاورید تا مسیری چشم‌نواز ایجاد شود. حتی بین آنها هم می‌توانید از چمن یا سنگ ریزه استفاده کنید.

10. عرض کوچک و بزرگ

مسیری که برای محوطه سازی باغ ویلایی در نظر می‌گیرید باید عرض مناسبی داشته باشد. لازم است این مسیر طوری طراحی شود که دو نفر با اندام متوسط بتوانند از این مسیر به راحتی در کنار هم عبور کنند. می‌توانید بدون اینکه این قاعده را بهم بزنید، عرض مسیر را کوچک و بزرگ کنید. از این طریق مسیری زیبا و کاربردی خواهید داشت.

در آخر

محوطه سازی باغ ویلایی تنوع بسیار بالایی برخوردار است. مصالح و متریالی که برای آن در نظر گرفته می‌شود باید طوری باشد که کیفیت لازم برای فضای بیرونی را داشته باشد. از این طریق ماندگاری بالایی هم برای فضا خواهید داشت.
توصیه پایانی ما برای محوطه سازی باغ ویلایی، مشورت گرفتن از متخصصین و مشاورین در این زمینه است.

پست های مرتبط